Kazimierz Smuda


Kazimierz Ignacy Smuda, urodzony 30 sierpnia 1939 roku w Katowicach, jest postacią wybitnie związaną z polskim przemysłem hutniczym oraz polityką.

Był on posłem na Sejm PRL, pełniąc swoją funkcję w VIII i IX kadencji, co potwierdza jego aktywny udział w życiu politycznym kraju.

Życiorys

Kazimierz Smuda był synem Konrada i Anny. Po zakończeniu edukacji w 1957 roku w Technikum Hutniczym w Katowicach-Szopienicach, rozpoczął swoją karierę zawodową w Hucie Metali Nieżelaznych „Szopienice”, gdzie pracował na Wydziale Elektrolizy Cynku. W czasie swojej pracy przeszedł przez różne etapy kariery zawodowej, zaczynając jako robotnik stażysta, a następnie awansując na mistrza zmianowego, kierownika zmiany i starszego mistrza dyplomowanego.

W 1959 roku, zdecydował się na przystąpienie do Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej, w której pełnił różne funkcje organizacyjne. Zajmował się m.in. działalnością w egzekutywie OOP, a później został I sekretarzem OOP. Był również członkiem plenum Komitetu Zakładowego oraz Komitetu Miejskiego.

W 1980 roku objął rolę I sekretarza KZ PZPR i zasiadał w Wojewódzkiej Radzie Narodowej w Katowicach. Jego kariera polityczna rozwijała się, a w 1982 roku zdobył mandat posła na Sejm PRL VIII kadencji, reprezentując okręg katowicki. W parlamencie zasiadał w Komisji Przemysłu Ciężkiego, Maszynowego i Hutnictwa oraz Komisji Przemysłu.

W wyniku swojej aktywności politycznej, w 1985 roku uzyskał reelekcję z tego samego okręgu. Obronił swoje miejsce w Komisji Spraw Samorządowych, Komisji Nadzwyczajnej do rozpatrzenia projektu Ordynacji Wyborczej do Sejmu oraz Ordynacji Wyborczej do Senatu. Działał także w Komisji Nadzwyczajnej, zajmującej się projektami ustaw dotyczącymi stosunku Państwa do Kościoła Katolickiego, gwarancjami wolności sumienia i wyznania oraz ubezpieczeniem społecznym duchownych.

Odznaczenia

Kazimierz Smuda, jako wybitna postać, został uhonorowany szeregiem odznaczeń, które podkreślają jego znaczący wkład w życie publiczne i społeczne. Wśród jego osiągnięć można wyróżnić następujące odznaczenia:

  • Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski,
  • Złoty Krzyż Zasługi,
  • Medal 40-lecia Polski Ludowej.

Oceń: Kazimierz Smuda

Średnia ocena:4.61 Liczba ocen:20