Nowa odsłona prestiżowego konkursu Design 32

To już jedenasta edycja konkursu, w którym osiem polskich uczelni publicznych prezentuje po cztery najlepsze dyplomy projektowe z ostatniego roku. Jury złożone z cenionych ekspertów wybiera najciekawsze prace. Główna nagroda to 20.000 zł. Wyniki konkursu poznamy 19 czerwca, wystawę pokonkursową można oglądać do 20 lipca w Rondzie Sztuki, galerii ASP w Katowicach.

Po dziesięciu edycjach Design 32, konkurs na najlepszy dyplom projektowy, zmienia formułę. Nadal organizowany jest przez Akademię Sztuk Pięknych w Katowicach. Nadal bierze w nim udział osiem publicznych uczelni artystycznych: Akademia Sztuk Pięknych w Gdańsku, Akademia Sztuk Pięknych
w Katowicach, Akademia Sztuk Pięknych w Krakowie, Akademia Sztuk Pięknych w Łodzi, Uniwersytet Artystyczny w Poznaniu, Akademia Sztuki w Szczecinie, Akademia Sztuk Pięknych w Warszawie, Akademia Sztuk Pięknych we Wrocławiu. Nadal jest to jedyny taki konkurs w Polsce.

Po raz pierwszy prac nie będzie oceniać jury złożone z rektorów. To zadanie przejmują projektanci wybrani przez Radę Programową Konkursu. W ten sposób następuje przesunięcie akcentu z oceniania procesu projektowego na wskazywanie szans zaistnienia produktu na rynku.

Jury przyzna cztery nagrody: Nagrodę Rektorów, Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu, Prezydenta Miasta Katowice oraz nagrodę OPPO – mecenasa konkursu.

– Nasze produkty projektujemy z myślą o tym, by wnosiły konkretną wartość do życia użytkowników. By tak się stało, OPPO stawia nie tylko na technologie, ale i na wyjątkowe wzornictwo. Z tego też powodu współpraca z organizatorami konkursu Design 32 jest dla nas naturalna, łączy nas uznanie dla dobrego designu – mówi Mo Zhang, Brand Managerka, OPPO Polska. – Od zawsze staramy się zachęcać młodych, kreatywnych twórców do tego, aby dzielili się swoimi pomysłami ze światem. Tym bardziej mamy nadzieję, że nasza współpraca z Design 32 pobudzi ich wyobraźnię i zmotywuje do łączenia technologii
z nowoczesnym wzornictwem – dodaje.

Zwycięzców poznamy 19 czerwca 2021 roku podczas wernisażu wystawy pokonkursowej, który w całości będzie transmitowany w mediach społecznościowych.

– Minione dziesięć edycji konkursu to ponad 300 autorskich wizji, pozwalających odpowiedzieć na pytania o funkcję dizajnu i rolę projektanta, wzajemne relacje pomiędzy sztuką a projektowaniem, miejsce dizajnu w uczelniach artystycznych, a także znaczenie i wartość projektowania. W tej edycji po raz pierwszy do konkursu i wystawy mogły być zgłoszone oprócz dyplomów magisterskich, także licencjackie. W ten sposób konkurs otworzy się na nowe pomysły i projekty – zauważają Agnieszka Nawrocka, koordynatorka konkursu oraz Adrian Chorębała, manager Galerii ASP w Katowicach Rondo Sztuki,

Design 32 – podstawowe informacje

Obrady jury – 18 czerwca, godz. 11:00

Wernisaż wystawy konkursowej i ogłoszenie wyników – 19 czerwca, godz. 13,00, Galeria ASP w Katowicach, Rondo Sztuki

Nagrody:
Nagroda Rektorów – 20.000 zł
Nagroda Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu – 15.000 zł
Nagroda Prezydenta Miasta Katowice – 7.000 zł
Nagroda OPPO – mecenasa konkursu – produkty OPPO

Jury konkursu:
Jadwiga Husarska-Sobina,
prof. Marek Adamczewski,
dr hab. Jacek Mrowczyk,
Tomasz Andrzej Rudkiewicz,
dr Tomasz Rygalik

Nagrodę OPPO przyzna Mo Zhang

Wystawa pokonkursowa trwa do 20 lipca 2021 roku

Koordynator konkursu: dr hab. Agnieszka Nawrocka

Aranżacja wystawy: Wzorro Design

Organizatorzy:
Rondo Sztuki,
ASP Katowice

Patronat honorowy:
Minister Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu,
Marszałek Województwa Śląskiego,
Prezydent Miasta Katowice

Patroni medialni:
Radio 357, Chilli Zet, Belocal, Mad White, Magazif, MedSilesia, Notes na 6 tygodni

Mecenasi:
Górnośląsko-Zagłebiowska Metropolia, OPPO

Dofinansowano ze środków: Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu, Urzędu Miasta Katowice

Design 32 – informacja o projektach biorących udział w konkursie

Projektowanie rozwiązujące problemy zdrowotne

Tematyka poprawy zdrowia w tym roku jest podejmowana przez dyplomantów z wielu perspektyw – od projektu ochronnika słuchu dla dzieci (Karolina Bytnar, ASP w Katowicach), poprzez książkę terapeutyczną dla dzieci autystycznych (Anna Mrowiec, ASP Kraków), po projekt VR, przybliżający świat synestetyków i niewidomych (Anna Krzemańska, AS Szczecin) czy projekt gry dotyczącej integracji osób niewidzących i widzących (Karolina Glanowska, ASP w Katowicach).

