Łąki Łomży zakwitną przy Rynku. Ogródek kieszonkowy będzie promował powrót naturalnych łąk do miast

Przy Rynku w Katowicach wyrosną Łąki Łomży, zielony zakątek z siedziskami i polnymi kwiatami w drewnianych donicach. To połączona inicjatywa Fundacji Łąka oraz firmy Van Pur S.A., właściciela marki Łomża. Na inaugurację odbędą się warsztaty dla mieszkańców.

Katowice są jednym z czterech miast w Polsce, obok Kielc, Zabrza i Łomży, w których zrealizowany zostanie projekt sponsorskiej łąki w donicach. Drewniane meble wypełnione zielenią staną w miejscu, gdzie Rawa wypływa spod płyty Rynku, z widokiem na neon „Zachód Słońca”. W donicach zakwitną polne kwiaty, posadzone zostaną byliny i niewielkie drzewko. To rodzaj ogródka kieszonkowego, w którym mieszkańcy będą mogli odpocząć, ale też zdobywać wiedzę na temat zalet łąk kwietnych.

W miejscu, gdzie Rawa wpływa pod płytę Rynku, od kilku lat Zakład Zieleni Miejskiej aranżuje już „pokój z klimatem”. Teraz w tym pokoju zakwitną jeszcze łąki kwietne. To rodzaj ogródka kieszonkowego w ścisłym centrum miasta.

Inaugurację Łąk Łomży zaplanowano na wtorek, 24 sierpnia, o godz. 10. Zostanie ona połączona z warsztatami „Dlaczego łąki w mieście są potrzebne”, a o godz. 10.45 odbędzie się wspólne sadzenie kwiatów. Kolejne grupy startują o godz. 11.00 i o godz. 12.00. Mieszkańcy mogą sobie wybrać porę. Ale uwaga! Pierwszych 100 osób otrzyma nasiona łąk kwietnych do samodzielnego wysiania! Łąki Łomży zostaną w mieście do końca października.

Szczegóły inauguracji:

Rynek w Katowicach, pod neonem „Zachód Słońca”

24 sierpnia, godzina 10:00

Plan wydarzenia:

10:00 powitanie gości, kilka słów o projekcie

10:15 warsztat „Dlaczego łąki w mieście są potrzebne”

10:45 wspólne sadzenie kwiatów

11:00 druga grupa warsztatowa

12:00 trzecia grupa warsztatowa

  • Katowice od 2018 roku sieją łąki kwietne wspólnie z mieszkańcami, w tym przy udziale Fundacji Łąka. Dwie z nich są w centrum miasta: przy samym Rynku między ulicami Piotra Skargi i Franza Wincklera i na Placu Przyjaciół z Miszkolca.
  • W ramach projektu KatoObywatel Katowice wspierają mieszkańców w aktywności na polu miejskiego ogrodnictwa. W tym roku z udziałem mieszkańców czterech dzielnic powstają ogrody społeczne, zawiązała się też grupa KatoOgrodników w mediach społecznościowych, do której można dołączyć pod adresem: https://www.facebook.com/groups/katoogrodnicy
  • Łąki kwietne to piękne, praktyczne i ekologiczne tereny w mieście. Kwitną kolorowo, żywią ważne dla ludzi pszczoły i inne zwierzęta. Dzięki nim do miast powraca namiastka dzikiej przyrody. Są jednym ze sposobów adaptacji miast do zmian klimatu. Jeden metr kwadratowy łąki kwietnej wyłapuje tyle pyłów, co średniej wielkości drzewo. Łąki oczyszczają glebę z zanieczyszczeń i magazynują wodę opadową lepiej niż trawnik. Są też 10 razy wyższe od trawnika przez co skuteczniej obniżają temperaturę powietrza. Na łące może rosnąć nawet do 60 gatunków roślin. Nie trzeba ich nawadniać i regularnie kosić, co przekłada się na oszczędności finansowe i korzyści ekologiczne.

katoobywatel.katowice.eu

Informacja Prasowa
Informacja Prasowa

Opublikowany tekst jest nadesłanym do nas materiałem prasowym. Jeżeli chcesz wysłać do nas informacje o swoim projekcie, jakimś wydarzeniu lub problemie pisz na redakcja@katowiceteraz.pl.