Zakończono nabór wniosków w akcji „ZróbMy Sobie Grządki”. Ogrody powstaną w Bogucicach, Zawodziu, Załężu i Koszutce

Zakończył się nabór do projektu „ZróbMy Sobie Grządki”. W Bogucicach, Zawodziu, Załężu i na Koszutce mieszkańcy będą tworzyli przestrzeń do uprawy warzyw, ziół czy kwiatów, ale przede wszystkim do integracji lokalnej społeczności.

Przypomnijmy: „Zróbmy Sobie Grządki” to nowe działanie Urzędu Miasta w Katowicach i Zakładu Zieleni Miejskiej, realizowane w ramach projektu KATOobywatel. Zakłada angażowanie lokalnych społeczności w miejskie ogrodnictwo i stworzenie czterech prototypowych ogrodów społecznych. Przeprowadzenie uczestników projektu przez cały proces powierzono Fundacji Bobrowe Żeremia i działającej w ramach fundacji grupie Miastoogród, która ma już doświadczenie w podobnych realizacjach.

Nabór do projektu zakończył się 11 lipca. Mieszkańcy zgłosili aż 13 lokalizacji, z kilku dzielnic: Bogucic, Ligoty – Panewnik, Giszowca, Bogucic – Zawodzia, Śródmieścia, Szopienic, Nikiszowca, Załęża i aż trzy z Koszutki. Chęć stworzenia ogrodów wyrazili m.in. mieszkańcy czterech osiedli: Kukuczki, Kokocińca, Tysiąclecia i Witosa. Wskazywali tereny między blokami, w podwórkach kamienic czy skwery w pobliżu miejsca zamieszkania grupy inicjatywnej. Wśród wnioskodawców były najczęściej osoby aktywne, działające już wcześniej na rzecz lokalnej społeczności, w tym na polu ogrodnictwa miejskiego. W sumie, deklarację zaangażowania się w tworzenie ogrodów społecznych, wyraziły 84 osoby. Zgodnie z założeniami projektu organizatorzy wybrali cztery grupy inicjatywne i cztery wskazane tereny. Są to: skwer Koszycki na osiedlu Kukuczki (Bogucice), teren zielony przy ul. Racławickiej 7 (Zawodzie), podwórko między kamienicami przy ul. Gliwickiej 97, 97a i 99 (Załęże) i teren zielony przy ul. Słonimskiego 12 (Koszutka).

Wybór był bardzo trudny. – Każde ze zgłoszeń miało duży potencjał. Tym bardziej nie chcemy go marnować i wspierać oddolne inicjatywy ogrodnicze. Dlatego na spotkanie szkoleniowo – informacyjne, organizowane przez Fundację Bobrowe Żeremia i grupę Miastoogród, zaprosimy reprezentacje wszystkich wnioskodawcówLiczymy, że idea ogrodów społecznych będzie pączkować – mówi Wioleta Niziołek – Żądło, koordynator projektów społecznych.

Następnie wybrane grupy mieszkańców będą zakładać swoje ogrody. Bardzo ważne jest to, że na tej bazie powstanie prosty poradnik, jak takie „grządki”  zrealizować na zasadzie „zrób to sam”. Zakończenie projektu planowane jest na wrzesień.

Przypomnijmy, że żeby stworzyć ogród społeczny czy uporządkować teren zielony, warto skorzystać z różnych narzędzi oferowanych przez miasto, które ułatwiają pozyskanie na ten cel środków finansowych, jak Zielony Budżet czy Inicjatywa Lokalna.

Ogrody społeczne są coraz bardziej popularne na całym świecie, opierają się na partycypacji społecznej. To przestrzeń współtworzona przez mieszkańców: miejsce upraw, relaksu i spotkań, edukacji i wydarzeń kulturalnych. Ogrody powstają, ponieważ mieszkańcy potrzebują kontaktu z zielenią, chcą mieć miejsce, w którym mogą coś uprawiać, ale jednocześnie spędzać razem czas. Powstają nawet całe miejskie farmy, w dzielnicach mieszkalnych czy na dachach budynków.  Miejskie ogrodnictwo jest formą promocji gospodarki obiegu zamkniętego, łapania i wykorzystywania deszczówki, kompostowania czy korzystania z jadalnych upraw. Ogrodnicy nawzajem uczą się od siebie, wymieniają narzędziami i sadzonkami.

Postępy w tworzeniu ogrodów będzie można śledzić m.in. na profilu projektu KATOobywatel w mediach społecznościowych: https://www.facebook.com/KATOobywatel

katoobywatel.katowice.eu

Informacja Prasowa
Informacja Prasowa

Opublikowany tekst jest nadesłanym do nas materiałem prasowym. Jeżeli chcesz wysłać do nas informacje o swoim projekcie, jakimś wydarzeniu lub problemie pisz na redakcja@katowiceteraz.pl.