Studenckie Studio Radiowe „Egida” to wspaniała inicjatywa, która działa od 1969 roku, będąca częścią Uniwersytetu Śląskiego. Ta studencka stacja radiowa ma swoją siedzibę w Katowicach, gdzie jej działalność rozpoczęła się na terenie osiedla akademickiego znajdującego się w malowniczej dzielnicy Ligota-Panewniki. Z początkiem 2024 roku stacja przenosi się do nowoczesnego obiektu spinPLACE, który jest usytuowany przy ulicy Bankowej, w sercu dzielnicy Śródmieście.
Stacja „Egida” nieprzerwanie nadaje swoje audycje przez cały rok, oprócz miesięcy letnich, czyli lipca i sierpnia. Programy emitowane są przez całe tygodnie w różnorodnych porach dnia, zarówno w godzinach porannych, popołudniowych, jak i nocnych, co sprawia, że każdy może znaleźć coś dla siebie.
Historia
Studenckie Studio Radiowe Egida rozpoczęło swoją działalność 21 listopada 1969 roku. W pierwszych latach swojego istnienia radio miało swoją siedzibę w Domu Studenta nr 1, znajdującym się przy ul. Studenckiej 15, na akademickim osiedlu w Katowicach-Ligocie.
Od samego początku, aż do zakończenia lat 90. XX wieku, rozgłośnia była dostępna jedynie w akademikach Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach-Ligocie, korzystając z specjalnych głośników radiowęzłowych zamontowanych w pokojach studentów. W 1973 roku Egida uzyskała status Studenckiego Studia Radiowego, co otworzyło nowe możliwości rozwoju tej inicjatywy.
W następnych latach główny akcent skupiony był na działaniach w internecie. W październiku 2015 roku Studenckie Radio Egida rozpoczęło nadawanie na falach radiowych w Katowicach, na częstotliwości 96,9 FM. Radio Egida zyskało popularność, a w latach 70. i 80. było wielokrotnie nagradzane na przeglądach reportaży, co potwierdzało jego wysoką jakość i znaczenie w środowisku studenckim.
W lutym 2024 roku Uniwersytet Śląski otworzył nowe centrum kreatywności i coworkingu spinPLACE przy ulicy Bankowej 5. W ramach tego projektu powstawało nowe studio dźwiękowe, które miało być nową siedzibą Radia Egida. Wkrótce po tym wydarzeniu, siedziba radia została przeniesiona, co oznaczało kolejny krok w jego rozwoju.
Znane osobistości
W Egidzie swoje ścieżki zawodowe zaczynali znani dziennikarze, w tym m.in. Tomasz Stankiewicz z czasopisma Wprost, Aleksander Roj z TVP Sport, a także Sara Kalisz, również związana z TVP Sport. Do wspomnianych osobistości należy dodać Kamila Durczoka oraz Henryka Grzonkę, który pełnił również funkcję redaktora naczelnego. W gronie tych, którzy wyróżnili się w pracach redakcyjnych, znalazł się także Marek Czyż.
Warto również wspomnieć, że raper Bob One był członkiem tej rozgłośni w trakcie swoich studiów. Najdłużej pełniącym funkcję redaktora naczelnego był Maciej Rzońca, który zajmował tę pozycję przez 11 lat od 1989 do 2000 roku.
Przypisy
- KacperK. Jurkiewicz KacperK., spinPLACE otwarte. Nowa kreatywna przestrzeń w centrum Katowic zaprasza [online], wKatowicach.eu, 27.02.2024 r. [dostęp 23.09.2024 r.]
- Kontakt [online], Radio Egida [dostęp 23.09.2024 r.]
- PTWP: Tomasz Stankiewicz. www.eecpoland.eu. [dostęp 22.06.2024 r.]
- Radio Egida nadaje w eterze [online], SATkurier, 01.10.2015 r. [dostęp 23.09.2024 r.]
- Radio Egida | Student | Uniwersytet Śląski w Katowicach [online], student.us.edu.pl [dostęp 26.11.2017 r.]
- Wiadomości Żywiec - NaszeMiasto.pl [online], zywiec.naszemiasto.pl [dostęp 26.11.2017 r.]
- Kamila Durczoka i Marka Czyża połączyła miłość WIDEO. Dziennik Zachodni, 15.11.2009 r. [dostęp 25.09.2013 r.]
Pozostałe obiekty w kategorii "Organizacje":
Polskie Radio Katowice | Śląskie Towarzystwo Filmowe | Dom miasta Saint-Etienne w Katowicach | Polskie Towarzystwo Ewangelickie | Radio eM | Aeroklub ŚląskiOceń: Radio Egida