Wystawa Język geometrii. Trwałość sztuki

Zapraszamy do Galerii Sztuki Współczesnej BWA przy al. Korfantego 6 na wystawę Język geometrii. Trwałość sztuki, która jest prezentowana w okresie od 10 września do 7 listopada br.

Wystawa Język geometrii. Trwałość sztuki stanowi wydarzenie podejmujące kilka istotnych zagadnień. Podstawowym jest problem geometrii, którą posługują się na różny sposób wszyscy uczestnicy pokazu. Jest ich 56 i reprezentują 9 krajów Europy oraz Stany Zjednoczone i Kanadę. Drugim ważnym zagadnieniem, podkreślonym tytułem ekspozycji, jest trwałość sztuki. Wszyscy artyści uczestniczący w pokazie zobligowani zostali do przekazania swoich rozważań o losach sztuki w kontekście starożytnej maksymy ars longa, vita brevis, dzięki czemu powstaje obszerna i ciekawa antologia ich wypowiedzi wokół tego tematu.

Główny też powód, dla którego nasza wystawa powołana została do życia, związany jest nierozerwalnie z przemijaniem. Ekspozycja ta stanowi bowiem swego rodzaju podsumowanie Międzynarodowych Plenerów dla Artystów Posługujących się Językiem Geometrii, które zainicjowane zostały w 1983 r. przez Bożenę Kowalską i prowadzone przez nią odtąd przez 36 lat, początkowo w Białowieży, potem w Okunince, Orońsku i w ciągu ostatnich 10 lat w Radziejowicach pod patronatem Mazowieckiego Centrum Sztuki Współczesnej „Elektrownia” w Radomiu.

Dzięki tym corocznym spotkaniom i udziałowi w nich polskich i zagranicznych, wybitnych artystów – jak Roman Opałka, Jan Pamuła, Eduard Steinberg, Rita Ernst, Heinz Mack, Hellmut Bruch czy Jean-Pierre Viot – stworzone zostały trzy muzealne kolekcje sztuki wzbogacając nasz kraj o dzieła wielkiej wartości artystycznej i nie tylko.

Co zaś szczególnie ważne, dominują wśród wszystkich uczestników plenerów twórcy, którzy zgodnie z nazwą tych spotkań traktują geometrię w sztuce niejako przyjętą formułę, ale jako język przekazu myśli i wzruszeń. Warto pamiętać, że był to w sztuce pradziejów ludzkości najstarszy język przekazu informacji, sięgający czasów paleolitu.

Każdy artysta na naszej wystawie reprezentowany jest co najmniej dwiema pracami wypożyczonymi z kolekcji radomskiej i dla porównania jedną lub dwiema, które powstały w ostatnich latach.

Kuratorka: Bożena Kowalska

Galeria Sztuki Współczesnej BWA czynna: wtorek – niedziela w godz. 10.00-18.00

Wstęp na wystawę jest wolny.

Urząd Miasta Katowice

Informacja Prasowa
Informacja Prasowa

Opublikowany tekst jest nadesłanym do nas materiałem prasowym. Jeżeli chcesz wysłać do nas informacje o swoim projekcie, jakimś wydarzeniu lub problemie pisz na redakcja@katowiceteraz.pl.