UWAGA! Dołącz do nowej grupy Katowice - Ogłoszenia | Sprzedam | Kupię | Zamienię | Praca

Parafia Ewangelicko-Metodystyczna Nowego Przymierza w Katowicach


Parafia Ewangelicko-Metodystyczna Nowego Przymierza w Katowicach to zbor metodystyczny, który aktywnie funkcjonuje w stolicy Górnego Śląska. Stanowi ona integralną część okręgu południowego Kościoła Ewangelicko-Metodystycznego w Rzeczypospolitej Polskiej.

Wszystkich zainteresowanych serdecznie zapraszamy na nabożeństwa, które odbywają się cyklicznie w każdą niedzielę o godzinie 10:00. Jest to doskonała okazja do wspólnej modlitwy i integracji.

Historia

Metodystyczna wspólnota w Katowicach zaczęła się formować w latach dwudziestych XX wieku. Ze względu na to, że metodyści w II Rzeczypospolitej nie posiadali uznania prawnego, wszystkie nieruchomości, które nabywano na potrzeby parafii, były kupowane na osoby prywatne, które były członkami wspólnoty. W listopadzie 1922 roku zakupiono kamienicę przy ul. Francuskiej 17, składającą się z 70 mieszkań, a do tego obszernych terenów zielonych, podwórza i budynku gospodarczego. Jeszcze w roku zakupu przekształcono obiekt na potrzeby Misji Południowego Episkopalnego Kościoła Metodystycznego z USA, która prowadziła intensywną działalność charytatywną oraz kursy języka angielskiego.

Na terenach nabytej posesji uruchomiono warsztat oraz stołówkę, w której codziennie wydawano około 150 posiłków. W ogrodzie zaś zbudowano kaplicę. Dodatkowo, jedno z mieszkań przystosowano jako miejsce zamieszkania dla pastora parafii. Misja, w ramach swojej działalności, zatrudniała 45 pracowników. W roku 1925 powstał również chór parafialny, do którego wstąpiło 13 osób; chór ten istnieje aż do dnia dzisiejszego.

Pierwszym pastorem wspólnoty był dr Martin Price, a w latach 1933–1941 kierował parafią ks. Konstanty Najder. W 1927 roku zorganizowano w Katowicach po raz pierwszy Doroczną Konferencję Kościoła, a przed II wojną światową odbyła się jeszcze trzykrotnie. Parafia miała także filiał w Ochojcu, gdzie w jednym z prywatnych mieszkań odbywały się spotkania wspólnoty.

Po wybuchu II wojny światowej Katowice stały się częścią III Rzeszy. W roku 1941, po internowaniu amerykańskich duchownych, w tym superintendentem dr. Gaitherem Warfildem, ks. Konstanty Najder został nowym superintendtem Kościoła Metodystycznego w Generalnym Gubernatorstwie. Został legalizowany 22 kwietnia 1941 roku. Ze względu na swoje polskie pochodzenie, został deportowany do Generalnego Gubernatorstwa, gdzie osiedlił się w Krakowie. Tam, w prywatnym mieszkaniu, utworzył parafię jeszcze w 1941 roku. W czasie wojny jedynie tajne nabożeństwa w języku polskim miały miejsce w prywatnym domu na Ligocie.

Po zakończeniu II wojny światowej władze odebrały kamienicę przy ul. Francuskiej 17 osobie prywatnej, jednocześnie umożliwiając metodystom zachowanie kaplicy parafialnej. Wspólnota rozpoczęła zbieranie funduszy na nowy dom parafialny, który wzniesiono na tyłach odebranej kamienicy. Uroczystość wmurowania aktu erekcyjnego nowego ośrodka metodystycznego odbyła się 19 października 1975 roku. Stara kaplica została rozebrana, ponieważ częściowo znajdowała się na terenie nowego budynku. Przez dwanaście lat budowy metodyści organizowali nabożeństwa w kościele ewangelicko-augsburskim Zmartwychwstania Pańskiego. Nowo powstały budynek parafii metodystycznej został uroczyście Oddany do użytku w październiku 1987 roku.

W 2017 roku wspólnota liczyła około 200 członków, stanowiąc aktywny element społeczności katowickiej.

Przypisy

  1. Parafie – Kościół Ewangelicko-Metodystyczny w RP [online], metodysci.pl [dostęp 10.05.2021 r.]
  2. a b c Michał Dzióbek: Ewangelicy w Katowicach. Przewodnik. Katowice: Muzeum Historii Katowic, 2017, s. 34. ISBN 978-83-64356-23-0.
  3. a b Michał Dzióbek: Ewangelicy w Katowicach. Przewodnik. Katowice: Muzeum Historii Katowic, 2017, s. 84-86. ISBN 978-83-64356-23-0.

Oceń: Parafia Ewangelicko-Metodystyczna Nowego Przymierza w Katowicach

Średnia ocena:4.5 Liczba ocen:13