Oficjalne oświadczenie organizatorów Wizz Air Katowice Half Marathon

Wizz Air Katowice Half Marathon okazał się organizacyjną wpadką – sobotni bieg na 21 km został niemal na samym początku przerwany przez policję. Funkcjonariusze poinformowali biegaczy, że mają powrócić na start, ponieważ trasa nie została prawidłowo zabezpieczona przez organizatorów. W sieci pojawił się oficjalny komunikat inicjatorów wydarzenia, na które biegacze przybyli do Katowic z całej Polski:

„Drodzy Zawodnicy

Tak jak i Wy, jesteśmy wstrząśnięci i rozczarowani wczorajszym przebiegiem wydarzeń.

Zrobiliśmy, co w naszej mocy, by tegoroczny Wizz Air Katowice Half Marathon był najlepiej przygotowanym i zabezpieczonym z naszych biegów. Zamówiliśmy projekt organizacji ruchu zatwierdzony przez Policję, katowicki zarząd dróg i wydziały transportu oraz zarządzania kryzysowego. Uzyskaliśmy atesty wszystkich tras przez PZLA. Do zabezpieczenia zatrudniliśmy koncesjonowaną agencję ochrony, która miała skierować na trasy 190 licencjonowanych pracowników, w tym 55 osób z uprawnieniami do kierowania ruchem, wykorzystanych miało zostać 700 barier oraz 10 km taśmy zabezpieczającej. Dodatkowo zatrudniliśmy profesjonalnego wykonawcę oznakowania tymczasowego, który ustawił na trasie ponad 60 znaków drogowych i świetlnych. Rozpoczęliśmy bieg z pełnym przekonaniem, że zadbaliśmy o Wasze bezpieczeństwo najlepiej, jak to było możliwe. Przed startem półmaratonu otrzymaliśmy zapewnienia, że trasa jest sprawdzona i gotowa na Wasze przybycie.

Dlatego byliśmy wstrząśnięci decyzją Policji o przerwaniu biegu z powodu nieprawidłowego zabezpieczenia odcinka trasy Lotnisko-Francuska-Ceglana, podczas gdy pierwsza grupa półmaratonu znajdowała się już na trasie. Nie możemy wyobrazić sobie złości i rozczarowania tych z Was, którzy musieli opuścić trasę oraz pozostałych, czekających na swoją kolej do startu. Jednocześnie dziękujemy Policji za troskę o Wasze bezpieczeństwo. Po intensywnych negocjacjach, usunięciu zagrożeń na trasie i dodatkowych objazdach uzyskaliśmy zgodę Policji na wznowienie półmaratonu, niestety było to już o godzinie 23 stąd doskonale rozumiemy, że przeważająca większość z Was zdecydowała się zrezygnować ze startu.

W chwili obecnej możemy jedynie gorąco przeprosić za to co się stało naszych zawodników, partnerów i sponsorów. Wiemy, że oczekujecie od nas pilnych odpowiedzi i wyjaśnień. Obiecujemy, że nie zostawimy nikogo bez odpowiedzi. Pracujemy też nad rozwiązaniami i propozycjami dla zawodników, prosimy Was tylko o trochę cierpliwości. Dzisiaj chcielibyśmy zakończyć wydarzenie planowaną dekoracją najlepszych zawodników w kategoriach open i wiekowych dla biegów 5 i 10 km oraz sztafet a z odpowiedziami wrócimy do Was w najbliższych dniach. Zapraszamy 20.06 o godzinie 16:00 po odbiór nagród na taflę lodowiska przy Spodku – Al. Korfantego 35. Nagrody dla nieobecnych wyślemy pocztą. Wyniki znajdziecie na: https://wyniki.datasport.pl/results3322/

Niezależnie od wczorajszych wydarzeń cieszymy się i jesteśmy wdzięczni, że byliście z nami w tym dniu, mimo upalnej pogody, że udało się przeprowadzić starty biegów na 5 i 10 km.

Kłaniamy się nisko przed grupą zawodników, która została z nami do końca i po otwarciu trasy przez Policję mogliśmy ukończyć wspólnie tak długo oczekiwany przez nas 3rd Wizz Air Katowice Half Marathon. W tej chwili nie jesteśmy w stanie powiedzieć, czy spotkamy się w przyszłym roku, decyzje w tej sprawie podejmie sponsor tytularny. Mimo wszystko mocno wierzymy, że nie widzieliśmy się wczoraj po raz ostatni.

Zespół Wizz Air Katowice Half Marathon”

Magdalena Kwaśniok
Magdalena Kwaśniok