Organizatorzy zapraszają na 5. Śląski Festiwal Nauki KATOWICE

Piąta odsłona Śląskiego Festiwalu Nauki KATOWICE będzie wydarzeniem wyjątkowym pod każdym niemal względem. Przede wszystkim po raz pierwszy w swojej historii impreza przenosi się z gościnnych wnętrz Międzynarodowego Centrum Kongresowego w plener – nad płynącą przez centrum miasta Rawę. Będzie to również edycja dłuższa niż dotychczasowe, bo potrwa od 9 aż do 15 października 2021 roku. To jednak nie koniec niespodzianek!

Utrzymująca się od ponad roku niepewna sytuacja epidemiczna zmusiła organizatorów ŚFN do tymczasowej „wyprowadzki” z Międzynarodowego Centrum Kongresowego, co z kolei wiązało się ze znalezieniem alternatywy dla dotychczasowej formuły wydarzenia. W ten sposób piąta odsłona ŚFN KATOWICE zagości nad Rawą i w jej najbliższych okolicach. Organizatorzy wierzą, że będzie to szansa nie tylko na stworzenie wydarzenia, które trwale zapisze się w historii naukowych festiwali, ale też na przedstawienie katowickiej „rzeki” w lepszym świetle i tchnięcie w nią nowego życia. Koncepcja „Rawa Edition” ma zapoczątkować proces zmiany wizerunkowej i urbanistycznej Rawy, dzięki czemu stanie się ona lubianym i chętnie odwiedzanym przez katowiczan elementem przestrzeni miejskiej.

Od Rynku aż po Gwiazdy

Wyjątkowa będzie już uroczysta gala otwarcia 5. ŚFN KATOWICE, która odbędzie się 9 października o godzinie 18.30 przy Szkole Muzycznej im. Mieczysława Karłowicza w Katowicach. Sobotni wieczór składał się będzie z trzech punktów: debaty o przyszłości Rawy, wręczenia Śląskiej Nagrody Naukowej 2021 i koncertu „Dźwięki rzeki” Michała Zygmunta.

W niedzielę 10 października organizatorzy zaproszą gości do miasta nauki nad Rawą rozciągającego się od rynku poprzez ulicę Teatralną, bulwary Rawy i tereny kampusu Uniwersytetu Śląskiego aż po budynek Wydziału Prawa i Administracji UŚ.  

W programie wydarzenia, które wystartuje już o 9.30 rano, znajdzie się m.in.: 200 pokazów naukowych, 12 scen, 4 strefy specjalne, koncerty, warsztaty i wystawy. Całość zwieńczy koncert i spotkanie z Arturem Andrusem zaplanowane na godzinę 20.45.

Niezwykli goście

Wśród gości, którzy uświetnią swoją obecnością 5.ŚFN znajdą się takie nazwiska jak m.in.: dr hab. Michał Rusinek – tłumacz, literaturoznawca i pisarz, wieloletni sekretarz poetki Wisławy Szymborskiej; prof. Zbigniew Izdebski – pedagog i seksuolog, autor książki Seksualność Polaków na początku XXI wieku; Artur Andrus – najlepiej znany ze swojej działalności kabaretowej i konferansjerskiej; Wojciech Orliński – dziennikarz i pisarz, autor biografii Stanisława Lema; Arkady Paweł Fiedler – wnuk wybitnego podróżnika i pisarza Arkadego Fiedlera, który kontynuuje podróżnicze tradycje swojej rodziny; a jeśli tylko sytuacja pandemiczna na to pozwoli, to również Emilia Skirmuntt – polska wirusolożka ewolucyjna doktoryzująca się obecnie na Uniwersytecie Oksfordzkim (gdyby jednak podróż do naszego kraju była z powodu pandemii utrudniona, pani Emilia wystąpi na ŚFN online).

Nie obejdzie się bez gości z zagranicy. W tym roku pojawią się m.in.: Russell Arnott – oceanograf i fizyk; Pete Kercher – założyciel Europejskiego Instytutu Projektowania i Niepełnosprawności; David Price – szef Science Made Simple North oraz Bernadette Murphy – wybitna badaczka życia i twórczości Vincenta van Gogha. 
W formule online wystąpią natomiast: Leslie Kern – działaczka społeczna i feministyczna; Laurie Winkless – fizyczka i pisarka naukowa, publikująca w magazynie „Forbes” (która poprowadzi wykład, będąc w… Nowej Zelandii), prof. Antti Ahlava – fiński projektant; prof.  Abraham (Avi) Loeb – astronom i fizyk teoretyczny z Uniwersytetu Harvarda, poszukiwacz obcych cywilizacji, autor książki „Pozaziemskie. Pierwsze ślady życia rozumnego poza Ziemią” oraz prof. Robin Dunbar – antropolog i psycholog ewolucyjny na Uniwersytecie Oksfordzkim, specjalista od zachowań naczelnych.

Od lat 5 do 105

Śląski Festiwal Nauki KATOWICE od początku „zaprojektowany” jest jako wydarzenie przeznaczone dla jak najszerszego kręgu odbiorców – niezależnie od potrzeb i wieku.  

