Przygotowania do Światowego Forum Miejskiego. Przedstawiciele ONZ z wizytą w Katowicach

Na rok przed 11. sesją Światowego Forum Miejskiego (WUF11) do Polski przylecieli przedstawiciele Programu Narodów Zjednoczonych ds. Osiedli Ludzkich – UN-Habitat. Delegacja dyskutowała z polskimi organizatorami – Ministerstwem Funduszy i Polityki Regionalnej i miastem Katowice, o przygotowaniach do tego największego wydarzenia poświęconego polityce miejskiej. Wizyta była również okazją do zwiedzenia Warszawy i Katowic.

Katowice to wyjątkowe miejsce na mapie Polski. Kojarzone z górnictwem i przemysłem ciężkim, przeobraziło się w miasto nowych możliwości, w którym kwitnie innowacyjny biznes i kultura. Stolica województwa śląskiego i region zmieniają się i te polskie doświadczenia transformacji chcemy pokazać całemu światu na WUF11 – mówi wiceminister funduszy i polityki regionalnej Małgorzata Jarosińska-Jedynak, pełnomocnik rządu ds. WUF 11.

Przygotowania do WUF11

Misja UN-Habitat była złożona z pracowników koordynujących przygotowania do WUF, opracowujących w szczególności część programową wydarzenia i odpowiedzialnych za zaangażowanie jak największej liczby osób i instytucji w ten proces. Rozmawiano także o promocji WUF podczas innych wydarzeń, między innymi zbliżających się targów EXPO w Dubaju, konferencji COP26 w Glasgow oraz szczytu cyfrowego (Internet Governance Forum) w Katowicach.

Niedawno została  uruchomiona strona internetowa wydarzenia (https://wuf.unhabitat.org/), która pod koniec roku będzie umożliwiać rejestrację na forum.

Katowice – miejskim sercem świata

11. sesja Światowego Forum Miejskiego (WUF11), która odbędzie się w Katowicach w dniach 26-30 czerwca 2022 r. jest pierwszym tego rodzaju wydarzeniem w Europie Środkowo-Wschodniej. Temat forum  to: „Zmieniamy miasta dla lepszej przyszłości” („Transforming our cities for a better urban future”). Będzie on okazją do pogłębionej, międzynarodowej dyskusji nad kluczowymi trendami i wyzwaniami dla rozwoju miast w wymiarze globalnym.

Katowice, jako gospodarz Światowego Forum Miejskiego, po raz kolejny będą angażować się w dyskusję o problemach współczesnych miast. Analiza działań miasta na wielu płaszczyznach: społecznych, gospodarczych i środowiskowych, dokonana przez nas pod kątem siedemnastu celów zrównoważonego rozwoju, pozwala nam lepiej przygotować się do wydarzenia, które będziemy gościć już za rok. Planujemy również wiele konkursów i wydarzeń dla mieszkańców w ramach Urban October – czyli tzw. miejskiego października organizowanego przez UN Habitat – mówi Marcin Krupa, prezydent Katowic. Byliśmy gospodarzem COP24 – Konferencji Klimatycznej ONZ w 2018 r., a w grudniu tego roku organizujemy Forum Zarządzania Internetem (IGF). Goszczenie WUF11 podkreśla znaczenie Katowic jako miejsca, w którym zachodzą istotne przemiany oraz gospodarza ważnych wydarzeń. To wielki zaszczyt dla Polski i dla naszego miasta – dodaje prezydent. Polska, goszcząc w przyszłym roku Światowe Forum Miejskie, stanie się na chwilę stolicą miast świata. Celem wydarzenia jest dyskusja w międzynarodowym gronie na temat zrównoważonego rozwoju miast. 11. sesja Światowego Forum Miejskiego (WUF11) to okazja do wymiany dobrych praktyk oraz dzielenia się zdobytymi doświadczeniami. Efektem spotkania są rekomendacje dla polityki miejskiej i rozwoju regionalnego dla rządów, regionów i miast. Wydarzenie odbywa się co 2 lata.

Urząd Miasta Katowice

Informacja Prasowa
Informacja Prasowa

Opublikowany tekst jest nadesłanym do nas materiałem prasowym. Jeżeli chcesz wysłać do nas informacje o swoim projekcie, jakimś wydarzeniu lub problemie pisz na redakcja@katowiceteraz.pl.