NOSPR ogłasza program na nowy sezon. Uświęcone tradycje i nowe drogi

Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia opublikowała właśnie program koncertów na nowy sezon. W ciągu najbliższych miesięcy w Katowicach wystąpią m.in Daniel Barenboim, Bomsori Kim, Grigorij Sokołow i Philippe Herreweghe. Jednak tegoroczny program NOSPR to nie tylko plejada największych gwiazd – to również odważna odpowiedź na zmiany zachodzące w świecie muzyki.

Trzy sztandarowe serie koncertów abonamentowych NOSPR sięgają w tym roku po największe pozycje repertuaru symfonicznego. Na inaugurację zabrzmi IX Symfonia Beethovena z udziałem m.in. Andrzeja Lamperta, Ewy Tracz i Szymona Komasy w roli solistów. W programie sezonu przygotowanym we współpracy z Lawrencem Fosterem, znajdą się również takie arcydzieła jak VII Symfonia C-dur Leningradzka Szostakowicza, VII Symfonia e-moll Gustava Mahlera, jak również symfonie Brucknera, Mendelssohna czy Mozarta. Wśród solistów, którzy wystąpią wspólnie z orkiestrą prym wiodą skrzypkowie – m.in. Pinchas Zuckerman, Bomsori Kim i Linus Roth.

Równie ciekawie zapowiada się grono dyrygentów gościnnych, którzy w najbliższym czasie poprowadzą orkiestrę. Cieszy częsta obecność Lawrence’a Fostera, który w zeszłym sezonie nie mógł zadyrygować wszystkich zaplanowanych koncertów ze względu na pandemię. Na podium dyrygenckim regularnie pojawiać się będzie również I dyrygent gościnny NOSPR Domingo Hindoyan, w którego interpretacji usłyszymy m.in. Stabat Mater Rossiniego (10.12.2021). Uwagę zwraca różnorodność zaproszonych dyrygentów – obok uznanych i doświadczonych artystów, jak Pinchas Steinberg czy Simone Young, zobaczymy wiele młodych dyrygentek i dyrygentów, którzy szturmem podbijają światowe estrady. Bez wątpienia do tego grona należy Angus Webster – 22-latek, który kształcił się pod okiem Esy-Pekki Salonena a także Rebecca Tong i Lina Gonzales-Granados – laureatki prestiżowego konkursu „La Maestra” w Paryżu. To nie jedyne dyrygentki, które staną w tym sezonie na podium – oprócz nich zobaczymy m.in. pochodzącą z Estonii Anu Tali oraz Martę Gardolińską. Jak mówi Dyrektor Naczelna i Programowa NOSPR Ewa Bogusz-Moore: –W europejskich salach koncertowych zaledwie 6 na 100 gościnnych dyrygentów to kobiety. Jeszcze 15 lat temu nikogo by to nie zdziwiło. Jednak dziś taka sytuacja jest trudna do zrozumienia, ponieważ na rynku muzycznym mamy naprawdę wiele doskonałych dyrygentek. To artystki wprowadzające do świata muzyki bardzo cenną różnorodność, którą chcemy Państwu pokazać w NOSPR.

Dźwięki historii, brzmienia świata

Gwiazdorskie nazwiska ozdobią nie tylko plakaty koncertów abonamentowych. Jednym z najbardziej wyczekiwanych wydarzeń sezonu będzie specjalny koncert z okazji 80. urodzin Lawrence’a Fostera, podczas którego jako solista wystąpi Daniel Barenboim (23.10.2021). Podczas koncertów serii Muzyka Dawna zagrają natomiast takie zespoły jak Les Arts Florissants (23.01.2022) i Orchestre des Champs-Elysées pod batutą Philippe Herreweghe, który poprowadzi francuski zespół oraz śpiewaków Collegium Vocale Gent w wykonaniu oratorium Chrystus na Górze Oliwnej Beethovena (18.03.2022). Fascynująco zapowiada się koncert zespołu Gabrieli Consort pod dyrekcją Paula McCreesha z okazji 40-lecia powstania zespołu i 30. rocznicy nagrania „Koronacji weneckiej”, jednego z najważniejszych albumów nurtu wykonawstwa historycznie poinformowanego.

