Rozkład jazdy Dnia bez Samochodu na Parklecie Teatralna 4 w Katowicach. Instytut Korfantego zaprasza

Znamy dokładny rozkład jazdy wydarzeń z okazji Dnia bez Samochodu (22.09) na Parklecie Teatralna 4, organizowanych przez Instytut Korfantego – mini koncerty na przystankach, hejnał na żywo i kawiarenka dyskusyjna.  

Instytut Korfantego jest gospodarzem Parkletu Teatralna 4. Parklet powstał na miejscach parkingowych wzdłuż ulicy Teatralnej w ramach miejskiego projektu KatoObywatel i od początku miał zwracać uwagę na wartość przestrzeni publicznej, stać się miejscem dla kameralnych wydarzeń kulturalnych. Tym razem wraz z sąsiednimi przystankami komunikacji publicznej będzie sceną dla mini koncertów. Zagrają orkiestra dęta i duet Łukasz Balczarek & Krzysztof Kulbicki, którzy już rok temu skomponowali hymn obchodów Europejskiego Tygodnia Zrównoważonego Transportu. Tym razem, we współpracy z Urzędem Miasta Katowice, powstanie również klip do ich utworu, którego premiera planowana jest po zakończeniu Metropolitalnego Tygodnia Mobilności i który będzie towarzyszył obchodom w kolejnych latach.

Parklet Teatralna 4 powstał jako innowacja, miejsce z siedziskami i zielenią zlokalizowane na parkingu, do odpoczynku i jako scena dla kameralnych wydarzeń. Co roku wydarzenia na Parklecie są elementem obchodów Europejskiego Tygodnia Zrównoważonego Transportu w Katowicach.

Plan działań na Parklecie Teatralna 4: 

10:00 Parklet Teatralna 4: Rozpoczęcie, Odegranie Hymnu ETZT

10:10 Występ duetu Łukasz Balczarek & Krzysztof Kulbicki na przystankach tramwajowych w okolicy Rynku

10:15 Kawiarenka dyskusyjna: Hanna Kostrzewska – kulturoznawczyni, mieszkanka Załęża, podróżniczka i Andrzej Szymura – Przewodniczący Zarządu Jednostki Pomocniczej nr 12 Koszutka, społecznik, aktywista dzielnicowy w rozmowie o gonieniu światowych trendów w temacie transportu, zieleni i wyzwań klimatycznych. Moderator: Krzysztof Kraus (Instytut Korfantego)

11:00 Mobilny koncert Kapeli Dętej GRYFNIOKI – przemarsz na trasie Parklet – Rynek – Św. Jana – Rynek – Parklet

11:15 Kawiarenka dyskusyjna: Łukasz Borkowski – Przewodniczący Komisji Transportu Rady Miasta Katowice i Krzysztof Kraus (Instytut Korfantego) w rozmowie o przyszłości transportu w miastach i zdeterminowaniu przyszłości miast przez przeorientowanie nawyków transportowych.

12:00 Uroczyste odegranie Hymnu Katowic na Rynku

12:05 Koncert Kapeli Dętej GRYFIONKI na Parklecie

Całość wydarzenia będzie transmitowana na żywo na portalu facebook: https://www.facebook.com/instytutkorfantego

Pozostałe wydarzenia tego dnia: 

Katowice tradycyjnie zaproszą też mieszkańców na Rynek w Dniu bez Samochodu, żeby zgodnie z ideą międzynarodowej, ekologicznej kampanii zachęcić kierowców do rezygnacji z użytkowania samochodów przez minimum dobę.

Podobnie jak w wielu innych miastach na świecie, w całej Metropolii GZM kierowcy będą tego dnia zwolnieni z opłat za bilety komunikacji publicznej, pod warunkiem posiadania przy sobie dowodu rejestracyjnego pojazdu. W Katowicach będzie też można przejechać się miejskim rowerem za darmo (Nextbike) czy wziąć udział w warsztatach z bezpiecznej jazdy na e-hulajnogach, organizowanych wspólnie z firmą Bolt na katowickim Rynku.

RYNEK/ 12.00 – 15.30  Śmigaj Bezpiecznie! – bezpłatne warsztaty z bezpiecznej jazdy na e-hulajnogach z firmą Bolt

CENTRUM PRZESIADKOWE BRYNÓW / 7.00 – 8.00 Poczęstuj się poranną kawą i porozmawiaj na temat transportu publicznego w ramach kampanii „Zmień ego na eko”

Europejski Tydzień Zrównoważonego Transportu to kampania zainicjowana przez Komisję Europejską w 2002 roku, odbywająca się corocznie w dniach 16-22 września. Jej ideą jest zachęcanie mieszkańców do wybierania zdrowych, ekologicznych i zrównoważonych form transportu. Wydarzenia związane z obchodami Europejskiego Tygodnia Zrównoważonego Transportu, w dniach od 16 do 22 września, organizowane są w kilku miastach Metropolii, w tym w Katowicach. 22 września we środę także Instytut Korfantego zaprosi Państwa do siebie.

KATOobywatel

Informacja Prasowa
Informacja Prasowa

Opublikowany tekst jest nadesłanym do nas materiałem prasowym. Jeżeli chcesz wysłać do nas informacje o swoim projekcie, jakimś wydarzeniu lub problemie pisz na redakcja@katowiceteraz.pl.