Reżyser Mariusz Wilczyński gościem w kinie Kosmos i Światowid

Zdobywca Złotych Lwów na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych pojawi na wyjątkowych pokazach w Kinie Kosmos i Kinie Światowid. W piątek, 12 marca o godzinie 18:00 w kinie Kosmos i 19:00 w kinie Światowid reżyser filmu „Zabij to i wyjedź z tego miasta” spotka się i porozmawia z widzami.

Animacja Mariusza Wilczyńskiego „Zabij to i wyjedź z tego miasta” to dużo więcej niż film: to 14 lat życia poświęconych na realizację tego niesamowitego, osobistego projektu. To przyprawiająca o dreszcze podróż w przeszłość własną i kraju, wywoływanie duchów ludzi i miejsc, terapeutyczna opowieść o rodzinie i wzruszający hołd dla przyjaźni. Ten pełnometrażowy debiut pierwszego polskiego twórcy animacji, któremu retrospektywę zorganizowało prestiżowe nowojorskie Museum of Modern Art (MoMa), zrodził się z potrzeby zrozumienia, wybaczenia i miłości. Film Wilczyńskiego wskrzesza dzieciństwo z całym jego bagażem udręk i zachwytów, przywołuje tych, którzy odeszli, by dać im nowe życie. Zanurzony w przywołanych z pamięci detalach, barwach, dialogach, dźwiękach, sytuacjach, głosach, „Zabij to…” staje się kroniką PRL-owskiego dzieciństwa i młodości przeżytej w czasach transformacji, opowieścią o zmieniającej się Polsce, o szarzyźnie nieoczekiwanie nabierającej rumieńców. – Pisze o filmie kino Światowid.

Ten nostalgiczny, przenoszący w odległe czasy film za pomocą obrazu i dźwięku zabierze widza w podróż do korzeni i zwróci uwagę na znaczenie zanikających więzi z przeszłością. – Usłyszymy głosy tych, którzy byli przed nami – sugeruje reżyser.

Michał Rajda
Michał Rajda