Ale nie tylko wielbiciele muzyki dawnej będą mogli na żywo posłuchać najlepszych zespołów ze świata – w tym sezonie w NOSPR wystąpią również Paris Mozart Orchestra (8.03.2022), Royal Scottish National Orchestra (9.04.2022), a także brazylijska NEOJIBA Orchestra (3.04.2022), wzorowana na słynnym programie społecznej edukacji muzycznej „El Sistema”. Krajobraz muzyki świata dopełni koncert japońskiego zespołu bębniarzy KODO (4.02.2022). Koncert zespołu pierwotnie planowany był na 2020 rok i cieszył się ogromnym zainteresowaniem publiczności, jednak ze względu na pandemię musiał zostać przełożony.

Wyjątkowo różnorodnie zapowiada się także program koncertów serii JazzKLUB. Zobaczymy takie legendy gatunku, jak Jan Ptaszyn Wróblewski, jednak w zdecydowanej większości cykl wypełnią koncerty wiodących artystów dzisiejszej, progresywnej sceny jazzowej z takimi artystami jak Jaimie Branch, Collocutor, Moon Hoax czy O.N.E Quintet na czele.

Wschodzące gwiazdy

Katowicka sala NOSPR będzie jednym z pierwszych przystanków na tryumfalnej trasie koncertowej zwycięzcy tegorocznego Konkursu Chopinowskiego. Jesienią, w ramach serii Po mistrzowsku zobaczymy aż czterech laureatów konkursu. Pozostałe koncerty cyklu również wypełni muzyka fortepianowa w różnych odsłonach – z recitalami solowymi wystąpią m.in. Grigorij Sokołow (16.03.2022), Garrick Ohlsson (3.12.2021) oraz Piotr Orzechowski „Pianohooligan” (13.03.2022).

Po raz pierwszy usłyszymy w NOSPR również laureatów programu Echo Rising Stars. To wybitni młodzi artyści, których potencjał został doceniony przez dyrektorów najważniejszych sal koncertowych w Europie, tworzących organizację ECHO. Udział w programie obejmuje koncerty w zrzeszonych w ECHO salach koncertowych, gwarantując uczestnikom wymarzony wstęp do międzynarodowej kariery. W tym roku do programu wybrane zostały zespoły kameralne, często o dość nietypowych składach. Oprócz kwartetu smyczkowego Simply Quartet i duetu skrzypcowo-fortepianowego usłyszymy kwartet saksofonowy Keybart Ensemble oraz duet lutniowo-fletowy. Repertuar koncertów serii ECHO Rising Stars obejmuje bardzo szeroki wybór utworów z różnych epok i nowe kompozycje, tworzone przez wiodących europejskich kompozytorów specjalnie dla uczestników programu.

Najlepsze śląskie tradycje

Jak co roku, własne serie koncertowe przygotowały także zespoły rezydenckie NOSPR. Kwartet Śląski swoje sześć koncertów zadedykował „generacji stalowowolskiej” – grupie kompozytorów, do której należą m.in. Eugeniusz Knapik i Aleksander Lasoń. Od debiutu na festiwalu w Stalowej Woli pod koniec lat 70. aż do dziś wywierają szczególny wpływ na śląski krajobraz muzyczny. Kompozytorzy tego pokolenia będą również obecni w programach koncertów Zespołu Śpiewaków Miasta Katowice Camerata Silesia. Orkiestra Muzyki Nowej kontynuuje poszukiwania nowych dzieł sztuki i odkrywania twórców, którzy zmieniają bieg historii muzyki. Wśród czekających nas w tym roku prawykonań warto wspomnieć nową kompozycję Prasquala Rozmowy o miłości, którą będzie można usłyszeć 8 maja. Tyska orkiestra Aukso poszukuje natomiast nowych brzmień w innych rejonach, zapraszając do współpracy muzyków jazzowych i alternatywnych, jak Krzysztof Herdzin, L.U.C czy Dominik Wania.

Otwarta sprzedaż biletów na koncerty sezonu 2021/2022 rozpocznie się 14 września. Od 16 sierpnia można będzie wymieniać abonamenty na koncerty NOSPR. Wtedy również wystartuje przedsprzedaż biletów na wszystkie koncerty sezonu dla posiadaczy abonamentów. Możliwość dołączenia do tego grona i zakupu nowych abonamentów pojawi się już 7 września.

Więcej informacji na stronie www.nospr.org.pl

NOSPR

Informacja Prasowa
Informacja Prasowa

Opublikowany tekst jest nadesłanym do nas materiałem prasowym. Jeżeli chcesz wysłać do nas informacje o swoim projekcie, jakimś wydarzeniu lub problemie pisz na redakcja@katowiceteraz.pl.