Wygaszenie szpitala tymczasowego w MCK

W Śląskim Urzędzie Wojewódzkim odbył się dziś briefing prasowy wojewody śląskiego Jarosława Wieczorka poświęcony aktualnej sytuacji epidemicznej oraz odmrażaniu łóżek covidowych. W spotkaniu wzięli również udział dyrektor szpitala MSWiA w Katowicach dr n. med. Piotr Grazda i lekarz naczelny placówki dr Paweł Mieszczański.

– Szczęśliwie z każdym tygodniem od świąt Wielkiejnocy sytuacja przybierała pozytywny charakter, czyli coraz więcej pacjentów mogło wracać do zdrowia, coraz więcej jest wolnych przestrzeni w szpitalach, a coraz mniej wyjazdów ambulansów do pacjenta, który jest zarażony – mówił podczas briefingu wojewoda Jarosław Wieczorek, który wyjaśnił również, że czynnikami szczególnie istotnymi przy prognozowaniu dalszego rozwoju sytuacji epidemicznej są liczba zleceń POZ, czyli skierowań na test wystawianych przez lekarzy, oraz udział pozytywnych wyników pod względem wszystkich zrealizowanych testów. W przypadku obu danych można zaobserwować w ostatnim czasie dynamikę spadkową. Jeśli chodzi o zlecenia POZ to od 29 kwietnia do wczorajszej doby ich liczba spadła z ponad 1700 na 732. Z kolei udział testów pozytywnych 3 tygodnie temu w czwartek wynosił 20%, a wczoraj było to 5%. Co istotne w ostatnim czasie spada też liczba infekcji w ujęciu tygodniowym, jak również liczba wyjazdów karetek do pacjentów z Covid-19.

Odmrażanie łóżek covidowych

Jak mówił wojewoda, w naszym regionie „odcovidowanych” zostało już ponad 2 tys. łózek, a obecnie trwają rozmowy ze szpitalami i samorządami o odmrożeniu kolejnego tysiąca. – Przede wszystkim przywracamy podstawowe, najważniejsze zakresy medyczne, to jest internę, neurologię czy też chirurgię ogólną, tak, aby ci pacjenci mogli bezpiecznie znaleźć jak najszybciej miejsce, wsparcie i pomoc – podkreślił wojewoda. Zapowiedział również, że w najbliższym czasie powstanie prognoza zabezpieczenia miejsc w szpitalach na okres wakacyjny i powakacyjny.

Ponad 2 miliony wykonanych szczepień

– Ponad 2 mln iniekcji szczepiennych mamy zrealizowanych w województwie śląskim, mniej więcej w proporcji: niecałe 1,5 mln osób, które przyjęły 1 dawkę i ponad 0,5 mln osób, które zostały zaszczepione w pełni, czyli 2 dawkami, w tym ponad 3 tys. osób, które przyjęły 1 dawkę preparatu 1-dawkowego – podał wojewoda i zaznaczył, że nadal będzie apelował do mieszkańców, żeby się szczepili. – To jest nasze wspólne dobro, wspólna odpowiedzialność, absolutnie nasza wspólna przyszłość – podkreślił.

Co dalej ze szpitalami tymczasowymi?

Wojewoda Jarosław Wieczorek poinformował również, że zapadła decyzja o wygaszeniu szpitala tymczasowego w Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach, w którym od momentu uruchomienia leczonych było 1316 pacjentów, tym prawie 300 na oddziale respiratorowym. Najwięcej osób leczono w tej placówce w okresie od marca do kwietnia. – W sumie maksymalna liczba pacjentów, która była w tym szpitalu to było niecałe 350 osób. To był w pewnym momencie największy szpital covidowy w województwie – podkreślił wojewoda. Zgodnie z przewidywaniami ostatni pacjent powinien opuścić szpital tymczasowy na przełomie maja i czerwca. Wtedy też będzie można rozpocząć proces rozbiórkowy, tak, aby w lipcu MCK mogło już pełnić swoją podstawową rolę.

Wojewoda pozytywnie ocenił również szpital tymczasowy w Pyrzowicach, gdzie od 29 marca leczonych było ponad 400 pacjentów. Placówka ta na razie pełnić będzie funkcję szpitala tymczasowego aktywnego, a w późniejszym czasie, w zależności od tego ilu pacjentów będzie wymagało hospitalizacji, zapadnie decyzja czy pozostanie on aktywny czy pasywny.

Śląski Urząd Wojewódzki w Katowicach

Informacja Prasowa
Informacja Prasowa

Opublikowany tekst jest nadesłanym do nas materiałem prasowym. Jeżeli chcesz wysłać do nas informacje o swoim projekcie, jakimś wydarzeniu lub problemie pisz na redakcja@katowiceteraz.pl.