Katowice odliczają dni do startu 11. sesji Światowego Forum Miejskiego w Katowicach

26 czerwca 2022 roku – to data rozpoczęcia 11. sesji Światowego Forum Miejskiego (WUF11) w Katowicach. Z tej okazji wiceminister funduszy i polityki regionalnej Małgorzata Jarosińska-Jedynak wraz z prezydentem Katowic Marcinem Krupą uruchomili dzisiaj na katowickim rynku zegar odliczający czas do rozpoczęcia WUF11. Światowe Forum Miejskie to największe i najważniejsze na świecie wydarzenie poświęcone miastom. Forum odbywa się pod egidą Organizacji Narodów Zjednoczonych.

Organizacja przyszłorocznej sesji Światowego Forum Miejskiego to dla naszego kraju ogromne wyróżnienie i jednocześnie wielkie wyzwanie. Chcemy pokazać światu, jak zmieniły się nasze miasta na przestrzeni ostatnich 30 lat. Do wydarzenia został rok. Zegar, który zawisł dzisiaj w sercu Katowic będzie nam o tym codziennie przypominał Już teraz intensywnie pracujemy by impreza odbyła się na najwyższym, światowym poziomie – mówiła wiceminister funduszy i polityki regionalnej Małgorzata Jarosińska-Jedynak.

Wiceszefowa w Ministerstwie Funduszy i Polityki Regionalnej przypomniała, że prawo do organizacji tego prestiżowego wydarzenia zostało przyznane Polsce w 2019 roku. Od tego czasu resort oraz miasto pracują nad przygotowaniem wydarzenia zarówno pod względem programowym, jak i logistycznym.

Światowe Forum Miejskie to okazja do pokazania naszej polskiej i śląskiej gościnności – każdy mieszkaniec Katowic będzie mógł się poczuć gospodarzem tego wydarzenia. Dlatego Miasto Katowice, w ramach wydarzenia, przygotowało dodatkowe atrakcje – szlaki turystyczne dla delegatów w mieście. Każdy mieszkaniec będzie mógł zostać przewodnikiem dla naszych gości. W roku 2020 uruchomiliśmy w mieście szlak katowickich murali, a w tym roku stawiamy na otwarcie pierwszej ścieżki szlaku neonów. Serdecznie zapraszamy gości i mieszkańców do zwiedzania Katowic w sposób nietypowy, szlakami: moderny, murali, śląskiego bluesa  i nowo otwartym szlakiem historii katowickich neonów. Już od soboty 26 czerwca zapraszamy na wakacyjne wycieczki i gry miejskie w niezapomnianej atmosferze katowickich szlaków i 17 celów zrównoważonego rozwoju. Tak, aby każdy z nas poczuł się gospodarzem forum – mówił Prezydent Katowic Marcin Krupa.

„Zmieniamy miasta dla lepszej przyszłości”

11. sesja Światowego Forum Miejskiego odbędzie się pod hasłem „Zmieniamy miasta dla lepszej przyszłości”. W trakcie pięciu dni uczestnicy z całego świata będą dyskutować nad zrównoważonym i odpowiedzialnym rozwojem miast. WUF11 będzie nie tylko miejscem spotkań ekspertów, ale także przestrzenią wsłuchiwania się w najważniejszy głos każdego miasta – głos jego mieszkańców.

Innowacyjnym rozwiązaniem, wykorzystanym podczas przygotowań do WUF11, jest zaangażowanie w organizację wydarzenia młodzieży. W grudniu 2020 roku powołano Radę Młodych, do której zadań należy opracowywanie i wdrażanie inicjatyw skierowanych do młodych ludzi w ramach przygotowań do 11. sesji Światowego Forum Miejskiego w Katowicach.

Szczególnie ważnym aspektem przygotowań do WUF11 jest kwestia dostępności. Organizatorzy przyszłorocznej edycji World Urban Forum dołożą wszelkich starań aby wydarzenie było dostępne dla wszystkich. W tym celu wprowadzony zostanie szereg udogodnień dostosowanych do osób ze szczególnymi potrzebami.

WUF11 – co, gdzie, kiedy?

Światowe Forum Miejskie jest organizowane cyklicznie co 2 lata od 2002 roku. 11. sesja odbędzie się

w Katowicach 26-30 czerwca 2022 roku. Organizatorem wydarzenia pod egidą Organizacji Narodów Zjednoczonych, jest UN-Habitat, Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej oraz Miasto Katowice. Po raz pierwszy w dwudziestoletniej historii impreza odbędzie się w Europie Środkowej. Gospodarzami poprzednich edycji WUF były Nairobi, Barcelona, Vancouver, Nanjing, Rio de Janeiro, Neapol, Medellin, Kuala Lumpur i Abu Zabi.

WUF to największa i najważniejsza konferencja poświęcona tworzeniu i realizacji polityk miejskich na świecie. Jej celem jest doskonalenie wiedzy na temat zrównoważonego rozwoju obszarów miejskich poprzez otwartą debatę. Wydarzenie jest okazją do wymiany dobrych praktyk oraz dzielenia się zdobytymi doświadczeniami. W efekcie powstają rekomendacje dla polityki miejskiej i rozwoju regionalnego dla rządów, regionów i miast.

Bądź częścią WUF11 Zapisz się na spacer, grę miejską lub weź udział w koncercie promującym zrównoważony rozwój z cyklu Letnie Brzmienia. Usłysz Miousha, Darię Zawiałow i innych topowych polskich artystów w Katowicach. Wszystkie informacje na www.wuf11.katowice.eu.

UM Katowice

Informacja Prasowa
Informacja Prasowa

Opublikowany tekst jest nadesłanym do nas materiałem prasowym. Jeżeli chcesz wysłać do nas informacje o swoim projekcie, jakimś wydarzeniu lub problemie pisz na redakcja@katowiceteraz.pl.