Rok z Katowicką Kartą Mieszkańca

Ponad 53 i pół tysiąca kart uprawniających do zniżek w 12 jednostkach miejskich oraz u 89 partnerów prywatnych. Katowicka Karta Mieszkańca funkcjonuje już od roku. Katowiczanie najchętniej wybierają wersję karty dostępną przez aplikację, a najczęściej korzystają ze zniżek na basenach miejskich. 

– Głównym celem Katowickiej Karty Mieszkańca jest premiowanie osób, które są zameldowane w Katowicach i odprowadzają podatki w naszym mieście. Dzięki tym pieniądzom budujemy m.in. nowe baseny, place zabaw, utrzymujemy zieleń czy też organizujemy szereg wydarzeń kulturalnych i sportowych. Dlatego właśnie mieszkańcy Katowic muszą być traktowani w naszym mieście priorytetowo. Katowicka Karta Mieszkańca umożliwia katowiczanom korzystanie ze zniżek na usługi instytucji kultury, sportu i rekreacji. Przykładowo w basenach miejskich dzięki KKM mieszkańcy naszego miasta płacą 8 zł za godzinę, a osoby spoza Katowic 16 zł. Ponad 53 i pół tysiąca wyrobionych kart potwierdza, że to był bardzo dobry pomysł. Zachęcam do wyrobienia karty wszystkich tych, którzy jeszcze tego nie zrobili – naprawdę warto!  – mówi Marcin Krupa, prezydent Katowic. 

Program „Katowicka Karta Mieszkańca” realizowany jest od 1 września 2020 r. Mimo obostrzeń związanych z pandemią  COVID-19 od rozpoczęcia realizacji programu do 7 września br. wydanych zostało 53 620 kart: • 34 196 – przez aplikację,• 4 745 – poprzez stronę internetową,• 14 625 – w formie plastikowej,• 54 – przypisane do kart płatniczych.

Do Programu włączyło się już 89 partnerów prywatnych oraz 12 jednostek miejskich. Wśród oferowanych dla posiadaczy Katowickiej Karty Mieszkańca zniżek są m. in. zniżki na baseny, korty tenisowe, siłownie, lodowisko, wydarzenia kulturalne, a także na usługi fryzjerskie, kosmetyczne, medyczne, weterynaryjne, prawne, jubilerskie, czy transportowe. Dla osób lubiących podróżować przygotowano zniżki na wyjazdy turystyczne, wycieczki, noclegi. Dla chcących ciekawie spędzić czas wolny proponujemy m. in. zniżkę na tor kartingowy, do Śląskiego Wesołego Miasteczka „Legendia”, wypożyczalnię kajaków, spływy pontonowe, relaks w Termach Chochołowskich, gry w salonie VR, park trampolin, zwiedzanie Zabytkowej Kopali Srebra w Tarnowskich Górach, wstęp do papugarni, wypożyczenie wrotek, zniżkę do księgarni, zwiedzanie muzeów oraz wiele innych.

Katowicka Karta Mieszkańca jest realizacją jednego z punktów „

Zniżki udzielone od uruchomienia programu do 7 września 2021 r.:• łączna liczba udzielonych zniżek: 99 013• łączna kwota udzielonych zniżek: 890 583,87 zł

– Muzeum Historii Katowic

liczba zniżek (transakcji) – 36 

wartość udzielonych zniżek – 288,57 zł

– Śląski Teatr Lalki i Aktora „Ateneum”

liczba zniżek (transakcji) – 123 

wartość udzielonych zniżek – 1364,00 zł

– Galeria Sztuki Współczesnej BWA

liczba zniżek (transakcji) – 20

wartość udzielonych zniżek – 52,50 zł

– Katowice Miasto Ogrodów Instytucja Kultury im. K. Bochenek

liczba zniżek (transakcji) – 931

wartość udzielonych zniżek – 5 843,20 zł

– MOSIR

liczba zniżek (transakcji) –13 522

wartość udzielonych zniżek – 83 131,21 zł

– NOSPR

liczba zniżek (transakcji) – 40

wartość udzielonych zniżek – 618,10 zł

– Basen Brynów

liczba zniżek (transakcji) – 44 813

wartość udzielonych zniżek – 409 947,34 zł zł

– Basen Burowiec

liczba zniżek (transakcji) – 39 528

wartość udzielonych zniżek – 389 338,95 zł

W JAKI SPOSÓB MOŻNA UZYSKAĆ KARTĘ?

