Ranking gmin w programie „Czyste Powietrze”. Jak wypadają Katowice?

Polski Alarm Smogowy i Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej po raz kolejny sporządziły ranking gmin w programie „Czyste Powietrze”. Organizacje sprawdziły, jak w 2477 gminach w całej Polsce przebiega wymiana „kotłów kopciuchów” na systemy grzewcze wyższej klasy.

Choć gminy województwa śląskiego przodują w rankingu, zajmując 44 ze 100 pierwszych miejsc zestawienia, negatywnie wyróżniono śląskie miasto wojewódzkie. W Katowicach od początku kwietnia do końca czerwca do programu „Czyste Powietrze” zgłoszono zaledwie 66 wniosków. Warto zwrócić uwagę na ogólną tendencję: w pierwszym kwartale 2021 roku z 57 wnioskami Katowice zajęły 1367 miejsce w rankingu, w drugim kwartale zaś, mimo nieznacznego wzrostu liczby wniosków, miasto spadło w zestawieniu na 1599 pozycję. 

To pokazuje, jak bardzo w tyle pozostają Katowice w kwestii walki ze smogiem. Większość miast województwa śląskiego nie tylko czyni znaczący progres, wyprzedzając największe miasto Metropolii, ale wręcz deklasuje rywali z innych regionów. Na pocieszenie pozostaje porównanie Katowic ze stolicami innych województw, które również nie imponują dbałością o czystość powietrza: w Białymstoku zgłoszono 101 wniosków, we Wrocławiu – 85, a w Warszawie – 72.

Trzeba sobie jednak zadać pytanie, czy jako administracyjna stolica industrialnego regionu powinniśmy się cieszyć, że z Warszawą przegrywamy o zaledwie sześć wniosków, czy wręcz przeciwnie – mobilizować włodarzy miejskich do szerszego prowadzenia działań w tym zakresie. W pierwszym półroczu miasto przeznaczyło 1,3% budżetu na wymianę „kopciuchów”, wobec czego nieostrożnie można stwierdzić, że jest jeszcze trochę do zrobienia.

Szczegółowe informacje na temat rankingu znajdziecie na Śląskiej Opinii.

Magdalena Kwaśniok
Magdalena Kwaśniok