Współpraca NOSPR i Konserthuset Stockholm. Akademia NOSPR rusza w świat

Wspólne koncerty Akademii NOSPR oraz Akademii Orkiestrowej Royal Stockholm Philharmonic Orchestra 17 i 18 czerwca zainaugurują projekt wielopłaszczyznowej współpracy NOSPR oraz Konserthuset Stockholm.

Serdecznie zapraszamy do sali kameralnej NOSPR w piątek, 17 czerwca, gdzie w wykonaniu uczestników obu Akademii usłyszymy utwory kompozytorów polskich i szwedzkich. Za pulpitem dyrygenckim stanie Anna Sułkowska-Migoń, tegoroczna laureatka I nagrody w konkursie „La Maestra” 2022, a przy fortepianie zasiądzie ubiegłoroczny rezydent NOSPR, Tymoteusz Bies. W myśl otwarcia na szeroki przekrój dorobku artystycznego obu narodów i czerpania wzajemnych inspiracji całymi garściami, w programie koncertu znalazły się utwory współczesnej szwedzkiej kompozytorki, Britty ByströmLarsa-Erika LarssonHenryka Mikołaja Góreckiego, a także uwielbiany przez publiczność Koncert f-moll Fryderyka Chopina.

Sama inicjatywa „Instytucje przyszłości – współpraca NOSPR i Konserthuset Stockholm” zrodziła się z realnej potrzeby wymiany doświadczeń w międzynarodowych kręgach muzycznych oraz poszukiwania rozwiązań, które pozwalają myśleć globalnie o przyszłości instytucji kultury. Szereg spotkań przedstawicieli NOSPR i Konserthuset Stockholm zaowocował planem szerokiej współpracy na takich polach, jak ekologia w kulturze, rozwój publiczności, dostępność oferty programowej, działania online; przede wszystkim jednak wskazał, jak ważny dla obu instytucji jest rozwój młodych muzyków.

Zarówno NOSPR jak i Konserthuset Stockholm zrzeszone są w sieci europejskich Akademii Orkiestrowych oraz najlepszych europejskich sal koncertowych ECHO, gdzie realizują m.in. projekt ECHO Rising Stars, wspierający wybitnych młodych artystów poprzez warsztaty, treningi mentorskie czy organizację tras koncertowych. Myśląc nie tylko o solistach, ale i przyszłych członkach światowych orkiestr, instytucje opracowały plan współpracy między swoimi Akademiami Orkiestrowymi, zakładając m.in. wspólne próby i koncerty, wzajemne wizyty kadry i uczestników, zajęcia z zagranicznymi mentorami, seminaria, a także promowanie utworów kobiet–kompozytorek, młodych dyrygentów / dyrygentek i młodych instrumentalistów Koncerty 17 czerwca w NOSPR i 18 czerwca w Konzerthuset Stockholm  (w słynnej Sali, w której wręczane są nagrody Nobla!) symbolicznie zainaugurują przedsięwzięcie.

Bilety i szczegółowe informacje o programie koncertów dostępne są w kasie NOSPR lub online

Projekt dofinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Kultura inspirujaca

NOSPR

Informacja Prasowa
Informacja Prasowa

Opublikowany tekst jest nadesłanym do nas materiałem prasowym. Jeżeli chcesz wysłać do nas informacje o swoim projekcie, jakimś wydarzeniu lub problemie pisz na redakcja@katowiceteraz.pl.