Krzysztof Drzewicki, urodzony w 1949 roku w Katowicach, to wybitny przedstawiciel polskiej branży prawniczej. Nie tylko jest doktorem habilitowanym nauk prawnych, ale również profesorem nadzwyczajnym na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Gdańskiego.
W swojej karierze zdobył szereg istotnych ról, w tym pełnomocnika Rzeczypospolitej Polskiej przy Europejskim Trybunale Praw Człowieka. Do 2016 roku piastował stanowisko zastępcy członka Europejskiej Komisji na rzecz Demokracji przez Prawo, powszechnie znanej jako tzw. Komisja Wenecka.
Życiorys
Krzysztof Drzewicki to uznany ekspert w dziedzinie prawa, będący absolwentem Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. W latach 1989–1994 pełnił funkcję doradcy dla Komisji Krajowej NSZZ „Solidarność”, koncentrując się na zagadnieniach prawa pracy oraz praw człowieka.
Po zakończeniu współpracy z „Solidarnością”, rozpoczął pracę na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Gdańskiego, gdzie przynależał do Katedry Prawa Międzynarodowego Publicznego. W 1994 roku objął stanowisko pełnomocnika Rzeczypospolitej Polskiej przy Europejskim Trybunale Praw Człowieka, które pełnił przez dziewięć lat, aż do 2003 roku.
Współpracując z Hanną Suchocką, stał się członkiem Europejskiej Komisji na rzecz Demokracji przez Prawo, gdzie aktywnie uczestniczył w działaniach promujących demokratyczne wartości w Europie. Jego działalność w tej instytucji zakończyła się w kwietniu 2016 roku, kiedy to mandat Drzewickiego dobiegł końca.
W trakcie swojej kariery naukowej wypromował co najmniej troje doktorów, w tym uznawaną specjalistkę dr hab. Katarzynę Łasak, co świadczy o jego wpływie na rozwój młodych kadr prawniczych w Polsce.
Przypisy
- Witold Waszczykowski: Polska wymienia swoich przedstawicieli w Komisji Weneckiej. onet.pl, 11.04.2016 r. [dostęp 11.04.2016 r.]
- Krzysztof Drzewicki. areopag.pl. [dostęp 11.03.2016 r.]
- Dr hab. Krzysztof Drzewicki, [w:] baza „Ludzie nauki” portalu Nauka Polska (OPI PIB) [dostęp 11.03.2016 r.]
- Pod lupą komisji. polityka.pl. [dostęp 11.03.2016 r.]
- Pełnomocnik Ministra Spraw Zagranicznych ds. postępowań przed Europejskim Trybunałem Praw Człowieka [online], www.msz.gov.pl [dostęp 11.02.2019 r.]
- System Wspomagania Wyboru Recenzentów [online], recenzenci.opi.org.pl [dostęp 11.02.2019 r.]
- a b BarbaraB. Wizimirska BarbaraB. (red.), Rocznik Polskiej Polityki Zagranicznej, Warszawa: Polski Instytut Spraw Międzynarodowych, 1996 r. Brak numerów stron w książce
Pozostali ludzie w kategorii "Prawo i sprawiedliwość":
Janina Dąbrowa | Grzegorz Żmij | Jan Jończyk | Jadwiga Pazdan | Adam Koczyk | Magdalena Szafranek | Jarosław GwizdakOceń: Krzysztof Drzewicki