Krzysztof Niesporek zostanie uhonorowany? Radna chce utworzyć miejsce pamięci cenionego fotografika

Radna Barbara Mańdok chce upamiętnić Krzysztofa Niesporka – uznanego śląskiego fotografa artystę, który był związany z Nikiszowcem. Polityczka zaproponowała utworzenie stałej wystawy dorobku artystycznego fotografika, na co wyraziła zgodę żona zmarłego artysty. Jak podkreśliła radna, pomysłodawcy odbyli rozmowę z Krystyną Niesporek, która entuzjastycznie odniosła się do pomysłu upamiętnienia męża i wyraziła chęć pomocy w wyposażeniu muzeum.

Jako miejsce zaproponowano wygospodarowanie przestrzeni w oddziale Muzeum Historii Katowic w Nikiszowcu – to w tej dzielnicy, w starym rynku, miał swoje atelier fotografik. Foto Niesporek wydawałoby się idealną lokalizacją dla wystawienia prac artysty, jednak obecnie lokal należy do prywatnej osoby i według radnej, popada w ruinę. Barbara Mańdok zawnioskowała również do władz miasta o wykonanie fotografii pracowni z zewnątrz oraz zabezpieczenie historycznego szyldu, który miałby się znaleźć w miejscu pamięci. Poza utworzeniem przestrzeni do prezentowania prac Niesporka, przedstawicielka Rady Miasta chce również postawienia pamiątkowej ławki w Nikiszowcu.

Takie pomysły pojawiają się już od dawna – ówczesna katowicka radna, a obecnie członkini zarządu województwa, Beata Białowąs, już w 2019 roku w interpelacji oraz wniosku proponowała podobne rozwiązanie. Wówczas Urząd Miasta zwrócił uwagę na kwestię braku odpowiednich środków na wykonanie takiego pomnika oraz złożony stan prawny zabytkowego osiedla: „Osiedle Nikiszowiec w całości wpisane jest do rejestru zabytków, w związku z czym niezbędna jest opinia Śląskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków a także Muzeum Historii Katowic, w kwestii ławeczki konieczne jest również ustalenie stanu prawnego tego terenu oraz – jeśli miałaby mieć charakter pomnika – podjęcia uchwały Rady Miasta” – skomentowano ówczesną inicjatywę radnej.

Interpelacja Barbary Mańdok czeka na odpowiedź Urzędu Miasta.

Magdalena Kwaśniok
Magdalena Kwaśniok