NOSPR kończy sezon dźwiękami Rigoletta i rozpoczyna rewolucję w sali koncertowej

18.06.2021, godz. 19:30, sala koncertowa NOSPR, Katowice

Już w piątek 18 czerwca NOSPR kończy sezon koncertem, zapowiadającym powrót do świata sprzed pandemii – z publicznością na sali, z dyrektorem artystycznym, Lawrence’em Fosterem na podium dyrygenckim i włoską muzyką operową w programie. To również ostatni raz, kiedy można zobaczyć katowicką salę koncertową w obecnym kształcie – już za kilka tygodni rozpocznie się przebudowa jednego z jej najbardziej wyeksponowanych elementów.

Finałowy koncert sezonu, 18 czerwca o 19:30, wypełni włoska muzyka operowa Rossiniego i Verdiego. To repertuar szczególnie bliski dyrektorowi artystycznemu NOSPR, Lawrence’owi Fosterowi, który od wielu lat jest również dyrektorem artystycznym Opery w Marsylii. Podczas koncertu finałowego w NOSPR w jego interpretacji usłyszymy słynne uwertury do oper Sroka złodziejka oraz Wilhelm Tell Gioacchino Rossiniego. Poprzedzi je Sonata a quattro Es-dur, piąta z cyklu sześciu sonat, skomponowanych przez zaledwie 12-letniego Rossiniego. W drugiej części wieczoru zabrzmi III akt opery Rigoletto  Giuseppe Verdiego z udziałem znakomitej plejady solistów. W roli tytułowej usłyszymy Lestera Lyncha, znanego z wielu doskonałych interpretacji ról barytonowych Giuseppe Verdiego. Partnerować mu będą Mirouslava Yordanowa jako Maddalena, a także Aleksandra Kubas-Kruk jako Gilda i Tadeusz Szlenkier w roli Księcia Mantui.

Koncert ten jest wyjątkowy z jeszcze jednego powodu – to ostatni raz, kiedy publiczność zobaczy salę koncertową w obecnym kształcie. Kilka dni później ruszą bowiem prace budowlane, w efekcie których zniknie widoczna od wielu lat atrapa organów umieszczona nad sceną. W jej miejsce wybudowany zostanie długo wyczekiwany prawdziwy instrument – organy piszczałkowe, które będą jednymi z największych w europejskich salach koncertowych. Konstruktorem jest słoweńska firma Škrabl, która wykonała m.in. organy znajdujące się w auli katowickiej Akademii Muzycznej im. K. Szymanowskiego oraz w wielu innych salach koncertowych i kościołach na całym świecie . Choć na debiut nowego instrumentu przyjdzie nam jeszcze poczekać do stycznia 2023 r., to jego najbardziej widowiskowy element – prospekt, mieszczący piszczałki, publiczność będzie mogła zobaczyć już w październiku, na pierwszych koncertach sezonu 2021/2022.

Ostatnie bilety na koncert 18 czerwca są do kupienia na stronie www.nospr.org.pl. Koncert odbędzie się z udziałem 50% publiczności.

NOSPR

Informacja Prasowa
Informacja Prasowa

Opublikowany tekst jest nadesłanym do nas materiałem prasowym. Jeżeli chcesz wysłać do nas informacje o swoim projekcie, jakimś wydarzeniu lub problemie pisz na redakcja@katowiceteraz.pl.