Przetarg na projekt Domu Kilara

Katowice ogłosiły przetarg na przygotowanie koncepcji architektoniczno-urbanistycznej Domu Kilara. Ma to być Centrum Edukacji Muzycznej prezentujące dorobek Wojciecha Kilara i Śląskiej Szkoły Kompozytorów. Wykonawca będzie miał na to 10 miesięcy od podpisania umowy.

Chociaż Wojciech Kilar nie urodził się w Katowicach, to mieszkał tu i tworzył przez 65 lat. Katowice stały się jego domem z wyboru i jesteśmy z tego bardzo dumni. Chcemy upamiętnić jego postać w przestrzeni miasta, dlatego kupiliśmy dom, w którym mieszkał i tworzył kompozytor. Budynek zostanie przekształcony w placówkę prezentującą dorobek Kilara, miejsce edukacji muzycznej i promujące Katowice jako Miasto Muzyki UNESCO – mówi Marcin Krupa, prezydent Katowic.

Przetarg obejmuje opracowanie koncepcji architektoniczno-urbanistycznej w dwóch wariantach dla budowy Katowickiego Centrum Edukacji Muzycznej Dom Kilara oraz zagospodarowania terenu (w oparciu o opracowane w UM Katowice założenia koncepcyjne), wraz ze sporządzeniem zestawienia szacunkowych kosztów realizacji rozwiązań zaproponowanych w koncepcji dla każdego z wariantów.

Głównym celem funkcjonowania Katowickiego Centrum Edukacji  Muzycznej „Dom Kilara” jest prowadzenie działalności edukacyjnej w obszarze muzyki oraz prezentacja dorobku Wojciecha Kilara i Śląskiej Szkoły Kompozytorów. Dodatkowo placówka ma prowadzić edukację muzyczną i promować Katowice jako Miasto Muzyki UNESCO. W ramach działalności powstanie także mediateka prezentująca szerokie zbiory muzyczne. Działania prowadzone przez Katowickie Centrum Edukacji Muzycznej „Dom Kilara” mają być zróżnicowane, aby skorzystać z nich mogły dzieci, młodzież szkolna, dorośli, seniorzy oraz goście zagraniczni.

Na parterze budynku znajdą się szatnia, recepcja, sklepik z pamiątkami i kafejka. W salonie, również na parterze, prezentowana ma być postać i dorobek Wojciecha Kilara, jego działalność koncertowa, małe formy muzyczne, a dodatkowo będą mogły się tam odbywać warsztaty, mini recitale i działania interaktywno-multimedialne. Dla odwiedzających do dyspozycji będzie gabinet kompozytora, w którym znajdą się oryginalne meble, biurko, fortepian, książki, rękopisy i przedmioty osobiste. Z kolei sypialnia zostanie przekształcona w stałą wystawę multimedialną poświęconą Wojciechowi Kilarowi i Śląskiej Szkole Kompozytorów. W budynku powstanie także mediateka. Do domu kompozytora ma być dobudowana nowa część, gdzie znajdzie się wytłumiona akustycznie sala wielofunkcyjna wraz ze sceną. Będą się mogły tam odbywać koncerty oraz inne wydarzenia. Uzupełnieniem będzie część interaktywna – wirtualne, multimedialne studio dyrygenta.

Planowana działalność:

  • letnia i zimowa szkoła muzyczna (w ramach Akcji Lato i Akcji Zima)
  • muzyka łączy pokolenia (cykl zajęć dla dzieci, młodzieży i seniorów)
  • warsztaty kompozycji instrumentalnej z wykorzystaniem multimediów
  • prowadzenie orkiestry młodzieżowej
  • prezentacje instrumentów, wprowadzenie do historii muzyki, prezentacje małych form muzycznych wraz z ich omówieniem
  • mini festiwal dla dzieci i seniorów
  • współpraca z podmiotami zewnętrznymi: szkoły muzyczne, Akademia Muzyczna, Instytut Muzyki i Tańca, Ministerstwo  Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Narodowe Centrum kultury, Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia, Filharmonia Śląska.

Otwarcie ofert w przetargu nastąpi 18 czerwca. Po podpisaniu umowy wybrana firma będzie miała 10 miesięcy na wykonanie zamówienia.

UM Katowice

Informacja Prasowa
Informacja Prasowa

Opublikowany tekst jest nadesłanym do nas materiałem prasowym. Jeżeli chcesz wysłać do nas informacje o swoim projekcie, jakimś wydarzeniu lub problemie pisz na redakcja@katowiceteraz.pl.