W Śródmieściu będzie więcej patroli policji

Na wniosek Prezydenta Marcina Krupy w Śródmieściu obecnych będzie jeszcze więcej służb mundurowych – szczególnie w weekendy. Dodatkowe patrole Policji i Straży Miejskiej realizowane są już od kilku dni. W ostatni weekend w Katowicach spotkać można było między innymi policję konną oraz patrole z psami. 

–  W Katowicach realizujemy wiele działań, których celem jest dbanie o bezpieczeństwo naszych mieszkańców – to jeden z moich priorytetówW mieście działa KISMiA umożliwiająca nam poprawianie bezpieczeństwa publicznego, w tym drogowego, efektywne gospodarowanie zasobami ludzkimi i sprzętem Straży Miejskiej, a także sprawne działanie w sytuacjach kryzysowych. Każdego roku w budżecie miasta wydzielamy środki na Program zapobiegania przestępczości oraz ochrony bezpieczeństwa obywateli i porządku publicznego. W ramach tego programu Komenda Miejska Policji otrzymuje corocznie m.in. 200 tysięcy złotych na dodatkowe patrole w ścisłym centrum Katowic. W ostatnim czasie, na moją prośbę w Śródmieściu pojawiły się kolejne, w tym konne oraz z psami. Wszystko po to, aby mieszkańcy czuli się jeszcze bezpieczniej – mówi Marcin Krupa, prezydent Katowic.

Tylko podczas ostatniego weekendu w samym centrum Katowic służbę pełniło 110 policjantów. Byli to policjanci pionu prewencji i ruchu drogowego Komendy Miejskiej Policji w Katowicach oraz podległych komisariatów, policjanci Oddziału Prewencji Policji w Katowicach i policja konna z Komendy Miejskiej Policji w Częstochowie. W działaniach udział wzięło również 27 policjantów, którzy  pełnili służbę w ramach patroli ponadnormatywnych, finansowanych przez Urząd Miasta. W trakcie działań policjanci przeprowadzili blisko 100 interwencji, podczas których wylegitymowano ponad 200 osób. Za popełnione wykroczenia osoby zostały ukarane mandatami karnymi, a w przypadku 9 osób skierowano wnioski o ukaranie do sądu. Ujawniono również 2 osoby poszukiwane przez wymiar sprawiedliwości do odbycia kary. 

– Policjanci katowickiej drogówki podczas weekendowych działań zatrzymali 16 kierujących prowadzonych pojazdy pod wpływem alkoholu. Aż połowa z nich to osoby poruszające się hulajnogami. Najczęściej interwencje podejmowane były wobec osób nietrzeźwych, które z powodu upojenia alkoholowego zagrażały swojemu zdrowiu, a nawet życiu. Te osoby we współpracy z katowicką strażą miejską opiekuńczo umieszczane były w miejskiej izbie wytrzeźwieńKatowiccy policjanci, kontrolując ulice centrum miasta kilkukrotnie zapobiegli eskalacji agresji osób, które swoim zachowaniem stwarzały zagrożenie dla siebie oraz innych – mówi Agnieszka Żyłka, rzecznik prasowa Komendy Miejskiej Policji w Katowicach. 

Katowicka policja prowadzi liczne działania, nie tylko w weekendy. W okresie wakacyjnym mundurowi prowadzili działania „Bezpieczne miasto”, a zwiększoną liczbę  stróżów prawa można spotkać praktycznie na każdej katowickiej ulicy. Kolejne działania związane z bezpieczeństwem prowadzone będą w kolejne weekendy, a policjantów będzie można spotkać między innymi w miejscach, gdzie przebywają duże grupy ludzi. 

W działania na rzecz bezpieczeństwa włączeni są także Strażnicy Miejscy z Katowic, którzy patrolują miasto, ze szczególnym uwzględnieniem Śródmieścia – 17 patroli w tygodniu oraz 9 w weekendy. 

Pamiętajmy, że poczucie  bezpieczeństwa w mieście nie zależy tylko od służb, ale przede wszystkim od nas samych. Reagujmy, gdy widzimy cudzą krzywdę, dzwoniąc na numer alarmowy 112.

Urząd Miasta Katowice

Informacja Prasowa
Informacja Prasowa

Opublikowany tekst jest nadesłanym do nas materiałem prasowym. Jeżeli chcesz wysłać do nas informacje o swoim projekcie, jakimś wydarzeniu lub problemie pisz na redakcja@katowiceteraz.pl.