Metropolitalnie o Zielonej Energii

Jak dbać o klimat jednocześnie oszczędzając? Co kryje się w powietrzu, którym oddychamy? Czy pioruny są muzykalne? 25 września warto zajrzeć do Międzynarodowego Centrum Kongresowego oraz na plac Sławika i Antalla przed katowickim Spodkiem. Organizatorzy Metropolitalnych Dni Energii przygotowali interesujące warsztaty, konkursy i pokazy. Początek o godzinie 11.00. Wstęp bezpłatny.

–  Dni Energii to impreza, która na stałe wpisała się w kalendarz wydarzeń proekologicznych w Katowicach. Z jednej strony to okazja do rodzinnego i aktywnego spędzenia czasu w plenerze, a z drugiej możliwość uzyskania informacji, chociażby o miejskich programach dopłat do wymiany źródeł ciepła. Walka o czyste powietrze to jedno z największych wyzwań dla wielu miast województwa śląskiego. W Katowicach od dłuższego czasu podejmujemy złożone, warte dziesiątki milionów złotych działania na walkę ze smogiem, a nasze miasto jest liderem w województwie śląskim w tym zakresie. Tylko w ubiegłym roku w Katowicach dofinansowano ze środków miasta wymianę 1120 „kopciuchów”, a dodatkowo 134 z programu „Czyste powietrze” – mówi Marcin Krupa, prezydent Katowic.

Takich Dni Energii jeszcze nie było. Do dotychczasowego organizatora, Urzędu Miasta Katowice, dołącza Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia. Czeka nas więc jeszcze bogatszy program i jeszcze więcej atrakcji. Każdy, niezależnie od wieku, znajdzie dla siebie coś ciekawego.

– Metropolitalnie o zielonej energii – tak brzmi hasło przewodnie tegorocznych Dni Energii, które rozpoczynamy od dwóch konferencji. W piątek 24 września w Międzynarodowym Centrum Kongresowym równolegle spotkają się uczniowie metropolitalnych szkół średnich oraz przedstawiciele samorządów. Zaplanowaliśmy także posiedzenie Komisji Ekologii oraz Komisji ds. Lokalnej Polityki Energetycznej Śląskiego Związku Gmin i Powiatów dotyczące zadań i roli samorządów w transformacji energetycznej województwa śląskiego – zwraca uwagę Henryk Borczyk, wiceprzewodniczący zarządu Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii.

Działając ekologicznie, działamy na rzecz naszych dzieci, dlatego w czasie Dni Energii nie może zabraknąć atrakcji dla młodszych i najmłodszych uczestników. Ciekawie zapowiadają się konkursy i pokazy przygotowane przez Fundację Ekologiczną Arka. Historię i tajemnice elektryczności odsłonią przed nami animatorzy z Muzeum Energetyki. A grupa „Gromowładni”, specjalnie dla uczestników wydarzenia, wygeneruje pioruny, które ułożą się w rytm znanych utworów muzycznych.

Podczas Dni Energii Uniwersytet Śląski zaprezentuje laboratorium umieszczone w koszu załogowego balonu. Zwykle balon krąży nad miastami Metropolii na wysokości 4 kilometrów i zbiera kompleksowe dane na temat jakości powietrza, którym oddychają jej mieszkańcy, oraz kierunków przemieszczania się zanieczyszczeń.

Chcesz zobaczyć czym oddychasz? Na zaproszenie organizatorów Polski Alarm Smogowy ustawi specjalną instalację, która będzie „oddychać” tym samym powietrzem, co my. Równocześnie zmierzy stężenia pyłów zawieszonych PM2.5 i PM10. Instalacja będzie obecna na placu przed Spodkiem do 10 października.

Więcej informacji, w tym szczegółowy program na: www.katowice.eu/dla-mieszka%C5%84ca/miejskie-centrum-energii/edukacja/dni-energii-miasta-katowice/i-metropolitalne-dni-energii

Urząd Miasta Katowice

Informacja Prasowa
Informacja Prasowa

Opublikowany tekst jest nadesłanym do nas materiałem prasowym. Jeżeli chcesz wysłać do nas informacje o swoim projekcie, jakimś wydarzeniu lub problemie pisz na redakcja@katowiceteraz.pl.