Odsłonięcie kolejnych popiersi w Galerii Artystycznej. Upamiętnieni zostaną Kazimierz Kutz i Józef Świder

W kolejne rocznice nadania Katowicom praw miejskich odsłaniane są rzeźby przedstawiające osoby szczególnie zasłużone dla miasta w dziedzinie kultury. Tym razem głosy mieszkańców zdecydowały o upamiętnieniu Kazimierza Kutza i Józefa Świdra. Uroczystości przy pl. Grunwaldzkim zaplanowano na piątek 10 września o godz. 14.00.

W Galerii Artystycznej przy pl. Grunwaldzkim uhonorowano już m.in. Henryka Mikołaja Góreckiego, Wojciecha Kilara, Teofila Ociepkę, Alfreda Szklarskiego czy Bernarda Krawczyka. W tym roku miejsce to wzbogacą popiersia Kazimierza Kutza i Józefa Świdra. Wykonawcą dzieła rzeźbiarskiego upamiętniającego Józefa Świdra jest artysta rzeźbiarz  Tomasz Wenklar, a Kazimierza Kutza – artysta rzeźbiarz Jacek Kiciński. 

Postaci wyróżnione w Galerii wybierane są przez mieszkańców w organizowanym co roku plebiscycie, do którego kandydatów zgłaszają przedstawiciele środowiska artystycznego, zaproszeni przez prezydenta Katowic.

– Pamięć o wybitnych postaciach, które zapisały się w historii Katowic i naszego regionu to nasz obowiązek. Dlatego dziękuję tym wszystkim, którzy oddali swój głos w plebiscycie zarówno w tegorocznym, jak i tym zorganizowanym rok wcześniej. Bardzo cieszy mnie fakt, że Galeria Artystyczna niezmiennie budzi duże zainteresowanie wśród katowiczan – mówi prezydent Marcin Krupa.

W plebiscycie wzięło udział ponad 4,5 tysiąca mieszkańców. Najwięcej osób zagłosowało na Józefa Świdra, wieloletniego dyrektora artystycznego Oddziału Śląskiego Polskiego Związku Chórów i Orkiestr. Prezydent Marcin Krupa zdecydował również o uznaniu głosów mieszkańców zaangażowanych w ubiegłoroczny plebiscyt i postanowił upamiętnić Kazimierza Kutza, który zarówno w roku poprzednim, jak i w tym znalazł się w gronie trzech kandydatów z największą liczbą głosów. W ubiegłym roku z uwagi na rozpoczynającą się epidemię plebiscyt nie został bowiem rozstrzygnięty.

Decyzją prezydenta również prof. Krzysztof Uniłowski, ceniony wykładowca Uniwersytetu Śląskiego, zostanie w tym roku uhonorowany. Poświęcona mu tablica pamiątkowa zostanie odsłonięta na elewacji Biblioteki Śląskiej.

Zapraszamy do udziału w uroczystości.

Impreza będzie zorganizowana zgodnie z obowiązującym przepisami sanitarnymi dotyczącymi Covid 19. Konieczne jest zachowanie odpowiedniego dystansu pomiędzy uczestnikami.

Urząd Miasta Katowice

Informacja Prasowa
Informacja Prasowa

Opublikowany tekst jest nadesłanym do nas materiałem prasowym. Jeżeli chcesz wysłać do nas informacje o swoim projekcie, jakimś wydarzeniu lub problemie pisz na redakcja@katowiceteraz.pl.