Wojewódzki Sztab Wojskowy w Katowicach


Wojewódzki Sztab Wojskowy w Katowicach (WSzW Katowice) pełni kluczową rolę jako terenowy organ Ministra Obrony Narodowej, który zajmuje się sprawami operacyjno-obronnymi oraz administracją wojskową. Jego siedziba znajduje się przy ul. Francuskiej 30 w Katowicach.

Na czele Wojewódzkiego Sztabu stoi płk mgr inż. Marek Majocha, który pełni funkcję szefa. Jego zastępcą jest ppłk Adrian Klimek, odpowiedzialny za wsparcie w realizacji zadań sztabu.

Historia

Wojewódzki Sztab Wojskowy w Katowicach ma swoją genezę sięgającą 1 grudnia 1964 roku, kiedy to przyjął obecną nazwę. Powstał on w wyniku przekształcenia istniejącej wcześniej Wojskowej Komendy Wojewódzkiej, która działała od 1952 roku na mocy zarządzenia Ministra Obrony Narodowej Nr 76 z dnia 17 grudnia 1951 r.

W 1996 roku następowało kolejne przekształcenie, w wyniku którego sztab przyjął nazwę Regionalny Sztab Wojskowy (WSzW-RSzW). Jego działalność obejmowała znaczną część województw: katowickiego, częstochowskiego oraz bielsko-bialskiego.

Na mocy rozporządzenia Ministra Obrony Narodowej z dnia 16 maja 2002 r., w dniu 1 lipca 2002 roku, nastąpiła zmiana nazwy Wojewódzkiego Sztabu Wojskowego Katowice. Od tego momentu jednostka funkcjonuje pod obecną nazwą, czyli Wojewódzki Sztab Wojskowy w Katowicach, co potwierdza jej rzeczywisty zasięg oraz znaczenie w strukturze obronnej regionu.

Podległość

W 2011 roku miała miejsce znacząca reorganizacja Terenowych Organów Administracji Wojskowej. W jej wyniku zlikwidowano Okręgi Wojskowe, co miało kluczowy wpływ na strukturę zarządzania. Od 1 stycznia 2012 roku, Wojewódzki Sztab Wojskowy w Katowicach podlega bezpośrednio Szefowi Sztabu Generalnego Wojska Polskiego. Pod jego nadzorem znajduje się osiem wojskowych komend uzupełnień funkcjonujących na terenie województwa śląskiego:

  • WKU w Będzinie,
  • WKU w Bielsku-Białej,
  • WKU w Chorzowie,
  • WKU w Częstochowie,
  • WKU w Gliwicach,
  • WKU w Katowicach,
  • WKU w Rybniku,
  • WKU w Tychach.

Wojskowa Komenda Uzupełnień w Bielsku-Białej

Wojskowa Komenda Uzupełnień w Bielsku-Białej jest integralną częścią garnizonu w tym mieście. Odpowiada za administrację obszaru obejmującego Bielsko-Białą oraz powiaty bielski, cieszyński i żywiecki. Siedziba WKU znajduje się w zabytkowej willi przy ulicy Piastowskiej 14, zbudowanej w 1922 roku.

Do kluczowych zadań tej komendy należy:

  • zapewnienie mobilizacyjnego rozwinięcia jednostek wojskowych,
  • świadczenie na rzecz obronności,
  • współpraca z innymi organami i instytucjami w sprawach obronnych,
  • administrowanie rezerwami osobowymi.

Obecnym komendantem tej placówki jest ppłk. mgr inż. Tomasz Maj.

Historia

W 1922 roku, na mocy rozkazu dowódcy V Okręgu Korpusu z siedzibą w Krakowie, w województwie śląskim zorganizowano cztery Powiatowe Komendy Uzupełnień (PKU). Jedną z nich była PKU Bielsko, obejmująca teren Bielska oraz powiaty bielski i cieszyński. Obszar Białej Krakowskiej i powiatu bialskiego nadzorowana była przez Powiatową Komendę Uzupełnień w Żywcu, utworzoną w 1915 roku, która podlegała Polskiej Komendzie Wojskowej w Krakowie (od 1919 roku dowództwu Okręgu Generalnego Kraków).

Wczesną wiosną 1939 roku PKU została przekształcona w Komendy Rejonów Uzupełnień, których głównym celem była organizacja częściowej mobilizacji jednostek wojskowych. Od końca sierpnia 1939 roku rozpoczynała się mobilizacja powszechna. W 1945 roku powstały Rejonowe Komendy Uzupełnień w Bielsku (odzwierciedlające obszar przedwojennej PKU Bielsko) oraz w Żywcu (obejmująca teren przedwojennej PKU Żywiec).

W 1951 roku połączono RKU Bielsko oraz fragment RKU Żywiec (region Białej Krakowskiej i powiat bialski) w Wojskową Komendę Rejonową w Bielsku-Białej, która zintegrowała się z Wojskową Komendą Wojewódzką (WKW) w Katowicach. W 1964 roku WKW w Katowicach przekształcono w Wojewódzki Sztab Wojskowy (WSzW) w Katowicach, a WKR w Bielsku-Białej otrzymała status Miejskiego Sztabu Wojskowego.

Ostatnia reorganizacja, która miała miejsce w grudniu 1974 roku, była wynikiem reformy administracyjnej i ponownie zmieniła strukturę sztabów terenowych. Wówczas WSzW Katowice podlegała dziesięciu wojskowym komendom uzupełnień, w tym Wojskowej Komendzie Uzupełnień w Bielsku-Białej.

W 1998 roku dokonano przystosowania obszaru działania bielskiej WKU do nowego podziału administracyjnego.

Przypisy

  1. Urząd Miasta Częstochowy - Aktualności. czestochowa.pl, 27.01.2021 r. [dostęp 06.02.2021 r.]
  2. Teren administrowany [online], Wojskowa Komenda Uzupełnień w Bielsku-Białej [dostęp 15.03.2020 r.]

Oceń: Wojewódzki Sztab Wojskowy w Katowicach

Średnia ocena:4.79 Liczba ocen:9