Europejskie Dni Dziedzictwa w Muzeum Śląskim

Muzeum Śląskie w drugi weekend września zaprasza do wspólnych obchodów Europejskich Dni Dziedzictwa. Jak w ubiegłych latach, przygotowano szereg wydarzeń, które pozwolą uczestnikom zapoznać się z historią i sztuką. Szczególną atrakcją będzie możliwość zapoznania się z mało popularną kulturą Głuchych oraz historią polskiego języka migowego.

Celem wydarzenia jest m.in. promowanie dziedzictwa kulturowego, w związku z czym zaplanowano prelekcje i wykład na temat kopalni Ferdynand. Europejskie Dni Dziedzictwa to tylko wstęp do wydarzenia skupionego wokół dawnego zakładu – w przyszłym roku Muzeum Śląskie zorganizuje obchody 200-lecia kopalni. Mozaika z Ferdynanda czyli wspólne poszukiwanie połączeń dziedzictwa kopalni z miastem rozpocznie się 10 września o godz. 10:00.

Od godz. 11:30 będzie można odwiedzić wystawę Głusza, która ma przybliżyć kulturę Głuchych. „Na podstawie zgromadzonych eksponatów i materiałów filmowych kuratorzy Dagmara Stanosz i Michał Justycki opowiedzą o historii Polskiego Języka Migowego i niezwykłej, a mało znanej kulturze Głuchych. Zwrócą uwagę na rolę barier komunikacyjnych pomiędzy słyszącą większością a niesłyszącą mniejszością i ich konsekwencjami dla obu grup” – czytamy w zapowiedzi Muzeum Śląskiego. Podczas wydarzenia będzie dostępne tłumaczenie na polski język mówiony i migowy. W wystawie można wziąć udział do godz. 12:30.

Po zapoznaniu z kulturą i sztuką osób niesłyszących, o godz. 12:30 rozpoczną się warsztaty dla rodzin i dzieci, które mają pokazać rolę pisma dla rozwoju cywilizacji. „Zróżnicowane liternictwo i ciekawe układy tekstów na wystawie czasowej Głusza będą punktem wyjścia do zabawy w pisanie” – zapowiadają organizatorzy.

Niedziela 11 września upłynie pod znakiem sztuki współczesnej – Muzeum Śląskie zaprasza na autorskie zwiedzanie z przewodniczką Magdaleną Niziołek wystaw Galerii polskiej sztuki nowoczesnej 1800-1945 oraz Poza Edenem. Sztuka współczesna ze zbiorów Muzeum Śląskiego w Katowicach.

Ilość miejsc na każde wydarzenie jest ograniczona. Podczas Europejskich Dni Dziedzictwa bilet wstępu do Muzeum Śląskiego w Katowicach kosztuje tylko 1 zł.

Obrazek domyślny
Magdalena Kwaśniok