„Kopalnia start-upów” kończy szlifować pierwsze diamenty

Dobiega końca pierwsza edycja katowickiego konkursu „Kopalnia Start-upów”. Już jutro (czwartek, 10.06) spośród finałowej piątki zostaną wyłonieni laureaci, którzy otrzymają nagrody finansowe od Prezydenta Miasta Katowice, w tym dwuletnie pakiety najmu biura w Miejskim Inkubatorze Przedsiębiorczości Rawa.Ink. Do rywalizacji przystąpią medtechowe Healthly, Therapy Cave i HealthBot, związany z branżą beauty Maskup i reprezentujący Przemysł 4.0 i nanotechnologię Technic Group.

Finałowa piątka bierze udział w rywalizacji już od marca. Najpierw wszyscy finaliści znaleźli się w gronie 10 najlepszych projektów wyłonionych spośród 49 zgłoszeń. Następnie przeszli pierwszy, wstępny program mentoringowy oraz zaprezentowali się podczas Demo Day. Po półfinale znów pracowali z mentorami, by w końcu przygotować się na swoje finałowe wystąpienia przed jury. Na ostateczne przekonanie jurorów, że to właśnie im należy się nagroda, będą mieli 10 minut – 3 minuty tak zwanego elevator speech i 7 minut na rozmowę z jury, która powinna rozwiać wszystkie wątpliwości. „Elevator speech” to pojęcie wymyślone przez pracowników Apple, gdzie każdy z nich natykając się na Steve’a Jobsa w windzie, miał przekonać go o swojej wartości dla firmy w czasie nieprzekraczającym podróży tą windą.

Na początku konkursu mówiłem, że będziemy wydobywać innowacje. Liczba prawie 50 projektów, które przystąpiły do rywalizacji, świadczy po pierwsze o tym, że Katowice to podatny grunt dla innowatorów, a po drugie, że samorząd może zaoferować atrakcyjne warunki wzrostu dla młodych biznesów. Za finałową piątką sporo pracy. Wystąpili już w półfinale i przeszli przez przygotowane przez nas dwa programy mentoringowe. Doszlifowali tam swoje pomysły, a najlepsze trzy projekty mogą liczyć na nagrody finansowe, które pomogą w ich wdrożeniu – mówi Marcin Krupa, Prezydent Miasta Katowice.

Na zwycięzców czeka aż 150 tysięcy złotych, w tym dwuletni pakiet najmu biura w Miejskim Inkubatorze Przedsiębiorczości Rawa.Ink. W sumie pula nagród wynosi 330 tysięcy złotych, a docelowo w kolejnych edycjach start-upy otrzymają łącznie 1 milion złotych. To realne wsparcie finansowe wynikające z „Umowy z mieszkańcami Katowic” na wsparcie innowacyjnych, rozwijających się firm z Katowic.

Liczymy, że te pieniądze realnie pomogą we wdrożeniach najlepszych pomysłów. Chcemy pilotować również te pomysły, które otarły się o kolejne etapy konkursu, nie zostały wybrane, ale mają potencjał. Nabór w pierwszej edycji pokazał, że w naszym mieście jest z czego wybierać i przy wsparciu miasta możliwy jest rozwój tych najlepiej rokujących inicjatyw – podkreśla Mariusz Jankowski, Naczelnik Wydziału Obsługi Inwestorów UM Katowice.

Finał rozpocznie się w czwartek, 10.06 o godzinie 12.30. Ze względów ograniczeń spowodowanych pandemią będzie transmitowany w mediach społecznościowych, na profilach FB Katowice – oficjalny profil miasta @Katwowice.eu oraz Strefa Innowacji Miasta Katowice @Rawa.Ink. Półfinał w tej formule obejrzało na żywo lub z odtworzenia ponad 4 tysiące użytkowników. Więcej szczegółów dotyczących samego konkursu można znaleźć na stronie kopalniastartupow.katowice.eu.

UM Katowice

Informacja Prasowa
Informacja Prasowa

Opublikowany tekst jest nadesłanym do nas materiałem prasowym. Jeżeli chcesz wysłać do nas informacje o swoim projekcie, jakimś wydarzeniu lub problemie pisz na redakcja@katowiceteraz.pl.