Ośrodek Rekreacyjno-Wypoczynkowy „Bugla” w Katowicach to wyjątkowe miejsce, które oferuje szeroki wachlarz możliwości aktywności fizycznej i relaksu. Znajduje się on przy ulicy Żeliwnej 26d, w malowniczej dzielnicy Załęże. Obiekt dysponuje nowoczesną pływalnią, która jest idealnym miejscem zarówno dla entuzjastów pływania, jak i tych poszukujących ofert rekreacyjnych.
Oprócz basenu, w skład kompleksu wchodzą także różnorodne boiska sportowe, które umożliwiają uprawianie wielu dyscyplin sportowych. Całym obiektem zarządza Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji w Katowicach, zapewniając wysoką jakość usług oraz komfort użytkowników.
Ośrodek „Bugla” to idealna propozycja dla osób chcących spędzić aktywnie czas, korzystając z bogatej oferty sportowej oraz rekreacyjnej.
Historia
Początkowo teren, na którym obecnie znajduje się Ośrodek Rekreacyjno-Wypoczynkowy „Bugla”, był własnością spółki Georg von Giesches Erben. Od 1907 roku dzierżawili go Edward Bugla, bądź też był on w jego posiadaniu, gdyż nie wyraził zgody na jego wykup przez wyżej wymienioną spółkę. Edward Bugla, znany restaurator, z powodzeniem prowadził różne przedsięwzięcia, w tym wytwórnię lodu, która działała w Buglowiźnie.
Pierwsze inicjatywy związane z wykorzystaniem tego obszaru do celów rekreacyjnych miały miejsce w 1924 roku. W tym czasie na rozlewisku stworzonym przez potok Osiek, który z biegiem lat został skanalizowany i częściowo zachowany jako prawy dopływ Rawy, otwarto ślizgawkę. Latem to rozlewisko było miejscem, gdzie można było pływać łódkami, a także znajdowała się tu przystań kajakowo-wioślarska, która została zbudowana w latach 1928–1929.
W 1927 roku uruchomiono pierwsze kąpielisko w Buglowiźnie, które miało charakter wykopanego w ziemi basenu, obłożonego deskami. Mierzył on 50 metrów długości i posiadał sześć torów pływackich. Po kilku latach, na początku lat 30. XX wieku, miasto Katowice nabyło teren, na którym wkrótce powstał rozległy kompleks basenowy, można go było nabyć od Edwarda Bugli lub od Giesche.
Oficjalne otwarcie obiektu miało miejsce w 1933 roku, mimo że nie wszystkie prace budowlane zostały wtedy ukończone. Ostatecznie całość inwestycji zakończono w 1935 roku. W momencie inauguracji Bugla była największą pływalnią w Polsce oraz drugą co do wielkości w Europie Środkowej, ustępując tylko budapeszteńskiemu Palatinusowi. Kompleks składał się z dziesięciu basenów pływackich o łącznej powierzchni 1000 m², a także posiadał skocznie, trampoliny, zjeżdżalnie oraz zaplecze z szatniami i natryskami. Obiekt został zaprojektowany przez architekta miejskiego Lucjana Sikorskiego. Administrowany był przez Miejski Ośrodek Wychowania Fizycznego, a wodę do basenów zasilano z kopalni „Wujek”.
W okresie międzywojennym katowicka pływalnia zdobyła dużą popularność wśród mieszkańców, a w pierwszym sezonie sprzedaż jednorazowych biletów wstępu osiągnęła prawie 43 tysiące, a miesięcznych – 101. W 1930 roku rozważano wprowadzenie osobnych godzin kąpieli dla mężczyzn i kobiet, jednak ostatecznie pomysł ten porzucono.
Pierwotnie dostęp do Bugli był możliwy wyłącznie od strony ulicy Raciborskiej. W 1936 roku uległo zmianie główne wejście, w tym kas biletowych. Obok pływalni istniała również restauracja, która była miejscem rozrywek, odbywały się tu dancingi oraz występy orkiestr, a w okresie zimowym zamieniano baseny na lodowiska. To miejsce założone przez Ryszarda Kałużę, otwarte 4 czerwca 1934 roku, zajmowało teren wydzierżawiony od firmy Giesche.
Bugla była miejscem treningów dla katowickich klubów sportowych oraz miejscem organizacji ogólnopolskich i międzynarodowych zawodów. W 1936 roku odbyły się tu zawody pływaków i skoczków Polska – Stany Zjednoczone, w których brali udział znani sportowcy tacy jak medalista olimpijski Jack Medica oraz rekordzista świata Peter Fick. W czerwcu 1937 roku miał tu miejsce VIII Zlot Sokolstwa Polskiego. Miejsce to wykorzystywały sekcje pływackie takich klubów jak KS „Pogoń” Katowice, KS „Dąb” Katowice i EKS Katowice.
Obok kąpieliska w 1938 roku wybudowano strzelnicę Bractwa Kurkowego, która została uroczyście oddana do użytku przez wojewodę śląskiego Michała Grażyńskiego. W okresie okupacji niemieckiej, w latach 1941–1945, Bugla była wykorzystywana przez Hitlerjugend, Wehrmacht oraz Gildię Strzelecką.
