Śląski Ruch Klimatyczny zaprasza na wspólne malowanie proekologicznego muralu

Śląski Ruch Klimatyczny zaprasza na Piknik, który będzie zwieńczeniem malowania proekologicznego muralu przy ul. Modelarskiej 25 w katowickim Wełnowcu. Wydarzenie rozpocznie się już w najbliższą niedzielę 8 sierpnia o godzinie 13.

Projekt ma być nie tylko kolejnym estetycznym elementem na mapie miasta – ma również sprowokować katowiczan do szerszej debaty na temat wartości bliskich Ruchowi Klimatycznemu. Właśnie w tym kontekście, wobec postindustrialnego charakteru dzielnicy, wybór lokalizacji wydaje się szczególnie uzasadniony. 

Autorką muralu została znana w regionalnych kręgach artystycznych Małgorzata Rozenau – malarka i projektantka graficzna związana z katowicką Akademią Sztuk Pięknych, która wspiera działania Śląskiego Ruchu Klimatycznego. Wybrany projekt jest efektem działań prowadzonych przez cały ubiegły rok, w tym konsultacji w wewnętrznych strukturach ruchu.

Oprócz uroczystego zakończenia malowania muralu, w programie wydarzenia są także wykłady i prelekcje, poczęstunek, atrakcje dla dzieci, a także zbiórka podpisów pod Projektem Uchwały Rady Miasta Katowice w sprawie alarmu klimatycznego.

Rozpiska wykładów:
13:00 – „Co z tą naszą planetą? – stan środowiska naturalnego w erze człowieka.” – Piotr Ziegler, fizyk, ekolog, aktywista Śląskiego Ruchu Klimatycznego;
14:00 – „Dieta dla Planety – jak jeść zdrowo i ekologicznie?” – Barbara Wojtaszek, w 100% roślinna Klimatyczna kuchnia, pierwsza prezeska Fundacji Szczęśliwi bez cukru, specjalizującej się w zdrowych słodyczach dla dzieci;
15:00 „Sztuka w służbie ekologii – spotkanie autorskie z Małgosią Rozenau” – Małgorzata Rozenau, malarka i projektantka graficzna, wykładowca ASP w Katowicach, autorka muralu przy Modelarskiej 25.

Magdalena Kwaśniok
Magdalena Kwaśniok