Były stadion Rozwoju Katowice został sprzedany

Tereny przy ul. Zgody, które przez lata były siedzibą Rozwoju Katowice, zostały sprzedane. Spółka Restrukturyzacji Kopalń potwierdziła, że działka zmieniła swojego właściciela, nie zdradza jednak, kim jest nabywca. Z doniesień lokalnych aktywistów wynika, że nowym właścicielem jest spółka, w której swoje udziały ma Arkadiusz Milik – piłkarski reprezentant Polski, który pierwsze sportowe kroki stawiał w katowickim Rozwoju.

Dzięki działaniom mieszkańców pojawiła się oddolna inicjatywa „Rozwój nie paraliż”; katowiczanie wyrażają sprzeciw wobec potencjalnych zmian miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego terenów po stadionie Rozwoju. W planie miejscowym działka wciąż widnieje jako miejsce przeznaczone na tereny sportowe i rekreacyjne dostępne dla mieszkańców, jednak jak twierdzą aktywiści, pojawiają się głosy o inwestycji mieszkaniowej na tym terenie. „Do Rady Jednostki Pomocniczej nr 2 dotarły informacje, iż jedna ze spółdzielni jest sondowana, czy będzie jej przeszkadzało nowe osiedle mieszkaniowe w pobliżu. Miałoby ono powstać właśnie w miejscu stadionu” – podkreślają społecznicy na oficjalnej stronie ruchu społecznego.

Mieszkańcy przygotowali petycję, w której wymieniają szereg argumentów przeciw prawdopodobnej zmianie planu zagospodarowania: obok natężenia ruchu, pogorszenia jakości powietrza i spadku poziomu bezpieczeństwa, podkreślają, że „z mapy Katowic zniknie kolejne miejsce, w którym młodzież mogła uprawiać sport”.

Magdalena Kwaśniok
Magdalena Kwaśniok