25 lat soroptymizmu w Katowicach. Sadzenie lip na Placu Rady Europy

Klub Silesia Katowice Międzynarodowej Organizacji Soroptimist International obchodzi swoje 25 lecie. Dla upamiętnienia jego dotychczasowej działalności 20 października o godzinie 13 na Placu Rady Europy obok Biblioteki Śląskiej posadzonych zostało 5 lip.

Międzynarodowa Organizacja Soroptimist International Unia Klubów Polskich działa na rzecz poprawy jakości i poziomu życia kobiet i dziewcząt poprzez dostęp do edukacji, podniesienia ich statusu i zapewnienia szans na rozwój, poprzez lobbowanie na rzecz kobiet we wszystkich społecznościach, zwłaszcza na poziomie lokalnym, ale również krajowym i międzynarodowym.

Unia Klubów Polskich współuczestniczy od lat w  kampanii Orange the Word w Polsce, kampanii organizowanej przez ONZ na całym świecie w dniach od 25 listopada do 10 grudnia, a jej celem jest zwrócenie szczególnej uwagi na przemoc wobec kobiet.

Kolorem kampanii jest kolor pomarańczowy. Tych 16 dni poświęconych jest co roku na aktywne działania, zmierzające do eliminowania zjawiska, bowiem jest ono niestety, powszechnym na świecie i przybiera różne oblicza.

Data zakończenia kampanii – 10 grudnia –  nie jest przypadkowa, jest to bowiem Międzynarodowy Dzień Praw Człowieka.

6 listopada br. odbędzie się konferencję online, skierowaną w szczególności do mieszkańców Katowic oraz miejsc na mapie Polski i zagranicy, gdzie funkcjonują Kluby Unii.

W ramach konferencji Katowice będą promowane jako miasto przyjazne dla kobiet. Zaplanowano również prezentację osiągnięć polskich soroptymistek w minionym 30-leciu.

Inne działania organizacji:

1.       projekt skierowany przede wszystkim do dzieci realizowany przy współpracy policji i placówek oświatowych pt. „Jesteś  widoczny  – jesteś  bezpieczny – noś odblaski”.

2.       coroczne koncerty, wspierające  podopiecznych Stowarzyszenia Na Rzecz Osób Niepełnosprawnych „Siódemka”, Stowarzyszenia „Szansa dla Każdego” skupiających dzieci z różnych środowisk naszej aglomeracji.

3.       od 2006 roku soroptymistki przyznają nagrodę „ Chapeau bas” im. Marii Rożko – katowiczanki,  jednej z założycielek soroptymizmu w  Polsce, w tym klubu katowickiego – nagroda przyznawana  kobietom wybitnym, wyróżniającym się nie tylko w pracy zawodowej, ale również działającym na rzecz lokalnej społeczności, kobietom wielkiego serca i ducha.

Urząd Miasta Katowice

Informacja Prasowa
Informacja Prasowa

Opublikowany tekst jest nadesłanym do nas materiałem prasowym. Jeżeli chcesz wysłać do nas informacje o swoim projekcie, jakimś wydarzeniu lub problemie pisz na redakcja@katowiceteraz.pl.