W Katowicach rozpoczęła się nowa kampania edukacyjno-profilaktyczna #TwojeŻycieTwojaKarta, realizowana dzięki współpracy Policji oraz Fundacji La Strada. Celem akcji jest podnoszenie świadomości społecznej w kwestii handlu ludźmi, który stanowi realne zagrożenie, szczególnie dla młodych ludzi planujących wyjazdy za granicę. Kampania ma na celu nie tylko informowanie, ale także edukację na temat rozpoznawania niebezpieczeństw, które mogą się wiązać z podejmowaniem decyzji o pracy lub życiu w nowym miejscu.
Handel ludźmi to problem, którego skala w ostatnich latach wzrosła, a wiele osób nie jest świadomych zagrożeń, jakie niesie ze sobą nagła zmiana miejsca zamieszkania czy nowa znajomość. Statystyki przedstawione przez Policję wskazują, że od 2017 roku zidentyfikowano przeszło 295 potencjalnych ofiar, zarówno Polaków, jak i cudzoziemców z różnych krajów. Chociaż wiele młodych ludzi z powodzeniem wyjeżdża za granicę, zawsze istnieje ryzyko, że atrakcyjne oferty będą przykrywką dla przświetnych intencji.
Kampania #TwojeŻycieTwojaKarta trwa do końca czerwca i jest szczególnie skierowana do maturzystów oraz studentów, którzy w tym czasie intensywnie planują wakacyjne wyjazdy. W ramach akcji przygotowano szereg działań edukacyjnych, w tym interaktywne quizy oraz materiały dotyczące rozpoznawania tzw. „czerwonych flag”, czyli sygnałów ostrzegawczych, które mogą sugerować zagrożenie. To niezwykle ważne, aby podejmując jakąkolwiek decyzję, zachować ostrożność i świadomość potencjalnych niebezpieczeństw związanych z nowymi sytuacjami życiowymi.
Źródło: Policja Katowice
Oceń: Inauguracja kampanii #TwojeŻycieTwojaKarta przeciwko handlowi ludźmi w Katowicach
Zobacz Także