Po zakończeniu II wojny światowej, renesans obiektu przypadał na lata 60. XX wieku. W 1956 roku nosił on nazwę „Kąpielisko Otwarte Buglowizna”. Obecnie odbywała się pod ówczesną ulicą gen. K. Świerczewskiego, znanej dziś jako ulica Raciborska. W 1970 roku miejsce to klasyfikowano jako pływalnię otwartą, a jej nadzór pełnił Zarząd Zieleni Miejskiej w Katowicach.
W latach 2001 rozebrano ostatnią skocznię basenową z okresu międzywojnia, a w latach 2009–2011 odbyła się trzyetapowa modernizacja pływalni, która kosztowała łącznie 12 milionów złotych.
Charakterystyka
Ośrodek Rekreacyjno-Wypoczynkowy „Bugla” usytuowany jest przy ulicy Żeliwnej 26d w Katowicach, w niezwykle popularnej dzielnicy Załęże. Stanowi on największą pływalnię w mieście, która oferuje szereg atrakcyjnych obiektów rekreacyjnych i sportowych.
W skład ośrodka wchodzą następujące elementy:
- Basen rekreacyjny o wymiarach 22×26 m z głębokością w zakresie 1,0−1,4 m, wyposażony w ławkę z hydromasażem, gejzery oraz zjeżdżalnie – rodzinną oraz rurową,
- Basen mały o wymiarach 24×11,5 m, gdzie głębokość wynosi 1,2−1,6 m, a także oferuje ławkę z hydromasażem oraz gejzery,
- Basen sportowy, wymiary 50×25 m z głębokością 1,6−2,3 m, idealny dla osób uprawiających sport,
- Brodzik, basen w kształcie koła, o głębokości 0,25−0,35 m, stworzony z myślą o najmłodszych, w wieku 3−7 lat,
- Jacuzzi w formie koła, mające głębokość 0,9 m, z miejscem dla 70 osób,
- Boisko piłkarskie, o wymiarach 61×30 m, na sztucznej nawierzchni, z dostępem do oświetlenia,
- Boisko wielofunkcyjne, wymiary 23×19 m, z poliuretanową nawierzchnią i oświetleniem,
- Boisko plażowe do gier w piłkę nożną i siatkówkę, a także betonowe stoły do ping-ponga, stoły do szachów oraz zewnętrzna siłownia,
- Przestronne szatnie, przebieralnie, toalety, a także parkingi dla samochodów i rowerów.
Ośrodek dysponuje również wypożyczalnią leżaków oraz sprzętu sportowego, a w sezonie letnim funkcjonują dodatkowe punkty gastronomiczne. W sezonie letnim ośrodek notuje średnią frekwencję wynoszącą od około 6,5 do 7,0 tysięcy osób dziennie.
Warto zaznaczyć, że Ośrodek Rekreacyjno-Wypoczynkowy „Bugla” jest zarządzany przez Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji w Katowicach, co gwarantuje jego wysoką jakość oraz bogatą ofertę skierowaną do wszystkich odwiedzających.
Przypisy
- a b c d e f g h i j k Steuer 2024 r., B.
- Grażyna Kuźnik: Skandale na kąpielisku Bugla. Co się dzieje, kiedy do zabawy miesza się polityka i korupcja. dziennikzachodni.pl, 14.08.2022 r. [dostęp 26.07.2024 r.]
- a b c d e f g Przemysław Jedlecki, Paweł Czado: Bugla otwarta od piątku. Katowicki basen ma już 90 lat. katowice.wyborcza.pl, 14.06.2017 r. [dostęp 26.07.2024 r.]
- Oto największe kąpielisko w Katowicach! Bugla przeżywała teraz najazd plażowiczów - było ich tam prawie 5 tys.. katowice.naszemiasto.pl, 26.07.2024 r. [dostęp 26.07.2024 r.]
- MOSiR Katowice: ORW Bugla. www.mosir.katowice.pl. [dostęp 26.07.2024 r.]
- Urząd Miasta Katowice: Miejski System Zarządzania-Katowicka Infrastruktura Informacji Przestrzennej. emapa.katowice.eu. [dostęp 26.07.2024 r.]
- a b c d e f g Kałuska 2022 r., s. 147.
- a b Kałuska 2022 r., s. 148.
- Janota 2010 r., s. 89.
- Rzewiczok 2006 r., s. 147.
- Bulsa 2018 r., s. 197.
- Strategia… 2013 r., s. 27.
- Kasprzyk 1994 r., s. 146.
Pozostałe obiekty w kategorii "Obiekty sportowe":
Jantor | Spodek (hala widowiskowa) | Ośrodek Sportowy Słowian w Katowicach | Stadion AWF Katowice | Stadion Miejski Rapid w Katowicach | Stadion Podlesianki Katowice | Stadion Rozwoju Katowice | Hala sportowa OS SzopieniceOceń: Ośrodek Rekreacyjno-Wypoczynkowy „Bugla” w Katowicach