Hugo Grünfeld


Hugo Grünfeld, urodzony w 1865 roku w Katowicach, a zmarły 20 września 1939 roku we Lwowie, był niemieckim architektem oraz mistrzem budowlanym. Stanowił ważną postać w historii Katowic, będąc wieloletnim członkiem katowickiej Rady Miasta. Był trzecim synem Ignatza Grünfelda, co podkreśla jego znaczenie w lokalnej społeczności.

Grünfeld odegrał kluczową rolę w rozwoju Katowic, szczególnie w kontekście miejskiej społeczności żydowskiej, której był niezwykle zasłużonym członkiem. Jego wkład w architekturę oraz życie miejskie pozostawił trwały ślad w tym regionie.

Życiorys

Hugo Grünfeld ukończył katowicką szkołę budowlaną, a następnie zaangażował się w rozwój firmy budowlanej, którą założył jego ojciec, Ignatz Grünfeld Baugeschäft. Jego przedsiębiorczość wykroczyła poza granice budownictwa, gdyż wspólnie z bratem angażował się w działalność polityczną na rzecz niemieckiej partii zdrowego rozsądku. Niestety, jego próba rozkręcenia partyjnej gazety „Oberschlesisches Tageblatt” zakończyła się niepowodzeniem, co zmusiło go do pokrycia z własnych środków długów w wysokości 300 tys. marek.

Po plebiscycie oraz przyłączeniu wschodniej części Górnego Śląska do Polski w 1922 roku, Hugo pozostał w Katowicach, gdzie stał się liderem mniejszości niemieckiej, obejmując stanowisko przewodniczącego Niemieckiej Partii Demokratycznej. Po pewnym czasie ustąpił z kierowania partią, przyznając się do niedostatecznej znajomości języka polskiego, co zaowocowało jego zastąpieniem przez Wilego Adaszkiewicza. W latach 1926-1933 powrócił do rady miejskiej, gdzie wcześniej, w latach 1909-1919, także zasiadał. Jako radny zapisał się w pamięci dzięki intensywnym debatom i potyczkom słownym z polskim radnym, Józefem Biniszkiewiczem.

Lata trzydzieste XX wieku przyniosły trudności dla firmy Grünfeldów. Po tragicznym pożarze cegielni w Karbowej w 1934 roku, rodzina zaczęła stopniowo sprzedawać swoje nieruchomości. Proces ten nabrał tempa w miarę zaostrzania się relacji między Polską a hitlerowskimi Niemcami. Ostatnie majątki, które posiadał Hugo Grünfeld, sprzedał w sierpniu 1939 roku.

W obliczu wybuchu II wojny światowej, rodzina Grünfeldów uciekła z Katowic, obawiając się niemieckich represji skierowanych przeciwko Żydom. Niestety, 20 września 1939 roku Hugo Grünfeld odszedł w lwowskim szpitalu, zmarł na zapalenie płuc, które nabawił się w trakcie ucieczki. Mimo dramatycznych okoliczności, rodzinie udało się uciec z okupowanej Polski, a ich potomkowie obecnie żyją w Wielkiej Brytanii i Szwajcarii.

Przypisy

  1. Walter Gruenfeld: Rueckblicke. Echo Library, 2006 r., s. 157. ISBN 1-4068-1015-0. [dostęp 28.07.2010 r.]
  2. a b Walter Gruenfeld: Rueckblicke. Echo Library, 2006 r., s. 18. ISBN 1-4068-1015-0. [dostęp 28.07.2010 r.]

Oceń: Hugo Grünfeld

Średnia ocena:4.94 Liczba ocen:20