Radio Egida


Studenckie Studio Radiowe „Egida” to wspaniała inicjatywa, która działa od 1969 roku, będąca częścią Uniwersytetu Śląskiego. Ta studencka stacja radiowa ma swoją siedzibę w Katowicach, gdzie jej działalność rozpoczęła się na terenie osiedla akademickiego znajdującego się w malowniczej dzielnicy Ligota-Panewniki. Z początkiem 2024 roku stacja przenosi się do nowoczesnego obiektu spinPLACE, który jest usytuowany przy ulicy Bankowej, w sercu dzielnicy Śródmieście.

Stacja „Egida” nieprzerwanie nadaje swoje audycje przez cały rok, oprócz miesięcy letnich, czyli lipca i sierpnia. Programy emitowane są przez całe tygodnie w różnorodnych porach dnia, zarówno w godzinach porannych, popołudniowych, jak i nocnych, co sprawia, że każdy może znaleźć coś dla siebie.

Historia

Studenckie Studio Radiowe Egida rozpoczęło swoją działalność 21 listopada 1969 roku. W pierwszych latach swojego istnienia radio miało swoją siedzibę w Domu Studenta nr 1, znajdującym się przy ul. Studenckiej 15, na akademickim osiedlu w Katowicach-Ligocie.

Od samego początku, aż do zakończenia lat 90. XX wieku, rozgłośnia była dostępna jedynie w akademikach Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach-Ligocie, korzystając z specjalnych głośników radiowęzłowych zamontowanych w pokojach studentów. W 1973 roku Egida uzyskała status Studenckiego Studia Radiowego, co otworzyło nowe możliwości rozwoju tej inicjatywy.

W następnych latach główny akcent skupiony był na działaniach w internecie. W październiku 2015 roku Studenckie Radio Egida rozpoczęło nadawanie na falach radiowych w Katowicach, na częstotliwości 96,9 FM. Radio Egida zyskało popularność, a w latach 70. i 80. było wielokrotnie nagradzane na przeglądach reportaży, co potwierdzało jego wysoką jakość i znaczenie w środowisku studenckim.

W lutym 2024 roku Uniwersytet Śląski otworzył nowe centrum kreatywności i coworkingu spinPLACE przy ulicy Bankowej 5. W ramach tego projektu powstawało nowe studio dźwiękowe, które miało być nową siedzibą Radia Egida. Wkrótce po tym wydarzeniu, siedziba radia została przeniesiona, co oznaczało kolejny krok w jego rozwoju.

Znane osobistości

W Egidzie swoje ścieżki zawodowe zaczynali znani dziennikarze, w tym m.in. Tomasz Stankiewicz z czasopisma Wprost, Aleksander Roj z TVP Sport, a także Sara Kalisz, również związana z TVP Sport. Do wspomnianych osobistości należy dodać Kamila Durczoka oraz Henryka Grzonkę, który pełnił również funkcję redaktora naczelnego. W gronie tych, którzy wyróżnili się w pracach redakcyjnych, znalazł się także Marek Czyż.

Warto również wspomnieć, że raper Bob One był członkiem tej rozgłośni w trakcie swoich studiów. Najdłużej pełniącym funkcję redaktora naczelnego był Maciej Rzońca, który zajmował tę pozycję przez 11 lat od 1989 do 2000 roku.

Przypisy

  1. KacperK. Jurkiewicz KacperK., spinPLACE otwarte. Nowa kreatywna przestrzeń w centrum Katowic zaprasza [online], wKatowicach.eu, 27.02.2024 r. [dostęp 23.09.2024 r.]
  2. Kontakt [online], Radio Egida [dostęp 23.09.2024 r.]
  3. PTWP: Tomasz Stankiewicz. www.eecpoland.eu. [dostęp 22.06.2024 r.]
  4. Radio Egida nadaje w eterze [online], SATkurier, 01.10.2015 r. [dostęp 23.09.2024 r.]
  5. Radio Egida | Student | Uniwersytet Śląski w Katowicach [online], student.us.edu.pl [dostęp 26.11.2017 r.]
  6. Wiadomości Żywiec - NaszeMiasto.pl [online], zywiec.naszemiasto.pl [dostęp 26.11.2017 r.]
  7. Kamila Durczoka i Marka Czyża połączyła miłość WIDEO. Dziennik Zachodni, 15.11.2009 r. [dostęp 25.09.2013 r.]

Oceń: Radio Egida

Średnia ocena:4.48 Liczba ocen:13