18. MDAG: Bilety już w sprzedaży

Już za dwa tygodnie, 3 września, rozpoczyna się największe święto kina dokumentalnego w Polsce: Festiwal Millennium Docs Against Gravity. Dla wszystkich spragnionych filmowych emocji mamy dobrą wiadomość: właśnie ruszyła sprzedaż biletów na tegoroczny Festiwal. Bilety na śląską edycję 18. MDAG, która odbędzie się w trzech katowickich kinach: Światowid, Kosmos i Rialto można już kupić na stronie mdag.pl oraz filmowa.net. Zapraszamy!

Miłośnicy filmu dokumentalnego w naszym regionie będą zadowoleni. W tegorocznym programie śląskiej edycji Festiwalu znalazło się blisko 60 dokumentów z całego świata, w tym wiele światowych premier i filmów docenionych już na międzynarodowych festiwalach filmowych, jak przebój festiwalu w Sundance – animacja Jonasa Pohera Rasmussena pt. „Przeżyć” czy najnowsza produkcja klasyka polskiego dokumentu, Pawła Łozińskiego, czyli „Film balkonowy”, który miał swoją premierę światową na festiwalu w Locarno. Jest też całe mnóstwo fascynujących, często zaskakujących filmów, które dopiero czekają na odkrycie przez publiczność festiwalową. Wiele filmów prezentowanych w progra­mie 18. Festiwalu Millennium Docs Against Gravity dotyczyć będzie aktywizmu, a ich twórcy będą wzywać nas do dzia­łania na rzecz lepszego, równego i ekologicznego świata. Znajdziemy tam produkcje o środowisku naturalnym i przyrodzie, w tym także poruszające filmy o zwierzętach; obrazy oddające głos mniejszościom etnicznym, filmy komentujące ostatni rok pandemicznej rzeczywistości z perspektywy globalnej i lokalnej; kino nakręcone z rozmachem wielkich budżetów, ale i kameralne, osobiste portrety, często powstające przy użyciu telefonów komórkowych. Nie zabraknie filmów o sztuce, w tym odsłaniających tajemnice muzyki i kina czy szczególnie bliskiej śląskiej publiczności tematyki architektonicznej. Z przyjemnością przedstawiamy też szczegóły spotkań i wydarzeń towarzyszących śląskiej edycji 18. MDAG w Katowicach.

Bilety w cenach:

18 zł – bilet normalny

15 zł – bilet przy zakupie jednorazowym 3 lub więcej biletów na dowolne seanse festiwalowe | opcja dostępna tylko w kasie kina | 

12 zł – bilet na film z sekcji OKI DOKI

można kupić TUTAJ i TUTAJ oraz w kasach katowickich kin IF Silesia Film, w których odbywa się śląska edycja Festiwalu: w Kinie Światowid, Kinie Kosmos i Kinoteatrze Rialto.

WYDARZENIA TOWARZYSZĄCE: SPOTKANIA, DYSKUSJE, WARSZTATY

Jak co roku pokazom festiwalowym towarzyszyć będą spotkania z twórcamidyskusjerozmowy z ekspertamikoncerty. Wraz z Festiwalem Silesia Film przygotowała dla śląskich widzów aż siedem spotkań w kinach i jedno dodatkowe wydarzenie, które odbędzie się w katowickiej księgarni Miejscownik. Tygiel kulturalny.

