Za utrzymanie porządku i bezpieczeństwa na drogach odpowiadają zarządcy dróg. W przypadku autostrad i dróg szybkiego ruchu instytucją odpowiedzialną za bezpieczeństwo jest Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad. Niemniej jednak kierowcy także są zobligowani do jazdy w taki sposób, aby nie stwarzać zagrożenia w ruchu lądowym. Czy wiesz, co robić w razie awarii auta na autostradzie? Sprawdź poradnik i zadbaj o bezpieczeństwo na drodze.
Spis treści
Co robić w przypadku nagłego postoju w wyniku awarii auta?
Prawdopodobnie żaden kierowca nie chce znaleźć się w takiej sytuacji. Kiedy dochodzi do nagłej awarii auta, możesz odczuwać stres i zaniepokojenie. To zupełnie naturalne, ale przy tym wszystkim zachowaj też spokój i zdrowy rozsądek.
Zgodnie z Kodeksem drogowym kierujący pojazdem jest zobligowany do sygnalizowania postoju pojazdu z powodu uszkodzenia na autostradach, drogach ekspresowych i na pozostałych drogach tzw. twardych.
Kiedy już dojdzie do unieruchomienia pojazdu w wyniku awarii, wycieku płynów eksploatacyjnych lub pękniętej opony – zacznij działać szybko, ale rozsądnie.
- Na początek zabierz wszystkich pasażerów poza barierki zabezpieczające.
- Następnie zadzwoń po wsparcie lawety. Pomoc drogowa Katowice to usługi, z których warto skorzystać przede wszystkim na autostradzie A4 w pobliżu tej miejscowości.
- W razie potrzeby zamów taksówkę do transportu pasażerów.
To jednak nie wszystko, o czym musisz pamiętać. Zanim dojdzie do odholowania pojazdów, jako kierowca jesteś zobligowany do prawidłowego oznaczenia miejsca zdarzenia lub postoju auta.
Jak oznaczyć miejsce na drodze, gdzie stoi uszkodzony pojazd?
W przypadku awarii lub uszkodzenia pojazdu niezbędne jest uruchomienie sygnalizacji awaryjnej w pojeździe. Oprócz tego musisz rozłożyć trójkąt awaryjny. Odległość ustawienia trójkąta ostrzegawczego jest uzależniona od typu drogi, na której doszło do usterki.
- Drogi szybkiego ruchu i autostrady – minimum 100 metrów za pojazdem, który został unieruchomiony.
- Drogi poza obszarem zabudowanym – od 30 do 50 metrów od pojazdu unieruchomionego na drodze.
- Drogi na obszarze zabudowanym – wtedy trójkąt ostrzegawczy umieszczasz w odległości 1 metra od pojazdu.
Pamiętaj też, ze w razie niedziałających świateł awaryjnych musisz włączyć światła pozycyjne. Dzięki temu uszkodzone auto oczekujące na przyjazd pomocy drogowej będzie widoczne dla pozostałych uczestników ruchu.
Czy zawsze trzeba sygnalizować awarię samochodu?
Zgodnie z prawem jest kilka sytuacji, w których kierowca nie ma obowiązku sygnalizowania, że pojazd został unieruchomiony w wyniku awarii. Tam, gdzie nie ma zakazów parkowania i zatrzymywania się możesz pozostawić pojazd bez włączonych świateł awaryjnych i trójkąta ostrzegawczego.
To samo dotyczy pobocza o dobrej widoczności oraz dróg nieutwardzonych poza terenem zabudowanym.
Nie zapominaj, że mimo braku znaku zakazu zatrzymywania się nie możesz pozostawić uszkodzonego auta np. na wiadukcie, w tunelu oraz na moście.