Walter Grünfeld


Walter Grünfeld, urodzony 2 października 1908 roku w Katowicach, a zmarły w 1988 roku, był niemieckim ekonomistą oraz przedsiębiorcą, który miał żydowskie korzenie. Jego droga edukacyjna zaczęła się w Państwowym Gimnazjum Humanistycznym w Katowicach, gdzie zdobył podstawową wiedzę humanistyczną.

Po odbyciu praktyk w budowlanej firmie swojego ojca, Grünfeld zdecydował się na dalsze kształcenie, które rozpoczął na Politechnice Berlińskiej, studując architekturę. Z czasem, przeniósł swoje zainteresowania na ekonomię, kontynuując naukę na wydziale ekonomicznym tej samej uczelni. Później, na Politechnice Monachijskiej, w 1931 roku uzyskał stopień magistra ekonomii.

W trakcie semestru 1931/32 Grünfeld studiował również na Uniwersytecie Wrocławskim, gdzie rozpoczął pisanie pracy doktorskiej. W obliczu rosnącej dyskryminacji żydowskich studentów w Niemczech, postanowił przenieść swoje studia do Szwajcarii, na Uniwersytet w Bazylei, gdzie pod okiem prof. dra Edgara Salina ukończył swoją pracę doktorską. Jego rozprawa zatytułowana „Die Auslandsverschuldung Polens” (Zadłużenie zagraniczne Polski), opublikowana w 1936 roku, uzyskała status istotnego wkładu w badania gospodarcze dotyczące Polski.

Po zakończeniu edukacji, Grünfeld wrócił do Katowic, gdzie podjął współpracę w rodzinnym interesie. W 1936 roku został członkiem elitarnego stowarzyszenia humanitarnego „Concordia” B’nai B’rith w Katowicach. Po wybuchu II wojny światowej, jego życie przeniosło się do Warszawy, a później do Włoch, Turcji i Palestyny, aż w końcu osiedlił się w Rodezji Północnej. Tam znalazł zatrudnienie jako księgowy w kopalniach Mufulira.

Rok 1947 okazał się dla Grünfelda przełomowy, kiedy to wyjechał do RPA, gdzie związał się z branżą metalurgiczną oraz wydobywczą. Zaczynał swoją karierę w firmie Minerals and Plant (Pty.) Ltd., która była przedstawicielem Derby and Co. Ltd. z Londynu. Wkrótce awansował na stanowisko kierownika, zajmując się głównie eksportem surowców z Południowej Afryki. Jego kariera rozwijała się szybko, co doprowadziło go do pozycji dyrektora zarządzającego tej oraz wielu innych firm. W 1948 roku zawarł małżeństwo z Louise Rose Beate Speyer, z którą doczekał się jednego syna.

Przypisy

  1. SławomirS. Pastuszka SławomirS., Genealogia: Wokół Ignatza Grünfelda i jego rodziny [online], Sławomir Pastuszka, 13.02.2023 r. [dostęp 13.03.2024 r.]
  2. Walter Grünfeld: Wspomnienia, [w:] GrażynaG. Szewczyk GrażynaG., WilhelmW. Szewczyk WilhelmW. (red.), Katowice oczami Niemców i Polaków: relacje, wspomnienia, obrazy literackie, Katowice: Stowarzyszenie Thesaurus Silesiae--Skarb Śląski, 2017.
  3. WalterW. Grünfeld WalterW., Die auslandsverschuldung Polens, Katowice 1936, OCLC 23620447 [dostęp 13.03.2024 r.]
  4. WalterW. Grünfeld WalterW., Rückblicke [online], 01.12.2004 r. [dostęp 21.03.2024 r.]

Pozostali ludzie w kategorii "Przedsiębiorczość i ekonomia":

Łukasz Habaj | Piotr Wiesiołek | Bożena Nowak-Szymura | Jarosław Wróbel | Tomasz Domogała | Krzysztof Topolski

Oceń: Walter Grünfeld

Średnia ocena:4.94 Liczba ocen:22