Nowe drzewa na ulicy Raciborskiej

Trzy klony polne pojawiły się przy ulicy Raciborskiej w Katowicach. To realizacja obietnicy prezydenta Marcina Krupy, który po skandalicznej wycince kasztanowców przez dewelopera zapowiedział nowe nasadzenia w tym rejonie. Drzewa zostały posadzone dziś o godzinie 13:15. 

Wycinka kasztanowców przy Raciborskiej była niedopuszczalna i karygodna. Sprawę od razu zgłosiliśmy na policję oraz do prokuratury. Temat był tym bardziej bulwersujący, że zlecona przez miasto opinia biegłego wykazała dobry stan tych drzew, czyli nie było podstaw do ich wycinki. Czekamy teraz na decyzję z Urzędu Marszałkowskiego w sprawie kary dla dewelopera. Obiecałem katowiczanom, że przy Raciborskiej pojawią się nowe drzewa i dziś tę obietnicę realizuję. Posadziliśmy/posadziłem trzy klony polne i wierzę, że będą one w stanie wypełnić przestrzeń po skandalicznie wyciętych kasztanowcach i dołożę starań, aby podobna sytuacja już nigdy nie miała miejsca w naszym mieście. Dziękuję również wszystkim katowiczanom, którzy byli zaangażowani w działania na rzecz kasztanowców i nagłaśniali sprawę tej oburzającej wycinki – mówi Marcin Krupa, prezydent Katowic.

Klony polne zasadzili: Marcin Krupa, prezydent Katowic, Adam Skowron, radny Rady Miasta Katowice, radni RJP Śródmieście oraz członkowie Komitetu Obrony Kasztanowców: Angelika Jaglińska i Tomasz Kuczyński oraz przedstawiciele Komitetu Obrony Kasztanowców: Beata i Piotr Leszczyńscy.

Posadzone klony to odmiana Huibers Elegant. Kiedy kwitną, pokrywają się zielono-żółtymi wiązkami kwiatów, które przyciąga pszczoły, motyle i inne owady ze względu na wyjątkowy nektar. Ta odmiana klonu polnego bardzo dobrze rośnie nawet w trudnych warunkach i małej przestrzeni dla rozwoju systemu korzeniowego, np. wzdłuż ulic. Drzewo osiąga wysokość do 15 metrów wysokości
i szerokość około 6 metrów, koronę ma początkowo wąską, a później szeroką i owalną. To sprawia, że Huibers Elegant szczególnie nadaje się na drzewo uliczne. 

Do skandalicznej wycinki kasztanowców doszło w nocy z 18 na 19 grudnia ubiegłego roku. Sprawa została zgłoszona na policję i prokuraturę 22 grudnia. Oprócz zgłoszenia wycinki policji i złożenia zawiadomienia w prokuraturze, Miejski Zarząd Ulic i Mostów odrębnie zgłosił do prokuratury kradzież drewna. Stało się tak dlatego, że pocięte na kawałki drzewa, które rosły w pasie drogowym, były przechowywane na działce należącej do inwestora.

Katowice stawiają na zieleń

Trwa nabór wniosków do II edycji Zielonego Budżetu w Katowicach. Mieszkańcy mają do dyspozycji 3 mln złotych na realizację zielonych pomysłów w mieście. Mieszkańcy Katowic mogą zgłaszać swoje projekty od 26 kwietnia do 27 maja, a następnie wnioski będą przechodziły przez weryfikację formalną i merytoryczną. W ostatnim etapie komisja złożona z urzędników i zewnętrznych ekspertów wybierze najciekawsze projekty, które zostaną zrealizowane w kolejnym roku. Podobnie jak przed rokiem, również i w tej edycji, na zgłoszone projekty przeznaczono kwotę 3 mln złotych, z których 2,4 mln zł rozdzielono pomiędzy 22 dzielnice w ramach wniosków lokalnych, natomiast 600 tys. złotych przeznaczono na realizację zadań o charakterze ogólnomiejskim.

Mieszkańcy Katowic mogli też zgłaszać nowe nasadzenia w przestrzeni miejskiej w ramach projektu wCOP drzewo. To prosta w obsłudze aplikacja, która pozwala wskazywać miejsca dla nowych drzew w mieście. Tym razem pobity został rekord – blisko 1300 nowych wniosków w dwa miesiące, czyli więcej niż wpłynęło w sumie w ciągu dwóch poprzednich edycji. Trwa weryfikacja zgłoszeń. Aplikacja wCOP drzewo została uruchomiona w 2018 roku, a jej nazwa nawiązuje do szczytu klimatycznego ONZ (COP 24), który odbył się w Katowicach. Do tej pory, dzięki aplikacji, posadzono w Katowicach blisko tysiąc drzew mieszkańców.

UM Katowice

Informacja Prasowa
Informacja Prasowa

Opublikowany tekst jest nadesłanym do nas materiałem prasowym. Jeżeli chcesz wysłać do nas informacje o swoim projekcie, jakimś wydarzeniu lub problemie pisz na redakcja@katowiceteraz.pl.