Bartosz Niedzielski, znany również jako Barto Pedro Orent-Niedzielski, urodził się w 1983 roku w Katowicach. Jego życie zakończyło się tragicznie 16 grudnia 2018 roku w Strasburgu, gdzie pełnił funkcję polskiego działacza społecznego oraz dziennikarza w Parlamencie Europejskim.
W wyniku brutalnego zamachu terrorystycznego, Bartosz stracił życie, próbując nie dopuścić do rozwoju sytuacji kryzysowej, którą wywołał zamachowiec. Jego heroiczna postawa w obliczu zagrożenia zasługuje na głębokie uznanie, a pamięć o nim trwa w sercach wielu ludzi.
Życiorys
Bartosz Niedzielski był osobą o niezwykle bogatym życiu, pochodzącą z Katowic. W okresie młodzieńczym, wraz z matką Dorotą Orent oraz bratem Jakubem, zdecydował się na emigrację do Francji. Tam przez dwadzieścia lat osiedlił się w Strasburgu, gdzie uczęszczał do renomowanej szkoły – Lycée international des Pontonniers.
Po zakończeniu nauki, Niedzielski podjął pracę w Parlamencie Europejskim. Jego działalność obejmowała prowadzenie programu radiowego oraz bycie przewodnikiem podczas organizowanych wycieczek turystycznych. Aktywnie współpracował z lokalnymi mediami, angażując się w szereg inicjatyw na rzecz mniejszości etnicznych, kulturowych i seksualnych. Jego zaangażowanie obejmowało wsparcie dla ruchu LGBT, kultury jidysz oraz zagadnień ekologicznych.
W Strasburgu Niedzielski odegrał także ważną rolę jako jeden z organizatorów Europejskiego Festiwalu Komiksu Strasbulles. Jego tożsamość jako geja, kosmopolitę i eurofile była dla niego istotnym aspektem życia. Bartosz miał wiele zainteresowań – amatorsko tańczył oraz śpiewał w chórze, a jego poliglotyzm, obejmujący siedem języków, w tym polski, francuski, angielski, włoski, węgierski, jidysz i rosyjski, był godny podziwu. Rozpoczął również naukę tureckiego.
Według doniesień medialnych, cieszył się dużą sympatią wśród strasburskiej Polonii. Nawiązał bliskie relacje z muzykiem Lukiem Arbogastem oraz teatrolożką Claire Audhuy, której pomagał w pracy nad książką zatytułowaną „Penser et parler l’Europe”.
Zamach w Strasburgu
11 grudnia 2018 roku w Strasburgu na terenie jarmarku bożonarodzeniowego doszło do tragicznego wydarzenia. 29-letni Chérif Chekatt, obywatel Francji pochodzenia algierskiego, dokonał zamachu terrorystycznego używając noża oraz broni palnej. Po tym, jak Niedzielski udał się na koncert do jednego ze strasburskich klubów, miał nie znać nadchodzącego zagrożenia.
W chwili, gdy koncert jeszcze się nie rozpoczął, wspólnie ze znajomym dziennikarzem z Włoch, Antonio Megalizzim, oraz dwoma muzykami, znajdował się przed wejściem klubu, paląc papierosy. Gdy dostrzegli napastnika uzbrojonego w broń, nie wahał się i natychmiastówki postanowili działać. Niedzielski i Megalizzi rzucili się, aby powstrzymać zamachowca. Obaj odnieśli rany postrzałowe, ale ich reakcja mogła uratować wielu ludzi, ponieważ udało im się zabarykadować drzwi klubu, nie pozwalając napastnikowi na dostanie się do wnętrza.
Po incydencie Bartosz Niedzielski został przetransportowany do szpitala, gdzie przeszedł leczenie na oddziale intensywnej terapii. Niestety, po pięciu dniach w śpiączce zmarł wieczorem 16 grudnia 2018 roku.
Oddźwięk i upamiętnienie
Po tragicznej śmierci Bartosza Niedzielskiego, społeczność publiczna zareagowała w sposób niemal natychmiastowy. Odpowiedzi płynęły zarówno od najwyższych polskich urzędników, jak i przedstawicieli instytucji Unii Europejskiej. W dniu 17 grudnia 2018 roku, Komisja Europejska uczciła pamięć zmarłego minutą ciszy, co było wyrazem szacunku dla jego czynów.
Prezydent RP Andrzej Duda zauważył, że znał Niedzielskiego jedynie z widzenia i wyraził głębokie zaskoczenie oraz smutek z powodu jego odejścia. Również złożył hołd pamięci tego niezwykłego człowieka. Z kolei premier Mateusz Morawiecki zaznaczył, że „bohaterska postawa Bartosza Niedzielskiego przyczyniła się do powstrzymania mordercy w Strasbourgu”, decydując się na przyznanie specjalnej renty rodzinie zmarłego działacza.
