W Katowicach powstanie grzebowisko dla zwierząt?

Ruch społeczny „Mieszkańcy dla Katowic” wyszedł naprzeciw potrzebom katowiczan – aktywiści stworzyli obywatelską inicjatywę uchwałodawczą, której celem jest utworzenie w Katowicach cmentarza dla zwierząt domowych. „Uważamy, iż Miasto powinno podjąć działania zmierzające do utworzenia grzebowiska dla małych zwierząt domowych na terenie naszego miasta. Obecnie w Polsce właściciele zwierząt mogą skorzystać z 16 cmentarzy dla zwierząt, a grzebowisko położone najbliżej Katowic znajduje się w Bytomiu” – uzasadniają działacze.

Pomysł wynika nie tylko z naszych własnych doświadczeń, ale i konsultacji z mieszkańcami. Właściciele zwierząt zmuszeni są szukać alternatywnych rozwiązań czy też korzystać z cmentarza w Bytomiu. Myślę, że warto stworzyć miejsce, w którym katowiczanie będą mogli ze spokojem pożegnać się z przyjacielem. – skomentowała Agnieszka Wojdowska, która będzie referowała projekt na sesji Rady Miasta. – Katowice są miastem otwartym na zwierzęta i ich potrzeby, myślę więc, że nasz pomysł zdobędzie uznanie i poparcie radnych. Jednym z członków naszej grupy jest zresztą radny Dawid Durał, który jako pomysłodawca inicjatywy, pomoże w jej realizacji. – zakończyła aktywistka.

Przedstawiciele ruchu w uzasadnieniu projektu zwracają uwagę przede wszystkim na ciężar psychiczny, jakim jest dla właścicieli zwierząt utrata pupila: „Coraz częściej domowe zwierzęta są traktowane jak członek rodziny, a ich strata jest porównywalna do straty przyjaciela. Prędzej czy później przychodzi taki moment, kiedy trzeba pożegnać się z wiernym towarzyszem. W takiej chwili oprócz żalu i smutku pojawia się jeszcze jeden z problem. Co zrobić ze zwłokami martwego zwierzęcia?”.

Zdając sobie sprawę z rozmiaru przedsięwzięcia, pomysłodawcy zakładają realizację proponowanej inwestycji na koniec 2026 roku.

Magdalena Kwaśniok
Magdalena Kwaśniok