Odpust u Babci Anny już w ten weekend

„Odpust u Babci Anny” to letnia edycja „Jarmarku na Nikiszu”, jednego z najbardziej klimatycznych jarmarków w Polsce. Wydarzenie nawiązuje do święta patronki kościoła w Nikiszowcu. Jest jednak przede wszystkim świętem całej społeczności dzielnicy i symbolem udanej zmiany rewitalizacyjnej.

Odpust organizowany jest przez Stowarzyszenie Fabryka Inicjatyw Lokalnych we współpracy z Miastem Katowice. W tym roku Odpust odbędzie się 25 lipca w godz. 10:00-20:00. Znakiem rozpoznawczym wydarzenia jest przede wszystkim unikalne rękodzieło, które w tym roku prezentować będzie ponad 100 wystawców z całej Polski. Na smakoszy kuchni regionalnej czekać będzie kilkanaście stoisk z produktami spożywczymi. Ponadto przed kościołem tradycyjne staną budy odpustowe ze śląskimi maszketami, a na terenie wydarzenia pojawią się małe formy artystyczne. Najmłodsi uczestnicy będą mogli wziąć udział w warsztatach artystycznych. Specjalnie dla nich  przygotowana została również karuzela łańcuszkowa „keciok”.

Dla zachowania bezpieczeństwa odwiedzających, obszar wydarzenia został powiększony.

INFORMACJE PRAKTYCZNE

 1. Specjalna bezpłatna linia autobusowa

W dniu Odpustu wprowadzona zostanie specjalna bezpłatna linia autobusowa, która będzie kursować wahadłowo co 15 minut z katowickiego dworca, przez Centrum Przesiadkowe Sądowa i Centrum Przesiadkowe Zawodzie. Linia będzie kończyć bieg na przystanku Janów Zamkowa Skwer, skąd jest już tylko parę kroków na Odpust. Linia będzie kursować od 10:00 do 19:30 w kierunku Nikiszowca, a z Nikiszowca do centrum Katowic w godzinach od 10:35 do 20:20. Czas podróży to 20-25 minut. Zachęcamy do skorzystania z tej linii i pozostawiania samochodów na parkingach publicznych zlokalizowanych przy ww. przystankach. Na każdym przystanku dyżurować będzie służba informacyjna, pomagająca dotrzeć na Odpust. Stanowiska do odjazdu darmowych autobusów będą oznaczone flagami z logiem Jarmarku Na Nikiszu, a autobusy oznaczone będą chorągiewkami z logiem Jarmarku. Zachęcamy do skorzystania z bezpłatnej linii autobusowej oraz autobusów komunikacji miejskiej w dojeździe do Nikiszowca.

 • Parkowanie

Zachęcamy do skorzystania z parkingów publicznych zlokalizowanych m.in. wzdłuż trasy przejazdu bezpłatnego autobusu oraz autobusów komunikacji miejskiej. Najlepszym sposobem dojazdu na Odpust jest pozostawienie samochodów na parkingach i skorzystanie z komunikacji publicznej.

 • Zmiana organizacji ruchu drogowego w obszarze Nikiszowca.
 • 25 lipca, w godzinach od 10:00 do 20:00 całe osiedle Nikiszowiec, w tym ul. Nałkowskiej, objęte będzie zakazem wjazdu. Zakaz ten nie będzie dotyczył osób posiadających tzw. wjazdówki.
 • Wjazdówki zostały wydane wszystkim mieszkańcom osiedla oraz pracownikom lokalnych podmiotów i osobom obsługującym wydarzenie.
 • Ścisły obszar Odpustu tj. ul. Nałkowskiej (od skrzyżowania z ul. Szopienicką), ul. Krawczyka, ul. Rymarska i Plac Wyzwolenia (od przejazdu kolejowego przy ul. Zamkowej) będą wyłączone z ruchu od godziny 5:00 do 24:00. Mieszkańcy ul. Nałkowskiej i Rymarskiej będą mogli wjechać za okazaniem wjazdówki od ul. Szopienickiej i zaparkować samochód na parkingach przy  lodowisku Jantor. Będzie to możliwe od soboty 24 lipca. Zakaz zatrzymywania się i parkowania na ul. Nałkowskiej będzie obowiązywał przez cały dzień 25 lipca.
 • Msze odpustowe w Kościele św. Anny są ważnym momentem w życiu społeczności dzielnicy. Z uwagi na rozmiar wydarzenia nie ma możliwości dojazdu samochodami przed sam kościół. W szczególnych przypadkach, m.in. dla starszych mieszkańców Janowa, możliwy będzie wjazd samochodem na teren Probostwa. Wjazd będzie możliwy również dla wskazanych przez Parafię starszych mieszkańców Nikiszowca posiadających wjazdówki. Liczba miejsc jest ograniczona.
 • Dla starszych mieszkańców osiedla „Korea” zaplanowano dwa kursy mikrobusu, podczas dwóch wybranych mszy (z osiedla na teren Probostwa). Liczba miejsc w mikrobusach jest ograniczona.
 • Zmiany w zakresie kursowania komunikacji miejskiej.

