Festiwal Katowice Kultura Natura ponownie zagości w sali NOSPR

Już w piątek rozpocznie się szósta edycja Festiwalu Katowice Kultura Natura. Dzięki poluzowaniu obostrzeń sanitarnych większość festiwalowych koncertów będzie można obejrzeć w plenerowym kinie, zlokalizowanym w Strefie Kultury, zaraz obok budynku NOSPR. „Choć jeszcze przez dwa tygodnie nie możemy zaprosić publiczności do sali koncertowej, to cieszymy się, że podczas festiwalu będziemy mogli się spotkać na plenerowych pokazach, żeby wspólnie doświadczać wspaniałej muzyki” – mówi Ewa Bogusz-Moore, dyrektor festiwalu.

Zgodnie z nowymi obostrzeniami od połowy maja możliwa będzie organizacja niektórych wydarzeń kulturalnych w warunkach plenerowych. Korzystając z tego, organizatorzy festiwalu Katowice Kultura Natura zapraszają do wspólnego oglądania streamingów z koncertów w kinie plenerowym ustawionym specjalnie na tę okazję. Wstęp na wszystkie pokazy jest bezpłatny, a publiczność zobowiązana będzie do zachowywania dystansu oraz noszenia maseczek.

W kinie plenerowym dostępne będą wszystkie koncerty festiwalu od 16 maja, od recitalu pianistycznego Alexandra Melnikova, który wykona utwory Schuberta, Brahmsa i Skriabina. Dzień później serię koncertów wokalnych rozpocznie recital Dorothei Röschmann i Wolframa Riegera, podczas którego zabrzmią pieśni Mahlera, Schumanna i Berga. 20 maja po raz pierwszy w Katowicach wystąpi Sonya Yoncheva, bułgarska sopranistka, występująca regularnie na deskach najważniejszych teatrów operowych świata. Z NOSPR pod batutą Domingo Hindoyana wykona francuskie pieśni Henri’ego Duparca. Znakomitych głosów nie zabraknie także 21 maja – zabrzmi wtedy opera „ahat-ilī – siostra bogów” Aleksandra Nowaka do libretta Olgi Tokarczuk. Na zakończenie festiwalu, 22 maja, wystąpi ceniony zespół specjalizujący się w muzyce dawnej, Concerto Köln, z repertuarem obejmującym muzykę J. S. Bacha i A. Vivaldiego.

Inauguracyjnego koncertu festiwalu, zaplanowanego na 14 maja, nie będzie można zobaczyć podczas plenerowego pokazu. Zostanie zaprezentowany w internecie na stronie www.nospr.org.pl oraz za pośrednictwem medici.tv – największej na świecie platformy streamingowej poświęconej muzyce klasycznej. Orkiestrę poprowadzi Marin Alsop, jedna z najważniejszych współczesnych dyrygentek, a jako solistka w pieśniach Karola Szymanowskiego wystąpi Ewa Tracz. Podczas prób do tego koncertu Marin Alsop przeprowadzi kurs mistrzowski dla młodych dyrygentów i dyrygentek. Do uczestnictwa w nim zakwalifikowało się osiem osób, które pod okiem Marin Alsop poprowadzą próby orkiestry oraz zespołu kameralnego. Reportaż z kursu będzie miał swoją premierę na platformie medici.tv przed koncertem 14 maja.

Wszystkie zaplanowane streamingi odbywające się w ramach festiwalu będzie można śledzić nie tylko w plenerze, ale także w zaciszu własnego domu – za pośrednictwem strony www.nospr.org.pl i w social mediach NOSPR.

NOSPR

Informacja Prasowa
Informacja Prasowa

Opublikowany tekst jest nadesłanym do nas materiałem prasowym. Jeżeli chcesz wysłać do nas informacje o swoim projekcie, jakimś wydarzeniu lub problemie pisz na redakcja@katowiceteraz.pl.