Kampania społeczna „Melduję się w Kato”

Katowice stały się nowoczesnym centrum regionu, w którym dobrze się pracuje, uczy i żyje. Sporo osób korzysta z miejskiej infrastruktury i spędza tu wolny czas, ale nie do końca wie, że ma realny wpływ na kolejne inwestycje. Tę świadomość ma zmienić ruszająca właśnie kampania społeczna „Melduję się w Kato”, której celem jest zachęcenie osób mieszkających w stolicy województwa śląskiego do zameldowania się w Katowicach.

– Zależy nam na rozwoju miasta. Każda zameldowana osoba ma realny wpływ na rozwój Katowic, kolejne zielone inwestycje, ścieżki rowerowe, tereny rekreacyjne czy dbanie o już istniejącą infrastrukturę. Dlatego chcemy namówić te osoby, które tu żyją, ale nie są zameldowane, do zmiany tego stanu rzeczy – wyjaśnia Marcin Krupa, prezydent Katowic. 

Zameldowanie w Katowicach to nie tylko urzędowa formalność, ale przede wszystkim płynące z tego realne korzyści dla mieszkańców. Wiedzą o tym niemal 53 tysiące osób, które od 1 września 2020 do 31 sierpnia br. dołączyły do programu „Katowicka Karta Mieszkańca”. Karta Mieszkańca uprawnia do zniżek u 89 partnerów prywatnych i w 12 jednostkach miejskich. Dzięki niej mieszkańcy miasta mogą taniej skorzystać m.in. z basenów, kortów tenisowych, wydarzeń kulturalnych, usług fryzjerskich, weterynaryjnych czy prawnych. A przy okazji – dzięki zameldowaniu i rozliczaniu w Katowicach podatku dochodowego – wesprzeć miejski budżet i lokalne inwestycje.

Warto dodać, że o podziale części środków z budżetu miasta decydują również sami mieszkańcy. Katowicki budżet obywatelski od lat cieszy się sporą popularnością wśród katowiczan, w niedawno zakończonym głosowaniu wzięło udział ponad 43 tys. osób, a sam BO jest najwyższy w kraju wśród miast wojewódzkich w przeliczeniu na jednego mieszkańca. Od ubiegłego roku mieszkańcy zgłaszają pomysły do Zielonego Budżetu, a na stałe w krajobraz lokalnych wydarzeń wpisały się działania z Inicjatywy Lokalnej, w ramach której miasto dotuje zadania, w które bezpośrednio angażują się katowiczanie.

Kampania „Melduję się w Kato” jest kolejnym etapem działań zachęcających do meldowania się w mieście, czerpania z tego korzyści i wspierania dalszego rozwoju najbliższego otoczenia. Najbliższa odsłona oparta będzie m.in. na działaniach outdoorowych, filmach promocyjnych oraz instruktażowych animacjach, które w prosty sposób pokażą, jak w łatwy sposób zmienić adres zameldowania. W przestrzeni miejskiej pojawią się billboardy, na których autentyczni mieszkańcy Katowic będą zachęcali do „zameldowania się w Kato”. 

Dodatkowo zorganizowany zostanie także konkurs, w którym główną nagrodą będzie weekend 
w Katowicach dla… znajomych lub rodziny! To świetna okazja, by pochwalić się naszym miastem, spotkać się z przyjaciółmi –  osobami z innych miast i pokazać im odmienione oblicze Katowic. Konkurs ruszy 20 października, a szczegóły zostaną opublikowane już wkrótce. 

Animacje o tym, jak zameldować się w Katowicach – stacjonarnie lub przez internet:

Online: https://youtu.be/vRExy7W_NqU

W Urzędzie Miasta: https://youtu.be/EWMMTgNWgrE

Informacja Prasowa
Informacja Prasowa

Opublikowany tekst jest nadesłanym do nas materiałem prasowym. Jeżeli chcesz wysłać do nas informacje o swoim projekcie, jakimś wydarzeniu lub problemie pisz na redakcja@katowiceteraz.pl.