Rozpoczyna się proces konsultacyjny planu zagospodarowania terenów Śródmieścia

W ostatnich miesiącach mieszkańców Śródmieścia poruszyła kwestia zagospodarowania terenów w południowej części dzielnicy. Oburzeni planami inwestycyjnymi katowiczanie zrzeszeni w ruchu społecznym „Mieszkańcy dla Katowic” stworzyli inicjatywę „STOP betonowaniu AWF”. Za pośrednictwem portalu Facebook aktywiści poinformowali o prowadzonych przez Urząd Miasta konsultacjach w sprawie rejonu Alei Górnośląskiej i Parku im. Tadeusza Kościuszki. Procedura sporządzenia planu została zainicjowana uchwałą Rady Miasta Katowice pod koniec ubiegłego roku.

Aktywiści miejscy chcą chronić tereny zielone oraz zabytkowe korty w okolicy stadionu AWF. „Jest wiele powodów, żeby uchwalić plan Zagospodarowania Przestrzennego dla m.in. terenu stadionu AWF, byłych kortów tenisowych i okolicy, zanim pokrzyżuje mu szyki wniosek o WZ na terenie kortów. Przede wszystkim – praworządność! Bo to plany są normą prawną, a nie tzw. wuzetki, które są tylko tworem zastępczym i tworzą chaos w miastach” – skomentowali członkowie inicjatywy.

Zanim jednak dojdzie do ustawowych konsultacji, członkowie ruchu społecznego zapraszają na spacery z projektantami planu 7 i 11 października 2021 – w związku z ograniczoną liczbą miejsc, chętni do udziału w wizji terenowej są proszeni o dokonanie zapisu bezpośrednio w Wydziale Planowania (tel. 32 259 35 55) lub mailowo na adres narama1@wp.pl. Zbiórka odbędzie się o 16.00 na rogu ul. Kościuszki i Szeligiewicza.

Magdalena Kwaśniok
Magdalena Kwaśniok