Katowicką Kartę Mieszkańca można pozyskać w trzech różnych formach. Każda z nich jest jednakowo ważna i uprawnia do takiej samej liczby zniżek. Kartę mieszkańca można uzyskać w wersji elektronicznej (samodzielnie tylko osoby zameldowane na stałe) – poprzez aplikację mobilną (tzw. m-Karta) lub stronę internetową, przypisać do posiadanej karty bankowej (tzw. karta wirtualna), lub uzyskać kartę w wersji plastikowej (na wzór karty kredytowej). Poniżej opisujemy, w jaki sposób można uzyskać kartę w każdy z opisanych sposobów. Można używać wszystkich trzech form karty jednocześnie lub korzystać z dowolnie wybranej przez siebie formy.• Aplikacja mobilna (m-Karta) – to najwygodniejszy i najszybszy sposób na pozyskanie Katowickiej Karty Mieszkańca. Jeżeli jesteś zameldowany na stałe w Katowicach, taką kartę możesz sobie wyrobić sam w dowolnej porze, bez wychodzenia z domu! System automatycznie po wprowadzeniu danych sprawdzi, czy znajdujesz się w bazie meldunkowej w Katowicach. Jeśli tak będzie – od razu otrzymasz Katowicką Kartę Mieszkańca. Aby uzyskać kartę w ten sposób, należy pobrać bezpłatną aplikację (m-Karta) z Google Play (smartfony z system Android) lub AppStore (smartfony z systemem IOS), uruchomić ją, a następnie postępować zgodnie z instrukcjami. Dodatkowym atutem aplikacji jest także możliwość uzyskiwania informacji o nowych zniżkach itp.

Jeżeli nie jesteś zameldowany w Katowicach – ale odprowadzasz tutaj podatek, poza opisaną powyżej czynnością – będziesz musiał dostarczyć do Urzędu (do Biura Obsługi Klienta) pierwszą stronę deklaracji podatkowej. Po jej zatwierdzeniu przez urzędników – KKM zostanie aktywowana. • Przypisanie do posiadanej karty bankowej (karta wirtualna) – osoby zameldowane na stałe w Katowicach mogą zażyczyć sobie „zakodowania” Katowickiej Karty Mieszkańca w swojej karcie bankowej w dowolnym punkcie honorującym zniżki – np. w nowo wybudowanych katowickich basenach (pełna lista punktów dostępna jest na stronie kkm.katowice.eu). Osoby nieposiadające stałego meldunku, ale odprowadzające podatek w Katowicach – by przypisać KKM do karty płatniczej, muszą udać się do Biura Obsługi Klienta KKM przy ul. Pocztowej 5• Wersja plastikowa – aby ją otrzymać, należy udać się do Urzędu Miasta Katowice – do Biura Obsługi Klienta KKM przy ul. Pocztowej 5. Można także wcześniej wypełnić wniosek dostępny pod adresem www.kkm.katowice.eu

Więcej informacji w tym Regulamin Programu znajdą Państwo na stronie www.kkm.katowice.eu, aplikacji mobilnej KKM oraz w Biurze Obsługi Mieszkańca KKM przy ul. Pocztowej 5. 

Urząd Miasta Katowice

Informacja Prasowa
Informacja Prasowa

Opublikowany tekst jest nadesłanym do nas materiałem prasowym. Jeżeli chcesz wysłać do nas informacje o swoim projekcie, jakimś wydarzeniu lub problemie pisz na redakcja@katowiceteraz.pl.