Wielu polityków, takich jak przewodniczący Parlamentu Europejskiego Antonio Tajani oraz przedstawiciele polskiego Ministerstwa Spraw Zagranicznych, złożyło kondolencje bliskim Niedzielskiego, co tylko podkreśliło znaczenie i wartość jego działania.
Śmierć Niedzielskiego stała się również punktem wyjścia do dyskusji na temat odwagi oraz stereotypów w społeczeństwie. Jacek Dehnel zauważył, że jego bohaterska postawa nie wpisywała się w klasyczne wyobrażenia silnego mężczyzny, który chętnie chwaliłby się swoją siłą. „Nic nie wskazuje na to, żeby w towarzystwie chwalił się, jakim to będzie chojrakiem…” – podkreślił Dehnel, dodając, że Niedzielski, pomimo niepokojącego stereotypu o tzw. „macho”, wykazał się niebywałą odwagą, ratując życie zupełnie obcych ludzi w strasburskim klubie.
Dehnel wskazał, że „dziś możemy powiedzieć, że był nie tylko bohaterskim Polakiem, ale również bohaterskim gejem, który za ocalenie ludzkich istnień zapłacił najwyższą cenę”. Zwrócił się z apelem do mężczyzn, aby „na drugi raz, koledzy heterycy, darowali sobie te heheszki o rurkach”, co miało na celu zwrócenie uwagi na niesprawiedliwe stereotypy w społeczeństwie.
W dniu 14 stycznia 2019 roku, przewodniczący Parlamentu Europejskiego Antonio Tajani ogłosił, że studio radiowe Parlamentu Europejskiego w Strasburgu będzie nosić imię Antonio Megalizziego i Bartosza Niedzielskiego, upamiętniając w ten sposób ich odwagę i poświęcenie.
Przypisy
- Studio radiowe Parlamentu Europejskiego zostanie nazwane imieniem Bartosza Niedzielskiego. Gazeta Wyborcza, 15.01.2019 r. [dostęp 16.01.2019 r.]
- Adam Nowiński: Zginął po tym, jak powstrzymał zamachowca w Strasburgu. Europarlament uhonorował bohaterskiego Polaka. natemat.pl, 15.01.2019 r. [dostęp 16.01.2019 r.]
- a b „Jestem zaszczycona, że mogłam go znać”. Bliscy wspominają Bartosza Niedzielskiego. Fakty TVN, 20.12.2018 r. [dostęp 16.01.2019 r.]
- Jacek Dehnel: Bartosz Niedzielski: bohater, z którym heterokwiat narodu ma problem. Bo był gejem. Gazeta Wyborcza, 18.12.2018 r. [dostęp 16.01.2019 r.]
- Polak zginął w zamachu w Strasburgu. Premier przyznał specjalną rentę jego rodzinie. wprost.pl, 17.12.2018 r. [dostęp 16.01.2019 r.]
- Stefanik: Bartosz Niedzielski, Polak który zmarł po zamachu, był wyjątkowo lubiany przez lokalną społeczność. 17.12.2018 r. [dostęp 16.01.2019 r.]
- Attentat de Strasbourg : « Bartek était l’exact opposé de celui qui l’a tué ». Le Parisien, 17.12.2018 r. [dostęp 16.01.2019 r.]
- Wpis Andrzeja Dudy na Twitterze. 16.12.2018 r. [dostęp 16.01.2019 r.]
- a b c d e Anna Malinowska: Bartosz Niedzielski z Katowic próbował zatrzymać zamachowca w Strasburgu. W niedzielę zmarł w szpitalu. Gazeta Wyborcza, 16.12.2018 r. [dostęp 16.01.2019 r.]
- a b c d e f g h i Dominika Sitnicka: Nie takiego bohatera oczekiwali. Problem prawicy z Bartoszem Niedzielskim. Oko.press, 19.12.2018 r. [dostęp 16.01.2019 r.]
- Bartosz Niedzielski, Polak ranny w Strasburgu, nie żyje. Andrzej Duda: Jestem wstrząśnięty. wiadomosci.gazeta.pl, 17.12.2018 r.
Pozostali ludzie w kategorii "Polityka i administracja":
Sergiusz Karpiński | Hugo Grünfeld | Leszek Piechota | Marianna Skrzypek | Jerzy Knapik | Henryk Dyrda | Michał Gramatyka | Marcin Zydorowicz | Ewa Kołodziej | Kazimierz Świtoń | Jan Kaźmierczak | Kazimierz Smuda | Dobrosław Dowiat-Urbański | Romuald Myga | Wojciech Filemonowicz | Kurt Jeenel | Łukasz Kohut | Grzegorz Szpyrka | Emanuel Wysocki | Józef NiedźwieckiOceń: Bartosz Niedzielski