Dla gości organizatorzy przygotowali:

cztery strefy specjalne – Strefę Lema (m.in. z mobilnym Planetarium Śląskim), Strefę miasta i wody, Strefę rodzinną (m.in. z placem zabaw, piaskownicą oraz spektaklami dla dzieci) oraz Strefę dostępności;

dwanaście scen – pełniącą funkcję głównej sceny festiwalowej Scenę doliny Rawy, Scenę River Sound, Scenę wody, Scenę Lema, Scenę rodzinną, rozpiętą ponad Rawą Scenę miasta, Scenę COVID Impact, pięć scen w obszarach wiedzy oraz wyjątkowe „Drzewo opowieści” – przestrzeń usytuowaną na deptaku ulicy Bankowej, w której czytane będą fragmenty książek Stanisława Lema i gdzie odbędą się spotkania z gośćmi specjalnymi;

sześć obszarów wiedzy poświęconych naukom humanistyczno-społecznym, ścisłym, technice, przyrodzie, medycynie i zdrowiu oraz sztuce;

dwa Przystanki Nauka (ich patronkami będą noblistki – Maria Skłodowska-Curie oraz Maria Goeppert-Mayer) – będzie w nich można porozmawiać z interesującymi postaciami ze świata nauki (i nie tylko) w bardziej kameralnej atmosferze oraz wysłuchać wykładów;

dwa obszary warsztatowe (obejmujące łącznie pięć namiotów pneumatycznych), w których przez cały dzień przeprowadzane będą warsztaty różnotematyczne.

Rodzice, którzy wybierają się na ŚFN z dziećmi mogą liczyć na strefy przeznaczone łączeniu zabawy z edukacją. Nikt nie lubi zwiedzać głodny i niewypoczęty, dlatego na terenie „miasta nauki and Rawą” nie zabraknie stref gastronomicznych i chilloutowych. W tych ostatnich goście będą mogli zrelaksować się na specjalnie wybudowanych podestach z leżakami, pufami i koszami plażowymi, poczytać książki, napić się nawy i obejrzeć filmy.

Spragnieni nietuzinkowych nowinek technologicznych chętnie odwiedzą strefę OFF Science, gdzie prezentowane będą projekty uczestniczące w Przeglądzie Garażowych Wynalazców. Co ciekawe, w tym roku znajdzie się ona w… garażach przy budynku Instytutu Chemii UŚ. Trzeba tam być!

Żeby było łatwiej i wygodniej

5. Śląski Festiwal Nauki KATOWICE to wydarzenie duże i ambitne – do tego stopnia, że po ulicach „plenerowego miasta nauki” kursować będą bezpłatne meleksy dowożące uczestników do konkretnych stref i scen. Na parkingu przy Wydziale Prawa i Administracji UŚ stacjonować będą dwa autobusy: pierwszy z nich będzie mobilnym punktem szczepień, drugi natomiast – mobilnym punktem oddawania krwi. 

Wirtualne święto nauki

W poniedziałek 11 października festiwal przeniesie się w przestrzeń internetową, gdzie pozostanie do piątku 15 października. Każdy dzień poświęcony będzie innemu obszarowi wiedzy: kolejno przyrodzie, technice, naukom humanistyczno-społecznym, naukom ścisłym oraz medycynie i zdrowiu. Internauci będą mogli uczestniczyć w interesujących wykładach — niejednokrotnie poruszających tematy aktualne i wynikające z potrzeb nowoczesnego społeczeństwa. 

Strefa nauki w Katowicach

Niecodzienna, bo wynikająca z wyjątkowej sytuacji, przestrzeń 5.ŚFN KATOWICE wpisuje się w ideę katowickiej strefy nauki, której osią ma być właśnie Rawa. Ideą śląskich uczelni jest stworzenie miejsca, w którym zdobywanie wiedzy w naturalny sposób połączy się z rozwojem, relaksem, a nawet przygodą. Organizatorzy Festiwalu z optymizmem patrzą w przyszłość świadomi, że nawet w obliczu wydawałoby się niesprzyjających warunków (a może właśnie dzięki nim), powstają rzeczy największe – takie, które niejednokrotnie wpływają na przyszłość miast, regionów, krajów, a nawet świata. Czy stanie się tak również tym razem? Przekonamy się po tegorocznej edycji Śląskiego Festiwalu Nauki KATOWICE.

5. Śląski Festiwal Nauki KATOWICE organizują: Uniwersytet Śląski w Katowicach (lider i pomysłodawca przedsięwzięcia), Miasto Katowice (miasto gospodarz wydarzenia), Urząd Marszałkowski Województwa Śląskiego i Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia (współgospodarze), a także Politechnika Śląska, Śląski Uniwersytet Medyczny, Uniwersytet Humanistyczno-Przyrodniczy im. Jana Długosza w Częstochowie, Politechnika Częstochowska, Uniwersytet Ekonomiczny w Katowicach, Akademia Wychowania Fizycznego im. Jerzego Kukuczki w Katowicach, Akademia Techniczno-Humanistyczna w Bielsku-Białej, .Akademia Sztuk Pięknych w Katowicach. Sponsorem brązowym festiwalu są Operator Gazociągów Przesyłowych GAZ-SYSTEM S.A. oraz Fundacja Deloitte Polska. Partnerem – Górnośląskie Przedsiębiorstwo Wodociągów S.A., Bajka Pana Kleksa, Bawialnia GiliGili, Bawialnia BombelCafe, Fundacja W TO MI GRAJ, Teatr Lufcik na Korbkę, Teatr TRIP oraz Regionalne Centrum Wolontariatu w Katowicach.

Strona wydarzenia: https://www.slaskifestiwalnauki.pl/

Urząd Miasta Katowice

Informacja Prasowa
Informacja Prasowa

Opublikowany tekst jest nadesłanym do nas materiałem prasowym. Jeżeli chcesz wysłać do nas informacje o swoim projekcie, jakimś wydarzeniu lub problemie pisz na redakcja@katowiceteraz.pl.