W niedzielę, 5 września po bloku krótkometrażowych dokumentów dotyczących pandemii Kinie Światowid spotkamy się z twórcami: reżyserką filmu „Halo babciu” Kamilą Chojnacką i reżyserem „Seal Story” Bartłomiejem Błaszczyńskim oraz z producentem i pomysłodawcą filmu „Pozdrawiam” Maciejem Hamelą, z którymi porozmawiamy o wpływie lockdownu na naszą codzienność, emocje i relacje z bliskimi oraz o realiach tworzenia kina w pandemii. Poniedziałkowej projekcji filmu „Herbert. Barbarzyńca w ogrodzie” w Kinie Kosmos będzie towarzyszyć spotkanie i rozmowa z literaturoznawcą, rektorem Uniwersytetu Śląskiego, profesorem Ryszardem Koziołkiem, z którym o życiu i twórczości Zbigniewa Herberta porozmawia Ewa Niewiadomska z Radia Katowice. Szczególnie interesująco zapowiada się rozmowa po filmie „Ciało nie kłamie” (7 września, Kinoteatr Rialto), do której Ewa Sadkowska z IF Silesia Film zaprosiła artystę sztuk wizualnych, rektora katowickiej Akademii Sztuk Pięknych profesora Grzegorza Hańderka i aktorkę, performerkę, pedagożkę i organizatorkę wydarzeń artystycznych, związaną m.in z Teatrem A Part i Instytutem Grotowskiego Monikę Wachowicz. Miłośników sztuki komiksu nie może zabraknąć w środę, 8 września w Kinie Kosmos, gdzie po projekcji filmu „W Centrum Komiksu” z reżyserem filmu Maciejem Birutem porozmawiamy o specyfice kultury komiksu, jej filmowym i prawdziwym obliczu oraz o portretowaniu ważnych dla małych społeczności miejsc. Tego samego dnia gościem Kina Kosmos będzie Kuba Mikurda, który po pokazie swojego najnowszego filmu „Ucieczka na srebrny glob” opowie o fenomenie „Na srebrnym globie” i pracy nad dokumentem przybliżającym historię trwającej blisko 11 lat realizacji filmu Andrzeja Żuławskiego. Wraz z wraz z dr. inż. arch. Ryszardem Nakoniecznym przyjrzymy się bohaterom filmu „Aalto – z miłości do architektury” opowiadającego historię życia i twórczości jednego z najwybitniejszych współczesnych architektów i ikony dizajnu – Alvara Aalto i jego żony oraz muzy, również architektki, Aino (9 września, Kino Światowid). Ostatnie spotkanie na tegorocznej śląskiej edycji Festiwalu domknie tematykę pandemiczną: w sobotę, 11 września w Kinoteatrze Rialto po filmie „Polaków portret własny” spotkamy się z twórcami dokumentu: reżyserami Jakubem Drobczyńskim Maciejem Białoruskim oraz montażystą Jakubem Radosem, którzy opowiedzą o kulisach realizacji filmu w pandemicznej i o pandemicznej rzeczywistości. Gościem obu pokazów dla młodych widzów w ramach sekcji OKI DOKI będzie Joanna Klus – psycholożka i terapeutka dziecięca, która z młodymi widzami porozmawia o radzeniu sobie z trudnymi emocjami.

Uroczystej Gali zamknięcia Festiwalu, która odbędzie się 10 września, będzie towarzyszył recital skrzypka Piotra Tarcholika – koncertmistrza NOSPR, współzałożyciela i lidera zespołu Sinfonietta Cracovia, profesora, kierownika Katedry Skrzypiec i Altówki Akademii Muzycznej w Krakowie.

Wstęp na wydarzenia towarzyszące i spotkania mają posiadacze biletów na seans filmowy połączony z dyskusją lub spotkaniem.

UWAGA: Podana w programie godzina rozpoczęcia danego wydarzenia to czas, w którym startuje seans filmowy! Bezpośrednio po nim rozpoczyna się wydarzenie towarzyszące. W przeciwnych przypadkach jest to zaznaczone.

Przypominamy, że ze względu na aktualne wciąż obostrzenia, miejsca na sali są nienumerowane, a w kinie obowiązuje zakrywanie nosa i ust maseczką.

Festiwal potrwa do 12 września.

Więcej o filmach i programie śląskiej edycji 18. Festiwalu Millennium Docs Against Gravity można przeczytać na stronie festiwalu w zakładce KATOWICE oraz TUTAJ i na TUTAJ

Zapraszamy!

Silesia Film

Informacja Prasowa
Informacja Prasowa

Opublikowany tekst jest nadesłanym do nas materiałem prasowym. Jeżeli chcesz wysłać do nas informacje o swoim projekcie, jakimś wydarzeniu lub problemie pisz na redakcja@katowiceteraz.pl.