Zadania z ubiegłorocznego Zielonego Budżetu na ostatniej prostej

Zakład Zieleni Miejskiej ogłosił przetarg na realizację największych zadań realizowanych w ramach ubiegłorocznej edycji Zielonego Budżetu. Rozstrzygnięcie powinno nastąpić w tym miesiącu, tak by wykonanie prac zakończyć jeszcze w roku bieżącym. ZZM zrealizował już 38 projektów z Zielonego Budżetu.

 Pierwszą edycję Zielonego Budżetu uruchomiliśmy w ubiegłym roku, a pod koniec września zakończyła się druga odsłona. Obie edycje pokazały, że katowiczanie mają wiele świetnych pomysłów na zagospodarowanie i zazielenienie swojego najbliższego otoczenia. Mieszkańcy wiedzą najlepiej,  czego  potrzeba  w  ich  sąsiedztwie. W naszym mieście stale przybywa zieleni, także dzięki inicjatywom oddolnym, m.in. właśnie w ramach Zielonego Budżetu – mówi Marcin Krupa, prezydent Katowic.  

Zakład Zieleni Miejskiej ogłosił przetarg, który obejmuje realizację czterech zdań: „Zazielenienie ścian oporowych przy ulicach Słowackiego i Dworcowej”, „Zabiegaj o zieleń – Nikiszowiec, Dąbrówka Mała, Janów, Szopienice”, „Park Mościckiego naprzeciwko ulicy Borysa i Czoika” oraz „Nasadzenia drzew i roślin wodnych”.

Pierwszy projekt dotyczy ścian oporowych ograniczających tereny kolejowe, które znajdują się 
w centrum Katowic przy ulicach Słowackiego i Dworcowej. W ramach prac przewiduje się ustawienie wzdłuż murów donic z pnączami i roślinami zimozielonymi, uzupełnienie już istniejących donic obsadzonych winobluszczem, wykonanie prac pielęgnacyjnych na rosnących pnączach wraz z wymianą wszystkich donic oraz stworzenie na wskazanych fragmentach ścian, murali w postaci konturów drzew i napisów, na których zostanie „nasadzony” mech – tworząc żywe obrazy.

– Powstałe za pomocą akrylowej farby fasadowej murale będą miały formę konturów drzew. Dodatkowo na przygotowanych podkładach zostanie rozpylona rozdrobniona mieszanka mchu poduszkowego i chrobotka reniferowego – wyjaśnia Mieczysław Wołosz, dyrektor Zakładu Zieleni Miejskiej. –Przy wylocie i wjeździe do tunelu pod dworcem nowopowstałymural z drzewami zostanie uzupełniony napisem KATOWICE z logo Zielonego Budżetu. Utworzone w ten sposób eko-graffiti zajmie łączną powierzchnię ponad 100 m2 – dodaje dyrektor katowickiego ZZM.

Projekt „Zabiegaj o zieleń” obejmuje w sumie 6 zadań – trzy z nich dotyczą nasadzeń w pasach drogowych, a trzy modernizacji miejskich skwerów. Na ulicach Le Ronda, Bednorza i Ratuszowej pojawią się nowe byliny i trawy ozdobne (jeżówki, tawuły japońskie, irgi itp.), dodatkowo przy ostatniej z ulic zostaną posadzone wiśnie piłkowane ‘Canzan’. Posadzone rośliny będą przede wszystkim pełnić rolę osłonową oraz estetyczną, oraz wzbogacą pasy drogowy akcentem kolorystycznym podczas kwitnienia.

Prace modernizacyjne dotyczą skweru przy ul. Oswobodzenia, terenu wokół pomnika Józefa Wieczorka na Placu Wyzwolenia, oraz skweru przy ul. Zamenhofa. Na pierwszym i ostatnim z nich przewiduje się utwardzenie terenu ścieżkami spacerowymi o przepuszczalnej nawierzchni, a także budowę rabat pokrytych korą sosnową z bylinami i krzewami. Dodatkowo przy ul. Oswobodzenia planuje się przesadzenie istniejącego już niskiego drzewa iglastego, zamontowanie ławek (5 szt.) koszy na śmieci (2 szt.) oraz stołu piknikowego. Wśród nasadzeń pojawią się m.in. magnolia japońska ‘Kobus’, jeżówki, lawendy czy tawuły japońskie. Mniejsze prace przewidziano przy pomniku Józefa Wieczorka, który ozdobimy czterema Rododendronami ‘Bolesław Chrobry’.

Trzecie z zadań objętych przetargiem dotyczy Parku Mościckiego i zakłada wprowadzenie krzewów atrakcyjnych i wytrzymałych na warunki panujące w mieście o różnej formie i pokroju (m.in. cis pośredni ‘Hillii’, funkia ‘Mediovariegata’ i ‘Halcyon’) wzdłuż tramwajowej linii trakcyjnej. Przewidziano dodatkowo nasadzenia pnączy w dwóch gatunkach (hortensja pnąca i bluszcz pospolity), poprowadzone po trejażu sprawią, iż przestrzeń będzie bardziej przyjazna użytkownikom dzięki utworzonej z roślin zielonej ścianie. Obok nowo zaprojektowanej zieleni powstanie miejsce utwardzone z nawierzchni przepuszczalnej i postawiona zostanie nowa ławka. 

Ostatnie z zadań dotyczy nasadzeń drzew na ulicach Hoppego/Wajdy, ścigały i Markiefki, a przede wszystkim odtworzenia małej retencji w Katowickim Parku Leśnym. Część ta dotyczy stawu naprzeciw parkingu przy skrzyżowaniu ulicy Francuskiej i Trzech Stawów. Na jego brzegach zostaną nasadzone krzewy i byliny o ozdobnych liściach i atrakcyjnych kwiatach (m.in. hortensja drzewiasta ‘Annabelle’, cis pospolity). Dodatkowo w samym zbiorniku wodnym posadzone zostaną rośliny wodne (lilia wodna ‘Attraction’, knieć wodna, niezapominajka błotna), a w jego sąsiedztwie zostaną ustawione stojaki na rowery.

Otwarcie ofert ma nastąpić 20 października, a prace nad realizacją zadań rozpoczną się niezwłocznie po wyłonieniu wykonawcy, tak aby ich wykonanie mogło zakończyć się jeszcze w 2021 roku.

Do realizacji w ramach zakończonej z końcem września II edycji Zielonego Budżetu, przeznaczonych jest 89 zadań o łącznej wartości 2,8 mln zł.

Urząd Miasta Katowice

Informacja Prasowa
Informacja Prasowa

Opublikowany tekst jest nadesłanym do nas materiałem prasowym. Jeżeli chcesz wysłać do nas informacje o swoim projekcie, jakimś wydarzeniu lub problemie pisz na redakcja@katowiceteraz.pl.