(Prawie) wszystko co chcielibyście wiedzieć o seksie, ale nie macie kogo zapytać…

Tegoroczna edycja konkursu obfituje w prace poruszające tematykę seksualności. Obok pomocy dydaktycznej Pokaż, gdzie masz nos, ucho, srom (Daria Wypiór, ASP Gdańsk) można też będzie zobaczyć projekt urządzenia stymulująco-diagnozującego w pożyciu intymnym (Maja Budzyńska, ASP Katowice), projekt kampanii społecznej promującej edukację dotyczącą wczesnego okresu dojrzewania (Karolina Kołodziejczyk, ASP Łódź) oraz Jak to ugryźć, czyli ilustrowany elementarz wychowania seksualnego (Aleksandra Szwajda, AS Szczecin).

Innowacja w projektowaniu produktu

W zestawie konkursowym Design 32 nie może zabraknąć produktu. W tej kategorii znajdziemy komplet naczyń ze szkła i ceramiki (Zuzanna Badowska, ASP  Gdańsk), podróżny instrument strunowy (Marcin Kościółek, ASP Kraków), znicz zero waste (Julianna Heimann, UAP Poznań), kapitalistyczne zabawki (Szymon Zakrzewski, ASP Warszawa), interaktywną ławkę szkolną racjonalizującą użytkowanie telefonów komórkowych (Aleksandra Sitek, ASP Wrocław) oraz grill ceramiczny (Agata Jackiewicz, ASP Wrocław).

Architektura i przestrzeń

Dyplomanci z publicznych uczelni artystycznych często łączą wątki społeczne z odważnymi wizjami artystycznymi. W tegorocznej edycji konkursu znajdziemy takie prace jak: Falowiec – niedokończony ideał modernizmu (Julia Podsiadło, ASP Gdańsk), Toń pamięci – obserwatorium renaturalizacji na terenie dawnego kąpieliska Fala w Parku Śląskim (Marta Wolny, ASP Kraków), Granice przekraczalne dla przestrzeni wspólnej (Maja Bujak, ASP Łódź), Oczyszczenie – projekt struktury sensoryczno-deprywacyjnej (Joanna Targowicz, UAP Poznań), Architektura kontemplacyjna. Zapomniana wartość miasta. Projekt wnętrz miejskich (Karolina Bieńkowska-Pugacz, Maja Jankowska, ASP Warszawa).

Różne oblicza mody

Każda z publicznych uczelni artystycznych inaczej podchodzi do projektowania mody.  Ma to wyraz
w tegorocznych nominowanych pracach z zakresu projektowania ubioru. Są to: Świat w kolorze. Kolekcja tkanin żakardowych inspirowanych różnorodnym widzeniem barwnym u organizmów żywych (Anna Grabowska, ASP Łódź), Haute couture – kolekcja toreb podróżnych (Sandra Skórka, ASP Łódź), OUTDOOR inspirowany dynamizmem (Daria Gałkowska, UAP Poznań), Międzyzmysłowość ubioru. Kolekcja. (Manuela Korecka, AS Szczecin).

Ruchome obrazy w czasach online

W ten trend wpisują się projekty: Animacja inspirowana tańcem i filozofią Butō (Damian Żak, ASP
w Katowicach), Roots. Aplikacja do tworzenia drzewa genealogicznego. (Justyna Caputa, ASP Wrocław) oraz Turysta (Joanna Jaworska, ASP Warszawa).

Książka dobra na wszystko

Trochę  w kontrze do dyplomów opartych na nowych technologiach prezentują się analogowe książki: Rekiny – ilustrowana książka o najlepszych myśliwych oceanu (Zuzanna Kowalczyk, ASP Gdańsk), Poszukiwanie autorskiej formy graficznej/wydawniczej dla treści eschatologicznych w oparciu o tekst Apokalipsy według św. Jana wobec zmian cywilizacyjnych XXI wieku (Agnieszka Kozioł, ASP Kraków) oraz Kulmhot – projekt książki upamiętniającej ofiary pierwszego nazistowskiego obozu zagłady w Chełmnie nad Nerem (Piotr Kacprzak, UAP Poznań). Krój pisma w pracy zatytułowanej Stettinum Nicodemus Pro inspirowany jest typograficzną przeszłością Szczecina (Piotr Nikodem Wardziukiewicz, AS Szczecin)

Dyplomy poza kategoriami Julia Górecka z ASP Wrocław swoją pracą Book.Szpan. Projekt akcji charytatywnej, wspomagającej fundację, promującej młodych twórców i uwrażliwiającej dzieci na los zwierząt udowadnia, że można zaprojektować nawet akcję charytatywną. A czy twórczość Wyspiańskiego jest ciągle żywa, aktualna
i atrakcyjna dla młodego pokolenia? Twierdząco odpowiada na to dyplom Wyspiański PL 2020 – seria plakatów autorstwa Tomasza Stelmaskiego z ASP w Warszawie.

UM Katowice

Informacja Prasowa
Informacja Prasowa

Opublikowany tekst jest nadesłanym do nas materiałem prasowym. Jeżeli chcesz wysłać do nas informacje o swoim projekcie, jakimś wydarzeniu lub problemie pisz na redakcja@katowiceteraz.pl.