Z uwagi na zamknięcie osiedla dla ruchu, w dniu 25 lipca obowiązywać będzie zmieniony rozkład jazdy autobusów ZTM.

Linie 72, 108, 695 i 920

 • w kierunku Giszowca, po obsłudze przystanku „Janów Lwowska Szkoła” przejadą ul. Oswobodzenia i ul. Szopienicką z obsługą przystanków „Nikiszowiec Szyb Wilson” i „Nikiszowiec Szpital” i wrócą na stałą trasę od przystanku „Nikiszowiec Szyb Pułaski”.
 • w kierunku Szopienic, po obsłudze przystanku „Nikiszowiec Szyb Pułaski” pojadą ulicą Szopienicką z obsługą przystanków „Nikiszowiec Szpital” i „Nikiszowiec Szyb Wilson” i wrócą na stałą trasę od przystanku „Janów Lwowska Szkoła”.
 • dla ww. linii, na czas trwania Odpustu nie będą obsługiwane przystanki: „Nikiszowiec Kościół”, „Janów Zamkowa Skwer” i „Janów Spółdzielnia Inwalidów”.

Linia 109

 • w kierunku Janowa po obsłudze przystanku „Janów Lwowska Szkoła” pojedzie ul. Ociepki z obsługą przystanku „Janów Spółdzielnia Inwalidów” i włączy się na stałą trasę na przystanku „Janów Zamkowa Skwer”
 • w kierunku Szopienic po obsłudze przystanku „Janów Zamkowa Skwer” pojedzie ul. Ociepki z obsługą przystanku „Janów Spółdzielnia Inwalidów” i wróci na stałą trasę na przystanku „Janów Lwowska Szkoła”.
 • dla ww. linii, na czas trwania Odpustu nie będą obsługiwane przystanki: „Nikiszowiec Kościół”, „Nikiszowiec Szpital” i „Nikiszowiec Szyb Wilson”.

Linia 292

 • w kierunku Mysłowic po obsłudze przystanku „Nikiszowiec Szyb Pułaski” pojedzie ul. Szopienicką z obsługą przystanków „Nikiszowiec Szpital” i „Nikiszowiec Szyb Wilson”, ul. Ociepki z obsługą przystanku „Janów Spółdzielnia Inwalidów” i wróci na stałą trasę na przystanku „Janów Zamkowa Skwer”.
 • w kierunku Giszowca po obsłudze przystanku „Janów Zamkowa Skwer” pojedzie ul. Ociepki z obsługą przystanku „Janów Spółdzielnia Inwalidów” i ul. Szopienicką z obsługą przystanków „Nikiszowiec Szyb Wilson” i „Nikiszowiec Szpital” i wróci na stałą trasę od przystanku „Nikiszowiec Szyb Pułaski”.
 • dla ww. linii, na czas trwania Odpustu nie będzie obsługiwany przystanek „Nikiszowiec Kościół”.

Linia 930

 • w kierunku Nikiszowca po obsłudze przystanku „Janów Szopienicka Punkt Szczepień” pojedzie ul. Szopienicką z obsługą przystanku „Nikiszowiec Szyb Wilson” do przystanku końcowego „Nikiszowiec Pętla”
 • w kierunku Szopienic po obsłudze przystanku początkowego „Nikiszowiec Pętla” pojedzie ul. Szopienicką z obsługą przystanku „Nikiszowiec Szyb Wilson” i wróci na stałą trasę na przystanku „Janów Szopienicka Punkt Szczepień”
 • dla ww. linii, na czas trwania Odpustu nie będą obsługiwane przystanki „Nikiszowiec Kościół”, „Janów Zamkowa Skwer”, „Janów Spółdzielnia Inwalidów” i „Nikiszowiec Szpital”
 • Informacja w sprawie COVID-19

Z uwagi na obecną sytuację epidemiologiczną prosimy o stosowanie się do aktualnych w dniu Odpustu zaleceń i obostrzeń, w tym przede wszystkim zachowania dystansu społecznego oraz zasłaniania ust i nosa maseczką, jeśli dystans nie będzie możliwy.

Urząd Miasta Katowice

Informacja Prasowa
Informacja Prasowa

Opublikowany tekst jest nadesłanym do nas materiałem prasowym. Jeżeli chcesz wysłać do nas informacje o swoim projekcie, jakimś wydarzeniu lub problemie pisz na redakcja@katowiceteraz.pl.