Rodzice walczą o remont w szkole

Rodzice uczniów szkoły podstawowej nr 48 w Katowicach – Murckach domagają się remontu łazienek w placówce. Zawracają uwagę na niedopuszczalny według nich stan sanitariatów.

Budżet szkoły nie jest wystarczający aby przeprowadzić konieczne renowacje dlatego rodzice wystosowali pismo do Prezydenta Miasta Marcina Krupy z prośbą o sfinansowanie napraw. Wyjaśnili w niej, że łazienki nie były remontowane kilkanaście lat a ich stan jest koszmarny w skutek czego, dzieci nie chcą z nich korzystać.

W pomieszczeniach ze ścian odchodzą płytki, odpryskuje farba, niektóre toalety mają zepsute
spłuczki, drzwi się nie domykają, pisuary odstają od ścian, odór jest tak nieprzyjemny, że w
niektóre dni czuć go na korytarzach.
– piszą rodzice w liście do prezydenta.

Prośba o remont jest podparta opiniami specjalistów. Sprawne toalety są teraz szczególnie istotne. – W dobie pandemii, w związku z rosnącą ilością zachorowań na COVID-19, sanitariaty są jednymi z ważniejszych pomieszczeń w szkole. (…) Powinny być wyposażone w dozowniki ze środkiem dezynfekcyjnym i być dostosowane do wymaganych przez sytuację częstych dezynfekcji oraz potrzeb dzieci – pisze Specjalista ds. epidemiologii Beata Wójcik.

Rodzice zasięgnęli również opinii psychiatrycznej, zgodnie, z którą brak możliwości swobodnego korzystania z toalet zawsze, kiedy dziecko tego potrzebuje, ma wpływ na jego komfort uczestnictwa w zajęciach szkolnych oraz koncentrację na lekcji.

Rodzicom zależy na poprawie jakości stanu toalet z uwagi na dobro dzieci, zaoferowali oni nawet pomoc przy przygotowaniach do remontu czy przejęcie drobnych prac takich jak wynoszenie gruzu. Teraz czekają, na ustosunkowanie się Prezydenta Miasta Marcina Krupy do ich prośby.

Michał Rajda
Michał Rajda