ZróbMy Sobie Grządki: powstał pierwszy ogród społeczny w ramach akcji Urzędu Miasta

Mieszkańcy Osiedla Kukuczki w katowickich Bogucicach jako pierwsi rozpoczęli realizację projektu w ramach akcji „ZróbMy Sobie Grządki”. Program prowadzony przez Urząd Miasta oraz katowicki Zakład Zieleni Miejskiej ma zachęcić mieszkańców do ogrodnictwa społecznego; partycypacji katowiczan w tworzeniu wspólnych zielonych przestrzeni wypoczynku i rekreacji.

Katowiczanie rozpoczęli pracę w miniony weekend. „Skwer Koszycki jest centralnym punktem na naszym osiedlu, na którym zlokalizowane są: plac zabaw, plac zabaw z wodą, siłownia pod chmurką oraz stacja rowerowa. Brakuje tu jednak miejsca, w którym nie tylko dzieci i osoby uprawiające sporty mogłyby miło spędzić czas. W szczególności seniorzy z naszego osiedla nie mają tu miejsca, w którym mogą się zrelaksować. Społeczny ogród w tym miejscu to dobry sposób na uprawy miejskie oraz doskonała okazja do aktywności na powietrzu, integracji społecznej i wymiany doświadczeń pomiędzy mieszkańcami naszego osiedla.” – skomentowała pomysłodawczyni wybranej lokalizacji.

Organizatorzy akcji wybrali cztery miejsca, w których powstaną sąsiedzkie ogrody: skwer Koszycki na osiedlu Kukuczki (Bogucice), teren zielony przy ul. Racławickiej 7 (Zawodzie), podwórko między kamienicami przy ul. Gliwickiej 97, 97a i 99 (Załęże) i teren zielony przy ul. Słonimskiego 12 (Koszutka).

Magdalena Kwaśniok
Magdalena Kwaśniok